| GabbyGabriella64 a întrebat:

Vi se pare corect ca trantorii cu 15 copii sa fie tinuti acasa de stat, sa li se acorde ajutor social? Vi se pare corect ca noi sa muncim ca sa stea ei acasa? De ce nu sunt pusi fortat la munca de aia grea pentru necalificati pe care n-o vrea nimeni, orice numai sa nu mai stea ca putorile?

37 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da. Fiindcă e ilegal.

| GabbyGabriella64 explică (pentru sadrian46):

De ce vi se pare corect? da, e ilegal dar n-ar trebui sa fie.pana la urma sunt niste viermi care nu produc nimic ci doar consuma si au mai adus pe lume si alti consumatori care tot in carca societatii trebuie tinuti pentru ca parintii nu sunt in stare sa se intretina pe ei insisi daramite si pe aia mici

| sadrian46 a răspuns (pentru GabbyGabriella64):

Da, e ilegal dar n-ar trebui sa fie.
N-ar trebui, dacă ai face tu legile. Altfel, ar trebui.

| GabbyGabriella64 explică (pentru sadrian46):

Unele legi sunt tampite si ar trebui modificate sau chiar scoase, toata lumea stie asta
deci, de ce ar mai trebui sa fie tinuti acasa?

| sadrian46 a răspuns (pentru GabbyGabriella64):

Toata lumea stie asta. Care lume? Cine spune că sunt tâmpite, înafară de tine?
Un copil are dreptul după lege la alocație, indiferent de ceea ce fac părinții săi, ca să nu moară de foame.

| GabbyGabriella64 explică (pentru sadrian46):

Multi spun. daca dvs traiti intr-o bula in care nu auziti nimic decat propriile ganduri asta nu inseamna ca nu zice nimeni asa ceva.
da are dreptul la alocatie nu e nimic rau in asta nu la alocatie ma refeream
aia s-o primeasca dar parintii sau cel putin unul din ei sa fie obligat sa munceasca pentru restul banilor pe care ii mai primesc

| sadrian46 a răspuns (pentru GabbyGabriella64):

De ce să fie obligat să muncească? Munca obligatorie este muncă silnică.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e normal, dar pentru asta, ar trebui "sa multumim" partidului PSD, care pune presiune pe privati, pentru a hrani votantii asistati social si familiile tuturor din sistemul bugetar.
Asistarea sociala ar trebui sa fie mult mai dura. Eu as prefera sa le ia copiii si sa ii amendeze, daca nu sunt in stare sa lucreze nicaieri. Sunt de acord sa fie crescuti copiii din cotizatiile noastre, dar fara trantori. Sa se vada cu ei la usa. Mai bine sa primeasca bani asistentii sociali, decat betivii care au facut copiii. Banii aia sunt pentru a le asigura copiilor conditii, nu pentru bere si pacanele.
Alta masura, persoanele care ajung in situatia aia, nu ar trebui sa mai aiba drept de vot.

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca astia sunt masa de vot loiala pentru anumite partide, e un compromis intre ei si partide, ei doar trebuie sa puna stampila unde trebuie iar 'statul' are grija ca ei sa o duca boiereste fara sa aiba o zi de munca, nu ai cum schimba coruptia din sistem, statul in mod normal in tarile civilizate ajuta somerii un interval de timp de cateva luni pana iti gasesti un job, daca nu ai facut-o au incetat sa te mai ajute, la noi pare ca exista resurse neincetate de intretinut asistatii social.

| GabbyGabriella64 explică (pentru Drimmero):

Da.cam asa e. ceva interese sunt la mijloc

| Hammurabi a răspuns:

Ideile pe care le spui tu aici, sunt foarte apropiate dacă nu chiar identice cu ideile naziștilor.
Și ei le considerau foarte logice și corecte.
Ți-ar plăcea să ajungem acolo?

| GabbyGabriella64 explică (pentru Hammurabi):

Exagerezi.mie doar nu mi se pare normal ca niste oameni sa fie tinuti acasa pe bani pentru ca nu le place lor munca.

| Hammurabi a răspuns (pentru GabbyGabriella64):

Păi sunt niște legi ale protecției sociale.
Nu le poți desfința doar pentru că unii profită de ele.
Pentru că cei care chiar au nevoie de ajutor, n-au nici o vină.

Ce s-ar putea face?
Să se dea o lege ca la chinezi să nu mai aibă voie mai mult de 2 copii?
Și? Ne-am transforma în "China" din Uniunea Europeană? laughing

| GabbyGabriella64 explică (pentru Hammurabi):

Pai daca le da de munca pentru banii aia nu ii ajuta? eu asta zic.amaratilor aia care sunt fara scoala si nu stiu sa faca nimic sa ii oblige sa faca munci din astea de jos.ca nici in strada nu poti sa ii lasi.ne umplem naibii de homelesi.trebuie facut ceva si cu ei

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns (pentru DracuIa):

