April
| April a întrebat:

Viata bate filmul? Realitatea intrece fictiunea? Cum? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata bate filmul. Filmul are scenariul lui, dupa care decurge toata actiunea. Stii ce iti rezerva scena de maine, insa in viata nici macar nu stii ce te loveste, dar apai ce te asteapta... Realitatea nu intrece fictiunea, deoarece un vis este vis, si nimeni nu iti poate interzice sa il visezi. Asta reprezinta fictiunea, un vis, imaginatie. In realitate avem niste limite, legi, nu putem sa le incalcam, in schimb fictiunea reprezinta libertatea noastra de gandire si de exprimare.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Unele filme gen Avatar bat viata de o rup, o lasa KO la pamantdevil
Unele povesti de viata devin subiecte de filme mai ales biografiile marilor oameni al lumiihee hee
La limita dintre realitate si fictiune se afla imaginatia.La fel cum ai ganduri banale poti avea si vise care nu au ce cauta in lumea cotidiana, atat de departe de realitate...si totusi e de ajuns un singur pas pentru a se implinihappy

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Răspunsul meu este da, oamenii sunt fiinţe complexe, imprevizibile, contradictorii uneori, te pot surprinde mereu cu gesturi de uluitoare generozitate, solidaritate, ori dimpotrivă, de o cruzime şi o răutate neimaginate încă de niciun scriitor/scenarist. Şi cred că teoria asta se poate aplica inclusiv fiinţelor necuvântătoare ori naturii, universului... Oricâte lucruri ne-am imagina, am visa şi am inventa, tot va rămâne un colţişor neexplorat gata să ne rezerve alte surprize, cum bine a zis Shakespeare "Mai multe lucruri sunt în cer şi pe pământ, Horaţio, decât poate filozofia ta măcar bănui"...

| Vizitiul a răspuns:

Categoric, da! Toate aceste chestii sunt inspirate din viata reala, deci viata este principalul punct de reper!

| Daiana_1737 a răspuns:

Eu as pune intrebarea altfel: Filmul bate viata?
Da, in viata reala se intampla lucruri mai ceva decat in filme :-s...De ce sa dam banii pe filme cand jucam in propriul serial : "viata"

| Deyuuutzaa a răspuns:

Sunt de acord cu Dany! toate ideile vin de la ceva real...si daa! Viata bate filmul, tot mai mult pe zi ce trece si ne afundam in crizahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Realitate si fictiune.Este posibil pentru ca sint relative.Se intimpla ca unele realitati pe care le-ai intilnit altora sa li se para fictiune si invers.