| AuricaMircica155 a întrebat:

Am o intrebare urgenta!
Daca vin in Romania si trebuie sa stau la izolare la domiciliu, vine imediat politia sa ma verifice daca sunt acolo sau a doua zi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
24 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Doar nu crezi ca te si anunta inainte sa le faci ceai? Controlul se face surpriza, ca sa ii prinda pe cei care is destui de prosti incat sa iasa si sa le dea amenda.

| AuricaMircica155 explică (pentru Wr3nch):

Pai daca ajung noaptea, vine imediat cum am ajuns?

| Iloveyoumama a răspuns:

Pe fiul vecinei mele care a stat în izolare acum o săptămână venea un echipaj de 3 ori și îl pune au să iasă la geam.

| mgtow a răspuns:

Nu verifica nimeni, cand aterizezi in aeroport te tine in evidenta cu data in care ai ajuns in tara, afara nimeni nu stie ca ai sosit din tara straina, nu te verifica nimeni doar daca faci o gafa sau control rutinar intri in belea pentru ca vede cand ai venit in tara

| Iloveyoumama a răspuns (pentru mgtow):

Dacă are și dânsa unul pe care l-au numit oameni din zona mea "spionul" e clar.
Spionul nostru știe și cine a venit de unde e venit, cât a stat sună la poliție și dă în gât..etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contează? Poate nu intelegi care e scopul acestei izolari. Scopul este sanatatea celor din jur nu jocul de a prinsa cu politia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, doamne ajută să te prindă. Amenda nu este mică, sper să o plătești la timp.

Cam multă aroganță pe tine. Dacă s-ar întâmpla să dau de o persoană care trebuia să stea izolată, și se plimbă de capul ei prin oraș, aș plimba-o prin instanță până o dor picioarele. Nu pentru sănătatea mea, desigur. Dar legea e făcută pentru toata lumea.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce ii faci in instanta?

| AuricaMircica155 explică:

Am ajuns de 2 zile n a venit nimeni, nici sa vada daca stau singura nici nimic, deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform art. 352 privind zădărnicirea combaterii bolilor, se pedepsește cu închisoare de la 2 luni la 3 ani. Realizezi că persoana aceasta poate să infecteze și altele?

Toți borâții din Italia, Germania, Spania și mai știu eu de pe unde, au venit în România că nu mai puteau de bine în țări străine, și răspândesc cu discernământ boala. Nu e ok. Ai luat-o, te tratezi și după poți să faci tot ce-și dorește inima ta, și să vii în România (stând în carantină, desigur)

La fel cum și pentru răceală poți să dai lumea în judecată, pentru un virus care a adus peste 100.000 de decese numai în State, o să mă bat și eu cu pumnii în piept să se conformeze toată lumea cu situația în cauză.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Elementu esential e sa infecteze pe cineva
2. Nu l plimbi tu
3. Pe cine dai tu in judecata ot racealalaughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca eu nu port nici masca si nici n am respectat izolarea din martie si pana acum nici macar o data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu, înseamnă că n-ai avut onoarea să cunoști profesorii universitari de la Al. Ioan Cuza. Nu o să dau nume, însă s-a judecat cu câțiva dintre studenții lui care treceau pe la seminarii, tot pe această temă. Crede-mă, sunt persoane care au probleme respiratorii, sunt persoane care au imunitatea scăzută și chiar și o simplă răceală le poate fi fatală. Pe tine sau pe alții, normal că-i durere în cot.

Pot să-l plimb chiar eu, cât vreau eu, având în vedere că am și o dispoziție legală de care mă pot folosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident, am uitat să adaug faptul că studenții aveau gripă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Elementul esențial e să respecte izolarea la domiciliu. Legea e făcută pentru toată lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde in lege scrie ca nerespectarea izolarii la domiciliu si atat atrage vreo raspundere penala?
Cu restul bati campii, daca nu, demonstreaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca le e fatala ce?
Nu sta lumea in loc fara ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://stirileprotv.ro/......ciliu.html

Dacă consideri că ProTV nu este o sursă sigură, citește utimul alineat de la ultimul subpunct de pe site-ul oficial CNAS: http://www.cnas.ro/......id-19.html

Nu am ce anume să demonstrez. Totul e bazat pe fapte reale, și există și dispoziții legale. Nu bat câmpii nicidecum, până la urmă așa o să procedez eu, nu îndemn pe nimeni să facă asta (deși idiot e ăla care consideră că dreptul la sănătate și viață e ceva ce poate fi îngrădit de alte persoane așa cum li se scoală).

Mă refer strict la persoana care a venit din altă țară și nu vrea să stea potolită în carantină, 14 ZILE, pentru că are limbrici. Nu are de unde să știe, până când face un test, dacă e pozitivă sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, după ce ai zis asta, clar că nu o s-o dau la capăt cu tine. Bănuiesc că ai venit și tu zilele trecute din străinătate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vreau lege, nu surse sigure sau nesigure, fa trimitere la lege

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-am scris și într-un răspuns nr. articolului din NCP.

https://lege5.ro/......odul-penal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acolo nu zice ca nu respecti izolarea, zice ca nu o respecti si infectezi pe cineva
Deci recunosti ca bati campii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

În esență, dacă fiecare face după cum îl taie capul, atunci clar că o să rămânem cu pandemia pe cap. Nu văd unde am bătut câmpii.

Am făcut referire la faptul că și pentru o răceală pe care o porți și nu iei toate măsurile de prevenirie răspândirii ei, poți fi dat în judecată. Deci dacă am făcut referire la acest caz, în ce privință am greșit?

Am spus și în raspunsul anterior "Nu are de unde să știe, până când face un test, dacă e pozitivă sau nu.".

Iar simptomele nu îți apar când vrei tu. Deci clar poți să te alegi cu dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor de pe urma nerespectării izolării, în special dacă ești suspect că porți acest virus: https://romania.europalibera.org/......95190.html (articolele au fost modificate aparent și publicate și în Monitorul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fac ce am chef, nu mi pasa de nicio pandemie