| DeeaCarmen a întrebat:

Am inteles ca o sa vina valul al doilea pentru coronavirus.
Pe ce se bazeaza?
Asa poate sa vina si al treilea si al patrulea si tot asa

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
56 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se bazeaza pe felul in care virusii creaza epidemii. Si gripa se manifesta la fel, in sezonul rece, la inceput si la final

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia vor sa prelungeasca starea de alerta. Nu au nici un plan de redresare a tarii, stiu doar sa limiteze drepturile oamenilor.
Niste habarnisti care la toamna ne vor baga iar in casa cu starea de urgenta. ii mai voteaza pestele prajit!

| DeeaCarmen explică (pentru suntserios):

Si sa inteleg asa o sa vina si al treilea si al patrulea si asa o sa ajungem sa stam numai in casa, nu?

| Apokales a răspuns:

Nu stiu sigur, dar al doilea val a venit de ceva timp in Korea de Sus si in China. Deci de ce nu ar veni si la noi luand in considerare faptul ca s-au luat niste masuri de relaxare fara sa aiba la baza masurile extraordinar de bune din domeniul medical?
La noi, din punctul meu de vedere, sper sa nu am dreptate, s-a dat starea de relaxare pur politic pentru ca PNL sa castige niste voturi sau mai bine zis sa nu le piarda pe astea pe care le mai are.
N-o sa vina al-10-lea val de coronavirus pentru ca va veni vaccinul mai repede. Cred pe la inceputul anului viitor acest virus va fi eradicat din Romania si celelalte state membre U.E. ca sa putem circula din nou liberi.

| DeeaCarmen explică (pentru anonim_4396):

Nu au nici un plan de rezolvare si sa ne tina inchisi in casa le e singura solutie. Nu au teste, nu au spitale, nu au aparatura.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Nu stie nimeni. Sunt doar previziuni facute pe statistici. Poate o sa fie 3 valuri, poate nu, poate apare vaccinul, poate apare imunizarea samd.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Noroc ca epidemiologul din tine stie mai bine.
Ca doar statului ii convine sa pice economia in cap nu?

| Apokales a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Am pus si eu problema asta pe TPU, iar Mosoti mi-a raspuns ceva de genul: Vom vedea in August daca va fi un numar scazut de cazuri de coronavirus sau daca va fi jale in urma acestor masuri de relaxare.
Eu sper sa ma insel si sa fie doar paranoia mea si lipsa de incredere fata de guvernanti. Si Arafat spunea, acum o zi, doua, ca se poate reveni la vechile masuri sau asa ceva.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Esti constient ca virusul nu este influentat de vremea de afara? Au spus asta la inceputul pandemiei.
Iar virusul gripal inca este printre noi doar ca in sezonul rece sistemul tau imunitar este mai slabit, d-aia poti sa te imbolnavesti mai des iarna de gripa decat vara. Dar altfel n-are nici o legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a existat nici macar valul 1, cum sa vina valul 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

S-a dat starea de relaxare si economic vorbind nu doar politic. Nu poti tine firmele inchise prea mult. Ele trebuie sa produca ceva. Ce sistem medical din Romania? Avem un sistem? Mergi la spitalul de urgenta din Cluj sectia ORL si vezi ce mizerie e acolo. Baia e pe hol si nu in fiecare salon! Acolo se fac operatii pe banda rulanta in niste conditii de groaza. Am fost si stiu ce e acolo. Medicii buni pleaca in strainatate si nu raman in mizeria de la noi. La maxilo facial din Cluj nu sunt in stare sa te opereze de o sinuzita, te duci inapoi de 10 ori si tot nu te rezolva. Ce sistem medical? Noi nu suntem pregatiti de o operatie simpla de rutina ce sa mai zic de o epidemie. Degeaba ne tin in casa. Vor as ascunda mizeria din sistemul sanitar?
Daca prelungesc starea de alterta si nu dau drumul la restaurante sunt de toata jena. Ce o sa faca aia cu restaurentele? Pun lacatul de tot pe usa? Hotelurile si pensiunile oricum sunt in galeata. Cele mici mai ales care nu au avut capital cu ce sa se mentina pe starea epidemiei.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine pana la "Degeaba ne tin in casa", acolo nu-s de acord si nici ce ai zis mai in jos de asta, per total. Sa ne tina in casa a fost singura lor arma, iar acum sa pastram distanta este singura noastra arma.
Restaurantele, hotelurile, pensiunile, toata HoReCa sa se duca dracu' din partea mea. Sau ce? Vrei sa se duca dracu' oamenii in locul lor?

| DeeaCarmen explică (pentru anonim_4396):

Il inventeaza si pe 2, dor ca sa stam in casa cum am stat si in primul

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Pai la fel cum gripa nu dispare vara, probabil nici covidul nu va disparea, doar ca rata de transmitere va fi mai mica vara cand nu ne inghesuim la interior toti, cand sistemul imunitar e mai puternic. Nu am zic eu nicaieri ca moare virusul de la caldura

| DeeaCarmen explică (pentru Apokales):

