| BadAngel3 a întrebat:

Vad o gramada de persoane care se irita din punct de vedere sentimental din cauza ca "partenerul meu vorbeste si cu alti parteneri de sex opus". Si si mai multi care aproba aceasta nervozitate si sfatuiesc ca nu e ok ca vezi Doamne iubitul/iubita sa vorbeasca cu alt/a fata/baiat.
De ce au asemenea persoane parte de parteneri daca ei sunt pe conceptul ca "partenerul meu nu are voie sa vorbeasca mai mult de "salut" cu cineva de sex opus"? Nimeni nu-i apartine nimanui, oricat de gelos si indragostit ai fi. Mai ales sa te supere faptul ca de exemplu iubitul tau mai vorbeste si cu alte fete.
Nu ma intelegeti gresit. E una cand pur si simplu vorbeste cu ea si asta a fost, doar o simpla conversatie/prietenie, si alta e cand deja isi petrece mai mult timp cu altcineva si cu tine de abia comunica 2 vorbe. Nu vreau sa creez confuzie.
Am auzit la multi ca "e chestie de respect sa nu mai vorbeasca cu alte fete/baieti". Dar daca ar fi si vice-versa la pariu ca nu ar fi asa placut. Mai bine ramai singur, serios *-*. Si nu cred in chestia de "competitie". Daca el/ea te iubeste, nu exista sa se accepte sa se formeze un "triunghi".
Doar pentru mine e stresant? Sa fim seriosi, daca partenerul vrea sa mai clacheze din cand cand in cand, degeaba il tii ca in "lesa". Ca tot o face.

Sau astora de genul le place drama si sa spuna ca sunt siguri pe ei, cand clar din moment ce nu iti lasi partenerul sa aiba si el spatiul lui personal esti nesigur pe tine si pe relatia ta.

Doar o opinie, nu vreau sa ofensez pe nimeni.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa judec incerc sa inteleg radãcina, ce suferinte ascunde persoana aia de face aste, nu te trezesti intr-o zi si vrei sa deti pe cineva pentru a te simti implinit.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt doar nesiguri pe ei, nu au încredere în ei de fapt și e și o lipsa de educație. Persoanele open mind nu au condiționări de tot felul ci lasă lucrurile sa meargă de la sine. Când cineva te iubește nu ai nevoie de nici o condiționare

| OldSoul a răspuns:

Eu unul sunt de acord cu tine.

Pana la urma suntem oameni, e normal sa socializam.
Ingradindu-i libertatea partenerului tot ce reusim sa facem e sa creem in el fie o depedenta de noi, care, contrar asteptarilor va face mai mult rau decat bine, dar cel mai adesea, tot ce reusim e sa-l facem sa-si doreasca sa evadeze, sa-si doreasca libertate.

Si asa e, pana la urma, totul se rezuma la neincrederea in ei.

Pana la urma, daca eu stiu ca-s cel mai bun, indiferent cu oricati tipi ar vorbi partenera mea, stiu ca la mine ii va fi mereu gandul, si ma va aprecia mai mult cu fiecare flacau care gafeaza,

| RAY a răspuns:

Nu au incredere in persoana iubita, e aiurea

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-ai de unde sa stii ce e intre ei. Si eu am avut o relatie in care am fost geloasa, chiar daca in general nu sunt, dar efectiv simteam ca nu sunt simple prietenii si in final am avut dreptate. A fost mult mai rau decat ce-mi imaginam eu. Daca vrea sa te insele, o face si cu tine de mana, nu trebuie sa-i interzici lucruri, sunt de acord. Si asta cu respectul, una e sa ai prietene vechi cu care sa vorbesti, alta sa fii intr-o relatie si sa iti faci ''prietene'' in fiecare zi. Eu cand sunt indragostita uit ca mai exista alti oameni pe lume, si cred ca multi sunt la fel si de asta le bate la ochi laughing. Si aia cu open minded de mai sus, n-are legatura, gelozia e de doua feluri: boala (incontrolabila) - provenita din traume din copialarie, abuz, lipsa de incredere in tine etc sau instinctiva - cand efectiv simti ca nu e ceva in neregula, si o femeie simte cand e inselata, nu degeaba se numeste ''intuitie feminina''.

| mentholinks a răspuns:

La ce iti folosesc opiniile noastre cand tu deja o ai pe a ta si esti sigura pe ea? Eu personal nu stiu ce sa zic, nu cred ca am o opinie despre asta ca n-am avut relatii dar cunosc un caz in care fata considera la fel ca tine ca tipul doar mai vorbeste cu alta fata dar se intampla ca pe ascuns si-o mai si trag cateodata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Una e sa ai 1-2 prieteni de sex opus, cu care sa vorbesti cand iti permite timpul, si alta e sa raspunzi tuturor bagaciosilor in cautare de flirt, pe Facebook, sau pe strada, dupa ce te mai si imbraci deochiat, ca sa-i provoci.
Putini sunt atat de absurzi incat sa se irite ca stai cu niste colegi, ori vorbesti cu niste prieteni mai vechi, care oricum au relatiile lor.
Nervii justificati apar atunci cand partenerul demonstreaza ca e in continua cautare, si toti putoii combinatozauri au o pista de conversatie cu ea. Atunci merita plimbata cu fata pe gratiile balustradei, nu cand sparge seminte cu gasca ei veche.
Asta e doar parerea mea, dar poate sunt oameni care considera ca nu e nimic atat timp cat nu se saruta/culca cu altii... Nu au decat sa-si gaseasca parteneri pe masura.
Oricum, asemenea gesturi anuleaza complet seriozitatea din cuplu, iar majoritatea nasoalelor care fac asta, o fac pentru ca sunt ele nesigure, si pastreaza orice urma de interes din partea baietilor, ca sa nu cumva sa ramana vreodata singure. Deci da, sunt si urate, dupa ce ca-s courve.
Iar baietii care fac asa... Sunt curvari; mult mai simplu de inteles, si de catalogat.