| дфтф a întrebat:

Va este rusine cu tara asta,ROMANIA?
Va este rusine ca sunteti ROMAN?
Va este rusine ca sunteti confundati cu RROMII?
Va este rusine ca suntem porecliti :cersetori,hoti,haimanele?
Desi nu toti romanii sunt la fel!
Mie ce-l putin mie greata sa mai traiesc in tara asta,nu ca in alta parte ar fi mai bine,dar aici este prea de tot.
Mie scarba ca sunt roman,ca fac parte din poporul asta,ca oamenii care sunt la putere nu sunt in stare sa faca nimic din ROMANIA,o tara foarte frumoasa cu multe atuuri,nu tara e de vina, ci cei care traiesc in ea!

Răspuns Câştigător
| 名無しん a răspuns:

Eu m-am saturat ca atunci cand mergi in alta tara si cineva vede ca esti roman sa se uite urat la tine. MIE cel putin imi e greata de tara asta, unde a ajuns tara asta, mai bine era Ceausescu ca nu cred ca se ajungea aici. Toti aveau locuri de munca si tara era pusa la punct din toate punctele de vedere.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu m-am saturat cum strainii zic ia uite tiganii romani fac aia si aia si asa m-am decis sa ma fac si eu cetatean strain numai ca trebuie sa astept un timp ca sa pot depune cererea apoi nu mai am treaba am mai multe usi deschise fiind strain mai bine tratat.

| Wehrmacht a răspuns:

Putin imi pasa.Da... tara frumoasa,munci,copacei, pasarele si alte animalute. Tara bogata si din cate vad vrem sa ramana asa, avem ecologisti part time, ceva probleme pe care le dezbatem, le uitam si mai tarziu le tratam ca pe unele noi si tot asa.
Mie putin imi pasa de asta.Ma intereseaza doar chestiile care ma afecteaza.Nu imi place sa stau in Romania.De ce? Legile. Daca s-ar spune clar : "s-a luat de tine? Ai martori? Poti sa-i faci felul" s-ar rezolva si problema tiganilor smecher, si a maidanezilor si aproape toate care tin de comportamentul jegos al oamenilor de aici.Cel mai mult ma enerveaza modul de gandire si spiritul asta tampit de turma.
Dar le si permitem celor care isi bat joc de noi.
Exemplu:Ungurii care iti vorbesc in ungureste in Romania.Te vad ca esti roman dar fac pe smecherii.Ar trebui sa fie perfect legal sa ii putem da cu capu' de ce apucam si sa fie dati afara din tara in suturi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Uneori da. Avem si noi trasaturile noastre bune, insa sunt de obicei, ignorate, pentru ca cele nasoale ies mai mult in evidenta.

| Prietenoasa a răspuns:

Lasa mai bine asa decat razboi ca in Siria.

| patricia1999 a răspuns:

Intrebarea pe care ai pus-o si raspunsurile primite m-au amuzat enorm.
Iti este rusine ca esti roman? Inseamna ca iti este rusine de tine. Din cauza oamenilor ca tine tara asta se duce de rapa. Voi nu va iubiti si nu va respectaţi tara dar aveti pretentia ca strainii sa o faca!
Eu am 14 ani, am locuit in Spania timp de 4 ani si niciodata nu mi-a fost rusine de cine sunt, tocmai, am fost intotdeauna mandra de mine. La urma urmei de ce nu as fi? Daca straini au o problema cu noi, romanii este strict problema lor. Sa judeci o persoana in functie de nationalitate mi se pare un lucru chiar penibil. Lor ar trebui sa le fie rusine nu noua.

Invatati sa va iubiti tara si sa o apreciati. Chiar si in tarile extrem de sărace oamenii isi respecta tara, dar noi? Noi de ce nu o facem? Avem impresia ca in alte tari totul este mai bun, dar ne inselam.

Foarte multi romani cand pleaca in strainatate pentru o viata mai buna uita de unde au plecat si incep sa isi critice tara. Va dati seama? Noi ne simtim foarte prost cand strainii ne jignesc tara dar nu avem nici o problema in a o face chiar noi!

Nu mai vorbiti urât de romani sau de Romania pentru ca va jigniţi chiar pe voi
Invatati sa fiti mândri de voi insiva si sa va respectaţi si de abia apoi sa aveti pretentia ca si altii sa va respecte. Fiti mai optimişti! Aveti impresia ca Romania este cea mai săraca tara din lume sau ce? Nu! Nici pe departe!

Am scris acest raspuns in speranta ca cei care il vor citii vor fi poate mai mândria de tara noastra

(Aaa... si apropo, eu v-as sfatuii sa nu va mai uitati asa mult la stiri, in afara de accidente rutiere si crime nu aveti ce sa vedeti. Pe mine personal ma demoralizeaza stirile )

| Bloodseeker a răspuns:

Tara este frumoasa, nu aici este problema ci oamenii care au distrus-o si din cauza asta suntem aratati cu degetul de catre cei de afara. Sincer o sa plec curand din Romania, pentru ca nu se mai merita. M-am saturat de toti nesimtitii si... stiti voi.