Stii ce e cel mai nasol. Ca daca ai alta problema de sanatate nu poti sa te duci la spital ca era rezervat pentru covid. Acum ca au mai relaxat, dar in starea de urgenta era durere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Sunt in stare sa inventeze si ebola

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Nu va fi la fel ca gripa ca nu sta in aer sau pe suprafete pentru mult timp. Nu cred ca rata de transmitere va fi mai mica, iar vara din contra pentru ca inghesuiala este mai mare pe plaja, pe strada, oriunde.

| Apokales a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Stiu ca-i nasol, am o ruda bolnava si trebuia s-o duc la ceva analize, poate si o internare de o saptamana, ca asa ii facea de obicei, insa decat sa o omor mai bine o las asa cu medicamentatia.
Vecina mea a avut ceva probleme de sanatate, isi pierduse cunostinta, era tintuita la pat. Au sunat la urgente si au zis mai bine s-o lase acasa ca daca are si febra, si avea febra, o baga langa bolnavii de COVID si acolo moare.

Bula
| Bula a răspuns:

Coronavirusii exista de mii de ani.
Acum media a pus ochii pe unul din ei, in colaborare cu politicienii lumii.
Motivul nu se conoaste inca, dar se cunoaste ca seamana cu virusul gripei, care a produs si el peste 260MII de decese in ultimul an (doar ca acesta informatie nu este atat de mediatizata).
Ambii virusi apar periodic, sezonier, in valuri, mai ales cand imunitatea oamenilor este mai scazuta (iarna-primavara).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Nu poti spune sa se duca undeva toata horeca. Atunci se duce si turismul. Sunt tari care traiesc din turism, bineinteles ca nu noi, noi nu avem asa ceva. Unde se mai cazeaza lumea si unde mananca daca nu au unde practic pentru ca totul e inchis si lumea sta ascunsa in vizuina?
Economia trebuie sa mearga si va merge, banii trebuie sa circule. Avem noroc sa suntem in UE, daca eram precum Moldova sau Ucraina era vai de noi. Nu mai primeam bani din nici o parte. Oricum e vai de noi dar eram chiar fara scapare.
Suedia de ce nu a impus stari de urgenta? Nu sunt si ei predispusi la imbolnavire? Stati in casa este solutia unor state/guverne de nimic care nu au solutii. Vezi si in SUA cum le dau acum protestatarii tot stat in casa. Acolo nu te joci cu populatia, aia iasa in strada si fac taraboi. Romanii sunt precum oul in zeama, cum il pui asa sta. Nu suntem o tara nordica care stie sa respecte regula fara a fi nevoie de armata pe strazi. Nu suntem o democratie ca SUA unde se iasa in strada imediat ce apar probleme. Suntem neam de tarani in opinci care au fost obisnuiti cu supunerea fata de conducator, fie el rege sau presedinte.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce imi spui tu este ca mai bine mor oamenii decat sa se duca-n cap turismul. Turism care este in general in cap, exceptie facand cateva statiuni de pe litoral. Si vezi ca statul in casa a fost solutia mai multor tari, chiar si a celor cu un sistem de sanatate bine pus la punct, cum ar fi Spania. Iar problema nu este ca nu suntem o democratie, da, nu suntem. Problema este ca nu suntem un popor. Suntem un grup de oameni asezati pe un teritoriu numit Romania si atat. Nu suntem uniti, cei 50 de ani de comunism a avut grija de asta si mai adaugam si 30 de ani de pseudo-democratie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

E o problema de educatie. Nordicii cum stiu sa respecte niste reguli de igiena? Drept ca nu avem ce compara. Nu am zis sa moara oamenii, am zis ca treaba trebuie sa mearga in toate domeniile cum sunt hotelurile, restaurante etc. Si oamenii sa se ingrijeasca. In alte state cum se pazesc si nu s-a inchis nimic? Nimic ma! La noi arunca masca chirurgicala si pet-uri de suc in curtea bisericii chiar daca cosul e la vreo 2m distanta. E o problema de educatie a unor oameni needucati. Trebuie eu sa adun masca cu microbi din curte pentru ca o putoare de om nu o poate arunca la gunoi? In tarile civilizate de ce nu vezi asta? De ce la noi este cel mai redus consum de sapun? Mai iute cumpara bere si tigari decat sa se spele pe maini si in alte parti.
De ce sa sufere economia care tine tara asta pe picioare pentru ca noi nu suntem educati? Cei care nu se spala macar pe maini isi merita soarta si ca se risca. Daca iti bati joc de tine la ce sa te astepti? Sa nu ai boli?

