| MadRaven a întrebat:

Voi cum ați vedea viața unui nemuritor? Nu mă refer la o persoană care doar nu îmbătrânește, ci una care nici nu poate fi ucisă. O persoană pentru care moartea nu există.
Inexistența posibilității de a muri ar aduce împlinire sau din contră, damnare?
Sau dacă ați deveni voi înșivă nemuritori, ce ați face cu tot acest timp? Ați refuza această ofertă dacă ați avea posibilitatea? Dacă da, de ce?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca lumea ar exista vesnic nu cred ca ar fi cineva care nu ar dori sa fie nemuritor.
Nu ar duce la implinire pentru ca nu este ceva ce poti dobanii daca muncesti sau ceva de genul. Si nici din "contra" nu ar fi, pentru a ai avea timp sa faci orice.

| SilentRain a răspuns:

O viata trista, find nemurito isi va ingropa toate rudele si prieteni la un momendat

| Sn4k3 a răspuns:

Interesanta, plictisitoare poate la un moment dat, dar ai avea multe lucruri de facut pana sa ajungi acolo.

| Lioana a răspuns:

Daca ai fi nemuritor ti-ar disparea sentimentul de frica pentru ca ai sti ca nu poti sa mori. Ai putea acumula mai multa experiență si ai deveni mai intelept decat muritorii.
Ar aparea insa teama de a atasa de oameni pentru ca ai sti ca i-ai pierde candva si vei suferi. Sau poate te-ai bucura de fiecare relatie atat cat dureaza. Depinde de personalitate si de modul de a privi lucrurile. De fapt ai avea timp sa iti tot schimbi modul de a privi lucrurile.
Totusi relatiile tale n-ar putea dura mai mult de 10-20 ani pentru ca persoana pe care o iubesti ar imbatrani langa tine si nu ti-ar mai conveni sa fii cu un mos sau o baba langa tine. Poate nici lui/ei nu i-ar conveni.
In principiu nu as refuza aceasta oferta dar depinde de conditiile in care ar avea loc.

| AC4S4 a răspuns:

Biblia spune deja ca putem avea viata vesnica, dar, desigur, nu va fi asa cum este acum (cu necazuri, greutati).
Apocalipsa 21:4 - "El va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut."

Da, atunci cand primesti viata vesnica poti sa stii ca esti implinit.
Ii vom sluji lui Dumnezeu o vesnicie, aceasta este cea mai mare bucurie pentru un om, doar ca multi nu-si dau seama de starea in care sunt si ce bun e Dumnezeu, deci li se pare nebuneasca o astfel de idee.

| AlexDarius3 a răspuns:

Eu n-aş refuza-o, chiar dacă ar fi plictisitor aş putea să rămân tânăr şi frumuşel pe viata! chair dacă o să regret o să pot să fac aproape ce vreau cu tot timpul ăsta, de exemplu să ajung rank 1 pe TPU şi după să nu mai intru deloc pe el şi să îmi folosesc tot timpul irosit pe acest site.