Nici pe mine nu mă încântă ideea cuplurilor cu mulți copii, chiar dacă au posibilități materiale.
Pentru că acei copii pot fi privați de anumite lucruri.
Părinții sunt numai doi. Nu e acelaș lucru când grija și atenția părintească se împarte la doi copii sau se împarte la 6 copii.
Matematic nu e acelaș lucru. Chiar dacă părinții fac față.
S-ar putea să greșesc. Dar asta e părerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns:

Sunt tot felul de oameni, nu trebuie sa judecam lucrurile doar din perspectiva noastră. În alte tari chiar se trăiește bine din ajutoare sociale, la noi se cam moare de foame, nu mi se pare ca statul roman ajuta vreodată pe cineva. Ăștia de care zici tu, oricum sunt oameni foarte simpli, statul ar face un bine dacă s ar implica în educarea acestor oameni și a copiilor care oricum sunt defavorizați

| goguPatent a răspuns:

Adica vrei sa spui sa nu se mai duca la scoala ci la munca silnica?

| GabbyGabriella64 explică (pentru goguPatent):

Vorbeam de parinti nu copii
macar unul din ei sa fie fortat sa mearga la munca si celalalt sa stea cu copiii pana mai cresc si pot sta singuri
majoritatea stau si freaca menta acasa pe Facebook sau prin carciumi, baga la aparate

| goguPatent a răspuns (pentru GabbyGabriella64):

Scuze, am citit aiurea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca are nimeni dreptul la un venit minim garantat si nu cred ca e o idee buna sa faci oamenii dependenti de stat prin ajutor social. As elimina ajutoarele sociale.
Si nu doar asta ar trebui schimbat. Cei care vor sa mearga la facultate ar trebui s-o faca pe banii lor sau ai parintilor lor.

| GabbyGabriella64 explică (pentru anonim_4396):

Cu prima parte sunt de acord.doar sa se faca ceva ca acei copii care n-au nicio vina ca s-au nascut sa nu aiba atat de mult de suferit
dar cu facultatile nu sunt total de acord
adica as fi doar daca ar fi vorba de niste facultati usoare la care mai mult freci menta.acolo da.sa isi plateasca ei sau parintii.sa munceasca si in timpul facultatii pentru ca au timp cacalau
dar de exemplu la facultati grele gen drept sau medicina nu as vrea sa schimbe.
ce face un tanar proaspat absolvent de liceu ai carui parinti nu au posibilitatea sa suporte astfel de cheltuieli iar el chiar vrea sa invete la facultatea aia nu sa o faca degeaba? la facultatile astea doua cel putin e cam imposibil sa si muncesti si sa si inveti.e foarte mult de invatat.si daca si-ar gasi timp in weekend.in 4-6 ani cat dureaza s-ar distruge fizic si psihic.n-ai cum sa faci fata

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabbyGabriella64):

Daca esti de acord ca nu e treaba altor oameni sa plateasca pentru educatia altor oameni atunci nu are logica ce spui. Daca nu esti de acord as vrea sa vad cum justifici asta "as fi doar daca ar fi vorba de niste facultati usoare". Ti se pare "corect" ca unii sa fie nevoiti sa plateasca doar pentru ca isi doresc alte cariere?
"ce face un tanar proaspat absolvent de liceu ai carui parinti nu au posibilitatea sa suporte astfel de cheltuieli iar el chiar vrea sa invete la facultatea aia nu sa o faca degeaba?"
Sa se imprumute, cum fac tinerii din Statele Unite. Sau sa nu mearga deloc la facultate. Mersul la facultate nu e un drept fundamental. Faptul ca isi doreste foarte mult sa faca o facultate nu e argument sa mearga pe banii altor oameni.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ești fie psihopat, fie ești doar un copil de bani gata care nu a trebuit niciodată să se îngrijoreze de absolut nimic pentru că i-au făcut părinții toate mofturile.

| GabbyGabriella64 explică (pentru anonim_4396):

Da mi se pare corect sa plateasca pentru ca isi doresc alte cariere.deoarece nu au atat de mult de invatat ca si ceilalti deci au timp si de un job. daca n-au chef de job atunci sa le plateasca mami si tati studiile.
Obiceiul cu imprumutul ca in sua nu prea imi place.educatia este un lucru in care ar trebui sa se investeasca peste tot. tinerii aia sunt viitorul pana la urma si mi se pare ca merita si ei atata din partea statului.mai bine am mai darama din biserici decat sa punem studentii sa-si plateasca facultatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt tinuti acasa de stat, ei aleg sa stea acasa bazandu-se pe acel ajutor social aproape inexistent.
Si ce propui tu sa se intample cu cei 15 copii cat timp parintii lor sunt pusi sa munceasca fortat? Le angajeaza statul o bona? Sau 5? Sau ii duce in orfelinatele calde si primitoare care-i asteapta cu bratele deschise?
Fortatul oamenilor sa faca chestii contravine principiilor unei democratii infloritoare.

| GabbyGabriella64 explică (pentru anonim_4396):

Pai la asta ma refeream cand ziceam ca "sunt tinuti acasa". poate n-a fost exprimarea prea buna
nu. unui parinte sa i se permita sa stea acasa cu copiii iar celalalt sa munceasca
unii oameni ar trebui fortati sa faca chestii.nu toti merita sa se bucure de tot ce presupune democratia

