| RazvyP a întrebat:

Ziceti-mi pls niste plante protejate de lege+informati+pozainafara de narcisa, floarea de colt si bujorul romanesc.
Puteti sa spuneti si animale?
Funda+voturi!

Răspuns Câştigător
| selfie a răspuns:

Plante protejate : Angelica(Angelica archangelica), Brandusa galbena (Crocus flavus), Bujorul romanesc (Paeonia peregrina), Bujorul de stepa (Paeonia tenuifolia), Bulbucii de munte (Trollius europaeus), Carcelul (Ephedra distachyla ), Ciucusoara de mare (Alyssum saxatile ), Clopoteii (Campanulaceae), Floarea de colt (Leontopodium alpinum), Daria (Pedicularis sceptrum carolinum), Drete (Lisimachia nummularia), Frasinelul (Dictamnus alibus), Garofita pietrei craiului (Dianthus callizonus), Galbenelele(Calendula officinalis), Gardurarita (Nitraria schoeberi), Ghimpele(Ruscus aculeatus ), Ghintura galbena ( Centiana lutea), Ledera alba (Daphne blagayana)
Animale ocrotite : Zimbrul, Calul salbatic-Tarpanul, Marmota alpina, Antilopa Saiga, Pastrav, Cerb, Urs, Capra neagra, Ras, Acvila, Vipera, Broasca testoasa de uscat, Dropia, Vulturul Cod Alb, Vulturul Plesuv, Cocosul de munte, Pelicanul, Egreta, Lopatarul.

Sper ca iti sunt de folos big grin