| Speed99 a întrebat:

Voi nu iubiti banii? Avand in vedere ca eu am trecut prin toate starile financiare posibile, pot sa afirm ca iubesc banii. N-am de ce sa mint, sa spun ca fericirea si sanatatea sunt mai importante, pentru ca nu sunt.

Cand aveam o stare financiara mai mult decat buna, pana la 15 ani, aveam tot ce doream, ma simteam cel mai fericit om de pe pamant, si eram perfect sanatos, si chiar daca ma imbolnaveam pana si de cancer, aveam banii necesari sa ma fac bine in 2 ani.

Insa, cand am ajuns la traiul omului de rand, m-a lovit realitatea, si mi-am dat seama ca banii sunt cel mai important lucru pe care il poate avea un om.

Dupa cum am mai spus - banii aduc totul: fericirea, sanatatea si respectul. Nu sunteti de aceeasi parere?

Răspuns Câştigător
| DroIja a răspuns:

Da, îmi plac banii. Ai mei au avut grijă să nu am lipsuri și sunt obișnuită să am atât cât îmi trebuie. Și pe viitor o să vreau să am un loc de muncă bunicel încât să mă descurc așa cum s-au descurcat ei în ceea ce privește situația financiară.
Consider pe cei ce spun că banii nu aduc fericire ca fiind impocriți. Pe fața tuturor apare un zâmbet atunci când ne luăm o haină nouă, un telefon, ceva electronic de care avem nevoie prin casă sau pur și simplu ceva bun atunci când ne e poftă. Banii nu înseamnă totul, sunt multe alte lucruri care ne aduc fericire, cum ar fi oamenii, anumite trăiri, locuri și altele.
În legătură cu ultima ta afirmație sunt doar pe jumătate de acord. Fericire îți aduce, dar deseori e de moment sau doar un timp cât te bucuri de bunul sau serviciul cumpărat.
Sănătate îți aduce doar într-o măsură. Există și boli ce nu pot fi tratate sau accidente în urma cărora nu o să mai poți fi la fel. Și atunci cu bani îți pot achita doar medicamente, nu și sănătate.
Iar în ceea ce privește respectul nu sunt deloc de acord. Cu bani poți cumpăra oricâți de mulți oameni ieftini vrei, dar nu și respectul lor.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cei care spun ca nu conteaza ori se mint ori nu au avut in viata lor mai mult decat un salar gen minimul pe economie, fara banii ce faci? sa fim seriosi unde stai? ce manci? esti zero din toate punctele

| Drimmero a răspuns:

Nu mi-as da fericirea si sanatatea niciodata pe bani, la mine e litera de lege,, nu imi dau demnitatea pe niste hartii, pe acest principiu merg eu, nu am cum sa iubesc niste lucruri create de om... in schimb fericirea si sanatatea nu tin de creatia umana

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Care e fericirea ta?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Sa ia Arsenal campionatul!
Atunci chiar ma imbat de nu mai stiu de mine

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Atunci man vei sta mult pe uscat

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Au trecut 13 ani de la ultimul moment de campioni,, sunt dispus sa astept inca pe atat, fericirea e cu atat mai mare si nu poate fi umbrita.
Insa... 13 ani sunt eterni, inca 13 sunt deja masurati in timp de pe alt Univers

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Unica echipa din istoria fotbalului care a intors si asa va ramane un scor de 4-0 si a batut, o echipa fantastica!
https://www.youtube.com/watch?v=QdBuK1e7_8E

| Speed99 explică (pentru Drimmero):

Asta nu intelegi tu - banii nu sunt doar niste hartii. Banii iti cumpara totul. Uite, cum tu tii cu Arsenal, nu ar fi grozav sa poti cumpara intreaga echipa? Nici nu trebuie sa faci nimic, pentru ca angajatii tai iti vor face toata treaba, dar ai putea sa te intalnesti cu fiecare jucator, sa cumperi alti jucatori, si vei fi recunoscut in intreaga lume drept patronul unei echipe de top. Stiu ca am dat un exemplu copilaresc, dar data viitoare gandeste-te la bani in sensul asta, si o sa ti se schimbe viziunea asupra lor.

| Drimmero a răspuns (pentru Speed99):

Daca ai stii cate rezerve de bani are clubul... e putred de bogata, are sute de milioane de euro de bani in compozitia ei... cu toate acestea priveste partea plina a paharului, nu se face performanta absolut deloc cu toti banii din lume, conducerea e alcatuita doar din vampiri hapsani care alt rol nu il au decat sa 'suga' banii pe care echipa ii produce prin vanzarea de tricouri, drepturile Tv,, abonamentele din bilete si cotizatia fanilor si etc, asta e un contra-exemplu la ceea ce ai zis tu, banul nu aduce fericirea!

| GoldenZenith a răspuns:

Si daca te imbolnavesti si banii nu te pot salva? Daca te paraseste fata pe care o iubesti cel mai mult si banii nu te pot ajuta? Daca parintii tai sunt violenti cu tine desi tu ii iubesti si nu le gresesti, si banii nu ti sunt de niciun folos?

