| euuuuuuuuuu_7962 a întrebat:

Voi ce credeti despre posedare : mit sau realitate?
Am vazut un documentar despre posedarea demonica si am ramas impresionata thinking si de ce majoritatea care sunt posedati sunt crestini, de ce nu si atei, musulmani?
Voi ce parere aveti despre posedare si efectele ei I don't want to see

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Posedarea e un mod arhaico-medieval de a denumi afecţiuni care între timp au devenit diagnosticabile şi chiar tratabile.
Astfel că, "posedare" poate fi interpretată de un habotnic creştinopat orice de la o simplă stare de nelinişte până la schizofrenii, parkinson sau stări de anxietate.
Aşadar, posedarea este un mit. Până acum nimeni nu a demonstrat în clar că există dumnezeu, diavoli, demoni şi alte bâzdâgănii deci cu atât mai puţin posedări.

| Angel0 a răspuns:

Pot doar sa-ti raspund de ce nu sunt ateii posedati.Pentru ca si demonii au mandria lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posedarea demonică este în măsură să provoace handicapuri fizice, precum lipsa abilităţii de a avea o vorbire articulată, simptome epileptice, orbire etc. posedarea demonică îi conduce pe oameni să săvârşească lucruri rele, Biblia ne oferă câteva exemple de oameni posedaţi sau influenţaţi de demoni.
Este însă ceva ce nu poate fi uitat. Satan şi persoana pe care o posedă nu pot face nimic altora decât dacă au permisiunea lui Dumnezeu.

| Mereuta_Andreea_1993 a răspuns:

Da, este realitate. O zic din proprie experienta. E o experienta destul de chinuitoare.
Majoriatea celor posedati sunt crestini, pentru ca demonii vin ori prin pacate, ori prin intermediul vrajitorilor. Mi se pare ca noi avem mai multe vrajitoare decat cei de alte religii.