| Kornuletz540 a întrebat:

Voi ați ști să supraviețuiți în cazul în care Capitala ar fi lovită de un cutremur de 7, 8 grade pe scara Richter sau mai puternic de atât?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca nu este de a sti sau nu, caci marea majoritatea a populatiei nu a facut cursuri si nici scoala de "survivor"
Vezi daca trage unul un vant in mall, cum se panicheaza si fug pe scari 300 de oameni odata!
Cand vine vorba de cutremure de mare magnitudine, este vorba despre cat de tare esti pe psihic, cum poti sa te controlezi, caci panica iti face doar rau si nu in ultimul rand, cel mai important este unde te afli in momentul unui cutremur! ca una este sa te afli in bar la parter si sa fii la 1 metru de iesire, si alta este sa fii intr-o cladire sa zicem cu 20 de etaje si tu sa stai la ultimul etaj!
Cu totii suntem dotati din nastere cu spirit de supravetuire insa el difera de la persoana la persoana...in momentul cand intervine panica, teama deja ai pirdut lucrul innascut care te ajuta sa supravetuiesti!
Sa dea Domnul sa nu fie un cutremur de durata si de 7-8 grade Richter caci in Bucuresti (si nu numai) dar in Bucuresti imi este ca se va repeta tragedia in 1977 "La Scala in cofetarie, n-a ramas fiinta vie" sad

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spui de 10 ori "Tatal Nostru".
La sfarsit, ai scapat de cutremur.

| J0B0MAT a răspuns:

Aici nu e vorba de ce ști, e vorba de unde te afli în acel moment, ce este în jurul tău, ce cade pe tine și unde, mai pe scurt de cât noroc ai.

| ReddY25 a răspuns:

Mă arunc de la etaj, ce să mai

| StoicAnalysis a răspuns:

Inainte si dupa razboi, multi viteji se arata.
Oricat de mult ai sti sau nu ai sti ce sa faci intr-o situatie de criza, cei ce supravietuiesc, mereu sunt aceia care isi pastreaza calmul si gandesc la rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne Dumnezeule ferește asta mai lipsește în România Doamne Dumnezeu ferește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă duc direct la biserică dacă vine cutremurul. Dacă tot voi muri de cutremur măcar să mor in casa tatălui meu.

| Lupică27 a răspuns:

Daca apuci sa mai iesi din bloc poti face multe dar cel mai probabil nu vom apuca sa iesim asa ca vom muri striviti ca furnicile.
Toate cutremurele care au fost la noi in ultimii ani au fost pe la 3-4 dimineata, ce crezi ca faci atunci?

| Hkhtfcvhu a răspuns:

In majoritatea blocurilor sunt buncăre anti lucruri nefavorabile, eu sincer nu as stii decat sa ies afara din casa si sa stau cat mai departe de orice lucru care m ar putea lovi, in rest nimic

| AntonIacobescu619 a răspuns:

As supravietui deoarece detin instincte supranaturale de SIGMA.