| anonim_4396 a întrebat:

Salutare oameni buni! Am mai pus aceasta intrebare dar acum cu noile informatii as vrea sa stiu daca in momentul cand se va termina starea de urgenta pe 15 mai si in sfarsit nu o sa o mai prelungeasca pot veni in tara fara sa fiu bagata in carantina institutionalizata? Izolarea la domiciliu nu ma deranjeaza, dar nu as vrea sa fiu bagata in carantina.Tin sa mentionez ca eu sunt Austria si vreau sa vin in Romania dupa starea de urgenta. Aveti vreo idee daca va fi carantina institutionalizata sau izolare la domiciliu dupa starea de urgenta? Va multumesc anticipat! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu s-a adoptat un act oficial cu masurile ce se vor lua incepand cu 15 mai, respectiv in starea de alerta. Presupun ca masurile vor fi in functie de situatia de atunci si chiar vor fi diferite de situatia din judete si localitati, de ex. daca unele sunt sau nu in stare de carantina.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil din Austria care nu e in zona rosie nu te baga in carantina, doar in izolare

| sierra1 a răspuns:

" pe 15 mai...pot veni in tara fara sa fiu bagata in carantina"

hai să mai așteptăm câteva zile să vedem ce zic oficialii - aia contează, nu ce zicem noi

| aumih16 a răspuns:

Deocamdata nu e nimic oficial! deci asteptam!