Intr-adevar, au o pondere in realizarea multor lucruri care ne fac fericiti, dar nu sunt direct responsabili de lucrurile cu adevarat indispensabile vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i chiar asa, dar si banii sunt importanti.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-le tu, ambrosiene,, nici cu garla chinezilor nu mai poate fi Inter salvata daca nu are de partea ei istoria, neamul si capitalul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ma refeream la fotbal...laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am zis-o in spirit de gluma, dar tot are legatura cu realitatea, lasa fotbalul ca nu acolo bateam eu apropoul, bateam inspre lectia pe care ti-o arata viata, cum ca ea e mai mare decat hartia scoasa din matrita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, banii te pot ajuta atunci cand ai o problema de sanatate, nu mereu, dar iti pot si deteriora sanatatea daca nu stii sa-i folosesti in favoarea ta. Nu o sa neg niciodata utilitatea banilor, dar nici nu o sa ii asociez cu fericirea.

Consider ca fericirea nu sta in lucruri materiale ci in noi. Fericirea e doar fericire - o stare de bine. Nu consider ca este data de anumite lucruri, alea sunt doar dependente daca le percepi ca fiind lucruri care te fac fericit. Fericirea e in noi, nici macar in persoane. Nu trebuie sa ne faca cineva fericiti si absenta persoanei respective automat sa ne faca sa devenim tristi. (dependenta ) Mult timp consideram ca fericirea mi-o dau banii, cumparaturile, si tot comandam pana m-am trezit ca starea aia de "fericire" disparea la scurt timp. Era ceva de moment, nu constant. Era doar o iluzie. Acum sunt fericita pentru ca sunt fericita, asta simt fara sa asociez fericirea cu un lucru care sa mi-o declanseze.

Respectul nu este dat de bani, aia e falsitate. Respectul se ofera pe merit, e ceva ce implica si sinceritatea. Respecti un om pentru anumite trasaturi de caracter sau fapte nu pentru ca are putere financiara si iti e frica de el sau ai un interes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă iubești banii de ce îi lași să plece (folosești), iubești banii sau momentele trecătoare de fericire? Nu iubesc ceva neînsuflețit. Moartea n-o poți cumpara. 'Cel mai important lucru pe care îl poate avea un om' nu-l ia cu el în mormânt. Respect orice om, nu respect banii pe care îi are cineva. Fericirea aceasta de care spui tu este întreținută de banii. Suntem toți muritor indiferent de câți bani avem, dar unii încearcă să urce pe un 'piedestal' prin intermediu banilor. Nu contează câți bani ai, oricum după moarte vei fi uitat (după o perioadă de timp). Unii oamenii își acordă importanță prin intermediul obiectelor valoroase pe care le au, a statutului, a studiilor, a banilor. Este trist că trebuie să te folosești de ceva pentru a te considera important. Fericirea nu este trecătoare. N-ai nevoie de nimic ce te înconjoară pentru a fi fericit. Cu banii nu poți cumpăra sentimente adevărate, dar poți cumpăra carcase goale. Cumpără nemurirea cu banii și atunci vei fi puternic. Ei în mormânt doar trupul și sufletul. Compari perioada în care aveai și nu bani, și-ți place cea cu bani. Asta nu înseamnă că banii aduc fericirea. Nu deveni dependent de Iluzi. Poți avea mulți bani, dar sărac sufletește. Poți să n-ai bani, dar poți fi bogat sufletește. Depinde de ce lași să primeze. Poți avea bani, dar pierde. Poți n-avea bani, dar reuși în viață.

| danay72 a răspuns:

Sunt foarte multi oameni, care,deși au bani,nu sunt fericiți. Bani nu pot cumpara iubirea,sănătatea,etc. Dacă banii ar cumpara sănătatea, nu ar mai muri cei care ii au.O viata echilibrată aduce mulțumire sufletească și fericire, aici ma refer la echilibru spiritual, afectiv etc. Dacă ești sănătos, ai putere de munca si poti asigura cele necesare familiei.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Imi plac banii, nu ii iubesc. Banii nu aduc fericirea, ci o intretin.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu îmi plac banii.Îmi place ce poţi face cu ei.Ai nevoie de bani pentru a supravieţui în primul rând,dar fericirea nu e adusă de supravieţuire,ci de stările emoţionale pe care ţi le declanşează până şi cele mai mici lucruri. Sănătatea e importantă,şi o spun după ce am văzut ce înseamnă să nu fii sănătos. Înainte nu apreciam sănătatea,dar acum am înţeles că degeaba ai bani dacă nu îţi pot cumpăra sănătatea,iar fericirea atunci când nu eşti sănătos nu prea există.
Fericirea este cel mai frumos lucru în această viaţă, dar ca să ajungi la ea, ai nevoie în primul rând de sănătate şi în al doilea rând de bani ca să poţi supravieţui, căci dacă nu eşti în viaţă, cred că nu mai poţi simţi fericirea...

| Teffan a răspuns:

Da,banii sunt cei mai importanti intr-o ume materialista si capitalista.

Suntem toti niste sclavi,niste masini care trebuie sa produca bani.
In caz ca nu producem bani,selectia naturala "moderna",are grija de noi.

Nu iubesc banii si de cand ma stiu nu am facut-o.
Sunt extrem de fericit daca am cat trebuie sa imi platesc taxele, sa imi cumpar cateva haine, mancare si sa imi ramana cativa bani pentru placerile mele. Excursii, obiecte, etc.

| DroIja a răspuns:

Și eu la 13 ani trecusem prin toate stările financiare posibile:
primeam bani de la stat pentru trusou, apoi alocația școlară, bani de la mama, bani de la tata, bani de la bunica, bani de la mamaia.

A, cred c-am primit bani și de la bunicul, dar el era mai mult cu țuica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai bani ai mai multa fericire si sanatate decat unul care nu are bani.