| Dan a întrebat:

Va place tara voastra Romania si de ce?

Răspuns Câştigător
| SweetCandy a răspuns:

Da imi place pentru aici m-am nascut
pentru ca aici in tara am persoanele dragi mie
pentru ca avem niste peisaje minunate, insa mare pacat k nu stim sa le valorifikmstraight face
imi place pentru ca e tara meahappy

10 răspunsuri:
| Encore a răspuns:

Nu mi place
Din cauza oamenilor si din cauza problemelor pe care la noi sunt ca la nimeni, pentru un stat din UE

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dragul meu de ce nu miar place, odata ce sunt roman?

| Chuck a răspuns:

Nu trebuie sa blamam pamanturile astea pline de frumusete si istorie. De vina sunt oamenii pentru mizeriile din Romania.

E o tara foarte frumoasa, are toate formele de relief, peisaje splendide. Avem si locuri care nu sunt "infestate".

Pai daca :
- Nu ar mai deversifica fecale si alte chestii in rauri, lacuri, mare.
- Oamenii nu ar mai arunca gunoaie pe strazi.
- Ar fi niste legi bune. Ex: Arunci gunoiu -> Iei amenda mare. Dai un pumn -> amenda mare. Faci scandal -> amenda mare, etc.
- Am avea o infrastructura buna.
- Ne-am comporta civilizat.
- etc.
Am face invidioase multe tari.

Dar asta e... Ce-am zis mai sus, utopie in mare parte. Ne ramane optimismul happy.

| yadora a răspuns:

E atat de pitoreasca si plina de viata incat multi ne invidiaza. Sunt locuri in care zici ca esti in paradis si te detasezi cu totul... Dar pacat ca multi nu stiu sa aprecieze ceea ce au...; mor de ciuda cand vad fitoase care intreaba unde sa mearga in vacanta sau in luna de miere? In Grecia, Antalia...pai frate tara asta o cunoaste sau se face ca e pe alta lume...sunt atatea zone frumoase si unde ti-ai putea petrece tot ce vrea muschiul tau... dar sunt indiferenti; mai repede alearga cainii cu covrigi in coada la turci sau la greci, decat sa vada tara lor. Pun pariu pe ce vrei ca daca la intreb pe acele d-soare de anumite parti ale tarii unde ramai mut de atata frumusete o sa zica ca vb de Azerbaigian...sau de Pachistania.

| Silvia a răspuns:

De ce nu?

| hashe86 a răspuns:

Imi place foarte mult romania. nu mi-as dori sa locuiesc altundeva.
imi plac romanii(nu toti dar deh stiti voi vorba padure...), majoritatea au un fond bun, trebuie doar sa stii sa l scoti la iveala.
yadora are mare dreptate, noi nu ne cunoastem tara dar iute fugutza la bulgari ca deh se poarta, in plus nu e" trendy" sa ti petreci vacanta in romania. eu vreau mai intai s imi cunosc tara, aceea romanie pura, colturile de rai de peste tot, si sunt convins ca sunt multe.
daca am munci putin si la mentalitate cred ca am ajunge departe.

| zipi a răspuns:

Imi place romania din doua puncte de vedere.
1.este tara in care m-am nascut si nu va putea fi niciodata inlocuita de tara in care locuiesc acum.
2.pentru ca noi romani ne descurcam in orice situatie si avem o inteligenta foarte mare, fata de alti, nu ca ei ar fi mari prosti, dar ei nu au o inteligenta nativa ca noi.
luand-o pe alta parte sunt multe lucruri care le detest la Romania!

| Gabystelistu95 a răspuns:

Eu m-am nascut roman, si iubesc tara Romania

| Cryssy a răspuns:

Mda....imi place, cat de cat...

| Timishan a răspuns:

Din ce stiu eu, sunt o combinatie de natii, dar acele natii care s-ar uita urat la Romania, se uita urat si la mine, si nu-mi place.Sunt roman, si ma mandresc cu acest lucru.Pentru ca, neamul asta n-a oropsit pe nimeni, n-a invadat pe nimeni, n-a ravnit la bunul altora, mai incoace, ...nu stiu sa fi furat Romania cu romanii ei idei si descoperiri, cum au facut altii (ce se pretind niste natii superioare, civilizate). Doar in caz de accident nuclear as parasi tara, ...in rest!?, pe toti cei ce sunt nascuti romani, de neam romanesc, care arata cu degetul catre noi, si sunt tare mandri ca pleaca, sau ca ar pleca, cand va fi bine si aici, nu i-as mai primi in tara, pe motiv de tradare de neam si lasitate.Imi iubesc Romania, chiar daca sunt multi care o murdaresc in urma pasilor ce-i fac zi de zi. sad Nu este vina lor, dar tot nu-i pot ierta cand isi repeta "greselile" de nima`-n drum si plin de praf. Mi-ar placea sa se mai numeasca Dacia, si sa avem banii Cosoni, cu strabunii nostri pe ei, cat si contemporani, iar drapelul sa fie Cap de Lup pe Tricolor,... love struck day dreamingbatting eyelashes