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabbyGabriella64):

Cine decide cine are dreptul sa se bucure de tot ceea ce presupune democratia?
Intr-adevar, nu ar trebui sa existe familii cu 15 copii care sa traiasca din ajutor social. Dar si daca un parinte ar munci si ar primi salariul minim, fiecarei persoane i-ar reveni undeva la 90 de lei pe luna. Adica ar muri de foame, n-ar putea sa mearga la scoala, n-ar avea bani de medicamente, haine, chirie( in ideea in care esti impotriva asigurarii unei locuinte de catre stat).

| GabbyGabriella64 explică (pentru anonim_4396):

Cei care sunt sau ar trebui sa fie in masura sa decida.cei de la conducere.
nu.nu ar trebui sa exista.nici nu ar trebui sa fie lasati sa ajunga la un astfel de nr de copii.ar trebui intervenit la timp.dar mai avem mult pana sa se ajunga acolo.bine.am exagerat in intrebare cu 15 copii dar ma refer si la astia care au de exemplu mai mult de 3.tot sunt multi in conditiile alea
daca mor de foame sa li se ia copiii.chiar daca orfelinatele sunt cum sunt tot e mai bine decat intr-o familie ca aia in care de multe ori parintii sunt abuzivi, copiii tinuti nespalati, nemancati si de scoala nu mai zic ca aia mai mari sunt pe post de bona pentru cei mici

| chuckmanson a răspuns:

Ajutorul social la noi e o nimic toată. Nicio familie nu poate trăi din cât îți oferă statul. Și pentru a îl primii, trebuie să ai un venit net lunar sub cel minim, deci nu poți să primești ajutor social dacă doar stai acasă toată ziua. Ar trebui să li se ofere mult mai mult pentru că nimeni nu trebuie să își justifice dreptul de a trăi prin muncă.
"de ce nu sunt pusi fortat la munca de aia grea pentru necalificati pe care n-o vrea nimeni, orice numai sa nu mai stea ca putorile?"
Pentru că nu suntem o dictatură ca america să mai permitem munca forțată. Deși sincer aș face o excepție pentru specimenele ca tine. Ești probabil doar o fetiță privilegiată obișnuită să i se facă toate mofturile și care o ură împotriva săracilor din motivul ăsta.

| GabbyGabriella64 explică (pentru chuckmanson):

Am niste vecini care primesc ajutor social si din cate stiu nu muncesc.
de ce ar trebui sa li se ofere mai mult? atat muncesti, atat primesti.simplu (daca muncesc)doar copiii ar trebui ajutati.mai bine s-ar investi in orfelinate decat in viermi.
sunt eleva, dar dupa ce termin liceul nu am de gand sa fiu o povara pentru societate.

| Jus7t a răspuns:

Da mie îmi pare rău de copiii care sunt crescuți în condiții de genul.
Mi se pare că dreptul de a face copii ar trebui oarecum câștigat.

| GabbyGabriella64 explică (pentru Jus7t):

Da si eu cred asta
si familiile care deja au apucat sa faca cativa copii ar trebui urmarite
si sa ii sterilizeze naibii cu forta sa nu mai ajunga sa aiba cate 15 copii cand ei n-au niciun fel de venit
dar nimeni nu face nimic din pacate

| DARLINGx a răspuns:

Nu

| BumiWolfie15 a răspuns:

Îți înțeleg supărarea,nici mie nu mi se pare corect. Mi-e scârbă de astfel de oameni. Fac atâția copii și apoi cer ajutor pentru că le este prea greu deși există prezervative și alte metode de protecție. Adică, să ne scuze, dar nu e vina noastră că se *** ca iepurii, le place că nu degeaba au atâția puradei, ar trebui să îmi fie milă din cauza asta? Pe lângă asta acei copii sunt adesea condamnați fără drept la apel la o viață nașpa la fel ca cea a părinților lor, doar minunile îi salvează și asta foarte rar. Principala întrebare este de ce li se permite unor asemenea oameni să aibă urmași. Ei bine, răspunsul la a treia întrebare este din punctul meu de vedere este compasiunea asupra categoriilor sociale defavorizate(astfel de situații nu ar trebui să fie incluse ) și nepăsarea autorităților în privința găsirii unui loc de muncă pentru aceste persoane. Autoritățile nu prea au nimic de pierdut din asta. Teoretic fiecăruia i se oferă un loc de munca, practic nu le convine munca și nimeni nu ia măsuri.

| SimonaBubu a răspuns:

Nu mi se pare normal și corect.Stii cât nu suport amărâții? I-aș bate pe lichele alea pana moare ca și asa nu îi înghite nimeni mai sunt și jegosi pe deasupra.Din păcate specimenele astea nu au lege sa ii sterilizeze cineva sau sa fie băgați in pușcărie fără sa li se ofere ceva copiilor, ba chiar din contra li se mai face la un prost mila de ei și le mai da haine, mâncare etc și uite asa se învață putorile sa nu se ducă la munca.Ti se face scârbă numai când ii vezi laughing