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu suntem ultimii nespalati cum crezi tu. S-au facut studii, n-am sa mai aduc aminte de ele ca-mi ia prea mult timp, insa problema este ca nu ne ofera statul conditii sa ne spalam pe maini. Ofera-i omului conditii si dupa du-te la el si urecheaza-l ca-i nespalat, sa stii si tu asta.
In alte tari se dau amenzi d-aia nu se arunca pe jos. Imi vii cu exemple precum Suedia, Germania sau alte tarii ce le consideri civilizate, dar daca nu ar exista amenzile s-ar rahatii in mijlocul orasului, mai lasa-ma cu d-astea.
Da, este o problema de educatie, recunosc, dar nu atat de grava precum saracia si proasta organizare de catre statul roman. Daca am avea conditii si banii necesari, noi poporul, crezi ca nu ne-am spala? De ce crezi ca redau astia la TV mereu reportaje cu scoli ce au WC-ul in fundul curtii?

Uite situatia mea, eram la facultate, acum ceva timp, si am auzit de la profesoara ca nu aproba ideea absorbantului in curte. Eu i-am replicat faptul ca nu este vina celor de la sate pentru ca nu au canalizare sau n-o au in functiune. Situatie prin care trec si eu, am absorbant, canalizarea este facuta, dar nu este pusa in functiune, nu este pusa in functiune statia de epurare, oamenii s-au legat la canalizare si daca treci acum pe langa statia de epurare, lucru care mi s-a intamplat, din pacate, nu poti sa treci de miros. Se va ajunge ca autoritatile sa ia masuri, sa puna in functiune canalizare d-abia cand este prea tarziu, cand va da pe afara. Si tot o tine asa cand vine campania, pune asfalt cand este gata canalizarea, iar canalizarea nu este gata niciodata, iar an de an mai vine si imprastie niste pietris prin gropile din sat care nu-s astupate niciodata, se fac la loc pentru ca pietrisul n-o sa stea acolo la nesfarsit.

Asa ca sa nu crezi ca in celelalte state oamenii sunt mai frumosi, inteligenti, mai bravi. Sunt doar mai organizati ca despre asta e vorba. Daca n-ar da amenzi in tarile "civilizate", s-ar gasi multi care sa arunce gunoiul pe strada, ca-i dor si pe aia in cot de incalzirea globala si de delfinasii care mor si se duc dracu'.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pe recurenta gripelor sezoniere si a celorlalte afectiuni respiratorii periodice. Plus ca la noi oricum valul de infectari continua, doar ca isi bat astia joc si nu fac la nivel de tara decat extrem de putine teste...

| romeo78 a răspuns:

Răspunsul este foarte simplu, dar neobservat de nimeni.
Pandemia, nu este ceva nou. Este o noutate în prezent, pentru că ultima pandemie declarată, s-a încheiat oficial exact cu 100 de ani în urmă, e vorba de "gripa spaniolă". Nu au mai existat pandemii, pentru că în ultimii 75 de ani, s-au făcut vaccinări obligatorii în întreaga lume, pentru diverse boli. Dar, ce a contribuit cel mai mult, a fost creșterea nivelului de trai și implementarea globală a unor măsuri de igienă, plus programe naționale prin care nici o locație să nu mai fie fără apă curentă și toaletă în interiorul locuințelor.
Deci, încă din Antichitate, au existat pandemii, care aveau în medie o perioadă de 2 ani de zile, în care se manifesta în mod violent.
După aceea, începea să scadă, prin selecție naturală, în care o perioadă de timp se murea pe capete, apoi începeau să devină imuni, să se vindece.
În timpul prezent se vorbește despre "valuri", deoarece nu a avut loc acea selecție naturală din vechime, datorită faptului că au existat aceste măsuri de carantină, închidere completă a unor localități.
Dovada, o vedeți zilnic, prin raportare de noi caz în zone care în cele 2 luni de izolare, nu aveau nici un contaminat.
Iar, vaccinul, într-o lume a drepturilor omului și a celor antivaccinare, nu putem ști câți se vor vaccina de fapt!
O să treacă de la sine boala, după ce fiecare dintre noi, ne vom imuniza natural, iar dacă aveam ceva, să fie o formă ușoară, ca o simplă gripă.

| Drimmero a răspuns:

Vorbe aruncate-n vant si doar atat, mai intai sa treaca primul val, zic, apoi sa se faca filme ce o sa fie si ce nu o sa fie.

| StrongHeart a răspuns:

Ai auzit de predictive programming?
Cei care dau astfel de "prognoze" sunt cei care iti baga ideea asta in cap,tie ca individ, si noua, tuturor ca mase de indivizi.
Televizorul si mai nou internetul e folosit pentru spalarea creierului, tu le dai atentia si energia ta, ei se folosesc de naivitatea maselor de oameni si iti dicteaza cum sa iti traiesti viata pana la cel mai mic detaliu.
Nu poti sa mai ai incredere in presa in astfel de vremuri.

| Goete a răspuns:

Se bazeaza pe ignoranta oamenilor, care nu respecta masurile de prevenire odata ce au libertate de miscare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Criminalule cum iti permiti sa faci comparatia cu gripa cand domnul arafat a spus clar ca este mult mai grav?

| FaneFane6564 a răspuns:

Urmareste asta https://www.youtube.com/watch?v=s56ym40z2yE.
Daca nu ai timp imi pare rau, dar este foarte interesant ce vorbesc in video. Si iti va raspunde si la intrebare.