| anonim_4396 a întrebat:

Ziceti-mi si mie expresii ardelenesti/moldovenesti. K eu m-am mutat din ardeal in oltenia destul de mica si n-am mai putut sa am accentul ala:Xcrying si imi placehappy

2 răspunsuri:
| Anonim69 a răspuns:

Domne, vrei expresii ardelenesti/moldovenesti? Daca te-ai mutat din ardeal inseamna ca stiistraight face, moldovenesti de ce ai vrea? in oltenia se vorbeste olteneste, cu perfectul simplu : mancai, fusei, beui, ma spalai, ma culcailaughingintelegi tu!

| Raluu a răspuns:

Cucuruz=porumb(ardeleneaca)
kica perjili in drum(moldveneasca)
cusher=hambar(ardeleneasca)
tinterim=cimitir(moldoveneasca)laughing atata stiu