| CyberDune28 a întrebat:

Zicea cineva odata "Barbatii imbatranesc ca vinul" E adevarat?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

"Barbatii imbatranesc ca vinul si femeile ca laptele" asa stiam vorba. Se zice ca barbatii cu cat inainteaza in varsta si se maturizeaza fizic si psihic devin tot mai atractivi pentru femei insa parerea mea este ca apogeul vietii este tineretea, atunci esti in cele mai bune puteri, atunci esti in apogeul aspectului fizic, atunci esti foarte viril, potent, sanatos, practic esti tanar si te doare-n lupa, ai organismul puternic, batranetea nu e ceva frumos, e asociata cu foarte multe probleme fizice si mentale, tineretea mereu a fost considerata ceva fresh, apogeul tuturor realizarilor pe care le faci in viata si de care te vei bucura la batranete.
Vorba mai e asociata si faptului ca barbatii in general imbatranesc mai greu decat femeile, pun riduri mai tarziu, li se lasa pielea mai greu, de vina e colagenul mai mare pe care il avem, masa musculara mai mare + alte procese care nu exista la noi, de exemplu menopauza care imbatraneste si fragilizeaza femeile, ce sa facem...natura a decis asta big grin.dar dupa o varsta batranetea va fi mai accelerata si le ajungem pe femei incat echilibram situatia, batranetea nu iarta pe nimeni, fireste ca sunt si factori care accelereaza sau impiedica batranetea sa se instaleze rapid cum ar fi genetica care e principalul factor, stilul de viata, alimentatia, viciile si tot asa.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cineva, cine? O dată, când?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pana pe la 35, o fi adevarat.
Pentru ca multe fumei sunt deja vraiste la 30, chiar si fara sa fi nascut. Iar alea puerile sunt tampite si la 50, nu depsesc varful ala de maturitate de la 11 ani, cand baietii sunt "agugu gaga" iar fetele deja stiu chestii de adulti.
Pe la 50 de ani insa, prostul care si-a omorat ficatul si coloana cu excese, devine batranel mai repede decat nevasta care a spalat vase si a gatit nonstop.

| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Depinde doar de genetica fiecăruia și de stilul de viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu foarte greu îmbătrânesc la fata, nu știu dacă o fi din cauza că nu prea am lucrat la viața mea sau din cauza geneticii. Tot așa am o sora, are 42 de ani dar nu ii dai mai mult de 28-30

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da