| SingleForOne a întrebat:

Am văzut câteva știri zilele astea despre dozele de vaccin Pfizer, Comisia Europeană a cumpărat până acum cam 600 de milioane de doze, și mai vrea încă 1.8 miliarde de doze, în total ar fi 2.4 miliarde de doze. Aceștia spun că este pentru a face față mai multor variante de virus.

Serios? De ce trebuie atât de multe doze, cu adevărat?

Întreaga populație a Europei este în jur de 748 de milioane de oameni, totuși.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai trebuiesc 2 doze pentru rapel si in plus compania Pfizer a anuntat oficial ca este foarte probabil ca in peste 7 luni de zile de la al doilea vaccin pentru o imunitate maxima sa fie necesara si o a 3-a doza, deci de aia UE cumpara in prostie aceste vaccinuri.
Cat despre plata desi ele sunt gratuite ni se vor lua bani cu varf si indesat ca nu sunt prosti cei care ni le dau pe degeaba, le cumpara cu 18 euro bucata sa zicem si vor lua inapoi 40 pe ele o sa vedeti, de unde? de la popor din marirea taxelor, impozitelor, accizelor, introducerii unor noi taxe, din marirea euro si asa mai departe...NIMIC NU ESTE GRATUIT chiar daca asa pare!

6 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

Eu unul nu știu de unde Comisia Europeană o să scoată atâția bani și atâția doze de vaccin, dar cel mai probabil le va achiziționa pentru anii următori, cică până în 2023.

| PainTech a răspuns:

1. La Pfizer trebuie rapel. Deci practic trebuie 2 doze/locuitor.
2. Probleme de logistica. E practic imposibil sa te asiguri că dozele sunt trimise în regiuni în mod proporțional cu numărul de locuitori. Astfel în unele zone se pot concentra mai multe doze de vaccin, in altele mai puțin. Un număr puțin mai mare de doze poate oferi putina flexibilitate.
3. Unele doze vor fi inevitabil irosite.
4. Uniunea europeană poate să doneze câteva doze la alte state mai sărace.
5. S-a vorbit în trecut de faptul că eficiența vaccinului scade după o perioadă de câțiva ani. Acum nu sunt la curent cu acest fapt.

Totuși numărul e încă surprinzător de mare. Mă întreb dacă valorile raportate sunt corecte.

| SingleForOne explică (pentru PainTech):

Mă gândesc că o parte din ele le vor vinde altundeva sau le vând către "black market" (conspirații) sau către farmacii.

| rapandula a răspuns:

Inmulteste cu 2 pentru ca vaccinul se face de doua ori. Probabil le mai trebuie si de rezerva. Asta cu celelalte boli nu știu, ar trebui sa te informezi din sursele GOV.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Multe expira, iar peste vreo 6 luni va trebui sa ne vaccinam din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fie vaccin anual. Trebuie cel putin 3 doze la fiecare persoana