| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Buna TPU!
La Timișoara mai este obligatorie masca pe strada având în vedere faptul că ne apropiem se scenariul verde cu rata de infectare de 1.5 la mia de locuitori?
Multumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

A spus Cîțu ca dupa 1 iunie s-ar putea sa se scoata masca in zone neaglomerate. Pana atunci poart-o linistit indiferent de scenariu.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Este peste tot in tara

| bmb43 a răspuns:

Este obligatorie în spațiu liber doar în scenariul rosu.

| Alinnnnnnnnnnn explică:

Mentionez faptul că suntem in scenariul galben, de săptămâna viitoare am inteles ca poate fii in scenariul verde

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru bmb43):

Nu dezinforma lumea ca nu ii platesti tu amenda si nici nu ii garantezi tu sanatatea.

masca e obligatorie peste tot in tara indiferent de scenariu

| Vântulalb a răspuns:

Da, este, asa cum e in toata tara.

| Vântulalb a răspuns (pentru bmb43):

Eronat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este pe strada dar ia-o cu tine ca nu e greu

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce il dezinformezi si tu?

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba este! Este obligatorie.

| isemilia a răspuns:

Da. In toata tara.

| XatomisX a răspuns:

La mine in oras rata este de 0.15 si tot se poarta happy

| Squads56 a răspuns:

Da, este obligatorie pentru ca sunt multe cazuri de Covid 19 in Timișoara

| Invictusman a răspuns:

Și dacă nu ai fi obligatoriu, sa spunem ca într-o zi cu soare te duci liniștit pe stada, piața, oriunde, și un purtător strănuta lângă tine, te infectezi, tu probabil fiind tânăr supraviețuiești, dar locuind cu părinții, unii membri ai familiei cu comorbidati preexistente ii poți nenoroci, chiar sa ramai fără ei, șansele sunt relativ infime dar exista aceasta posibilitate, tu poate vei fi asimptomatic și nu vei avea simptome, deci nu vei ști ca ai covid, dar le vei transmite altora, vei semăna jale. Virusul rezista câteva ore în aer asa ca da, exista aceasta posibilitate happy

Acum ca ai aflat astea poate nu nu te va mai interesa asa mult scenariul.

Ca să vezi, mie mi o murit acum 3 săptămâni mama de covid, nici acum nu știu cine o contractat primul virusul, eu, mama, sau tatăl vitreg, uneori ma învinuiesc ca eu as fi de vina.

| Alinnnnnnnnnnn explică (pentru Invictusman):

Multumesc ca ai rupt din timpul tau sa imi scrii aici, si sincere condoleante!
Imi pare rau pentru mama ta.

| Alinnnnnnnnnnn explică (pentru suntserios):

Mersi de raspuns!

| Invictusman a răspuns (pentru Alinnnnnnnnnnn):

Nu ai pentru ce, doar te-am atenționat. happy

| Alinnnnnnnnnnn explică (pentru NunuNini):

Mersi

Răspuns utilizator avertizat