| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a întâmplat vreodată să simțiți un fel de neliniște, de agitație, un sentiment negativ în preajma anumitor persoane?
Dacă da, credeți că există vreo explicație?

32 răspunsuri:
| mihaela000ela a răspuns:

Persoanele empatice sunt mult mai sensibile la emoţii şi diferite comportamente, faţă de majoritatea oamenilor. Unei persoane empatice care interacţionează cu una falsă, îi este destul de dificil să nu vadă cu claritate incongruenţele. Nu prea poate doar să observe acest lucru şi apoi să se uite pur si simplu în altă parte, ci intră într-o stare de disconfort. Simptomele pot fi mentale dar şi fizice, cu stări de oboseală, frustrare, mâini încordate şi creşterea ritmului cardiac.

Nu faptul că aceste persoane sunt false este deranjant, ci faptul că acea personalitate proiectată este doar un paravan care ascunde propria suferinţă. Totuşi, nu este deloc uşor sau confortabil să interacţionezi cu ei.

| Mădă0611 a răspuns:

Perceptia, cu siguranta. Perceptia e asociere, asa ca acele persoane iti amintesc de cineva pe care il percepi ca fiind un pericol pentru tine. Se poate sa te inseli, se poate sa nu, dar daca nu ai nimic de pierdut daca ocolesti acele persoane, ocoleste-le. Le poti ocoli si daca ai de pierdut, pentru ca se poate ca pierderea cauzata de apropierea de ele sa fie mai mare.