| Yee a întrebat:

Yee(M-am intors)! Stie cineva de ce lemnul are noduri?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru că natura este imperfectă...
Keep calm, este total normal să apară astfel de imperfecțiuni.
Cum apar nodurile? Fie sunt baza unei ramuri care s-a oprit din dezvoltare și a căzut, fie sunt muguri din care urmau să crească ramuri, dar nu s-au mai dezvoltat. În locul unde crește ramura, fibrele lemnoase din trunchi au o deviere a direcției de creștere, care poate ajunge și la 90 de grade.
Chiar dacă ramura dispare din diverse motive, devierea rămâne și este acoperită în timp de masa lemnoasă materializată în inele anuale. Astfel, devierea fibrei este cuprinsă în interiorul copacului și apare sub forma nodurilor în momentul când acesta este tăiat și debitat în scânduri. Drept urmare, copacii cu ramuri dese vor avea mai multe noduri, iar cei cu ramuri rare mai puține.

1 răspuns:
| Rihhana1 a răspuns:

In acele noduri-ar fi trebuit sa sa creasca o ramaura.