| AlexDorinel a întrebat:

Care i logica restrictiei dupa ora 10 seara?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| rapandula a răspuns:

Sa nu bantuie nebunii prin cluburi sau alte intruniri de seara in numar mare.

| goguPatent a răspuns:

Dupa 8 luni de restrictii ai aparut si tu cu nelamuriri?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu e doar vorba de cluburi, e vorba de faptul ca oamenii (in general) ies de la serviciu seara pe la 6-8 si toti se ingramadesc pe la magazine sa cumpere mancare. Asa cu aceasta restrictie, oamenii o sa-si ia mancare in perioade diferite si nu o sa mai fie asa inghesuiala. Asta e scopul (principal)

| rapandula a răspuns (pentru AlexDorinel):

Inseamna ca te uiti la stirile din afara. Romanii sparg cluburile la capacitate maxima chiar si pe pandemie. Intereseaza-te putin ca imediat vei vedea despre ce e vorba.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru rapandula):

Mai simplu ar fi sa se inchida cluburile si gata. Prosti is astia care gandesc restrictiile.

| rapandula a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu sunt prosti. Nu toti se duc la cluburi. Altii se plimba seara prin oras pentru ca e mai frumos si scapa si de servici. Restrictiile trebuie sa cuprinda toate situatiile, nu numai cluburile.

| Meme10Meme a răspuns (pentru rapandula):

Da,dar astia au gestionat extrem de prost pandemia. Au inchis scolile si asa au ajuns copii sa fie legume. Si au bagat stare de urgenta cand erau sub 1000 de cazuri, dupa nu au mai bagat=]]]

| goguPatent a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da chiar nu credeam ca mai exista oameni care inca nu au inteles care a fost scopul stării de urgenta

| Meme10Meme a răspuns (pentru goguPatent):

Care?

| rapandula a răspuns (pentru Meme10Meme):

Mai proasta e populatia ca mereu a trebuit sa se bage restrictii din cauza lor. Prima stare de urgenta ar fi trebuit sa fie un avertisment ca daca nu se potolesc cu conspiratiile si neaplicarea regulilor de igiena se va reajunge la restrictii dure + alte stari de urgenta. Crezi ca cu conspirationistii te poti pune prin democratia asta? Niciodata. Trebuie obligati cu reguli stricte. Sa fie toti obligați sa faca vaccine iar cine refuza dosar penal + amenda usturatoare de zeci sau sute de mii de lei. Sa vezi dupa cum vezi turmele de oameni la coada la vaccine. Dupa sa-i mai aud ca zic ei ceva cand dupa toata treaba asta gata restrictii si toti cu bautura si iarba prin cluburi.
Asa a fost si cu potentialul razboi ruso-ucrainian. Peste tot comentau conspirationistii ca o sa ii bata rusii si dupa urmam noi. Eu le-am spus ca-s niste analfabeti care comenteaza de-a moaca pentru ca e doar o schema de intimidare care nu va rezulta nimic. Dupa ce s-au retras, desigur ca i-am intrebat, "ce-ti facut mai analfabetilor, unde e razboiul ala cu care va mandreati?"... Bai fratele meu, niciunul, mai, dar nici unul n-a mai comentat ceva. Abia astept sa-i vad si dupa ce trece pandemia iar vaccinele nu vor avea acel efect cu care ei incearca sa sperie lumea sa nu-l faca.

| goguPatent a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu iti vine nimic in cap? Nimic nimic? Nici faptul ca spitalele nu erau pregătite, nici ca nu erau măști, dezinfectant, manusi, echipamente, informații despre virus samd....nimic nimic din astea nu ti-au trecut prin cap?

| Alverto a răspuns:

Eu sincer aș da fundă lui Apollo

| Meme10Meme a răspuns (pentru rapandula):

Anti-vaccinistii trebuie redusi la tacere. Sosoaca trebuie bagata la zdup, parerea mea. Da, rusii nu aveau tupeu sa atace o tara NATO. Dar lasa, aia is prosti.

| LastBlackNight a răspuns:

Pai nu are logica

| hacktek a răspuns:

Nu exista logica. Jalnicii nostri conducatori s-au grabit sa o imite pe mama Merkel, ba chiar sa o si depaseasca din exces de zel. Deciziile au fost luate de politicieni, nu de medici. Bine, nu vorbesc de "expertii" barbosi care in secolul 21 apeleaza la metode barbare, medievale, care incalca grosolan drepturile si libertatile fundamentale ale Omului.

| hacktek a răspuns (pentru rapandula):

Citez din maria ta:
"Crezi ca cu conspirationistii te poti pune prin democratia asta? Niciodata. Trebuie obligati cu reguli stricte".
Se pare ca nu ai inteles nimic din democratie. Nu poti obliga pe nimeni intr-o democratie. In Democratie, trebuie sa il convingi pe om ca sa isi faca un eventual vaccin. In democratie, orice om are DREPTUL de a pune la indoiala orice, si are dreptul sa isi exprime opinia. Orice cetatean poate sa refuze injectarea cu un ser experimental despre care nu se stie prea mult. Toata campania aceasta este bazata pe seruri experimentale, scrie pe insusi prospectul fiecarei cutii. Un vaccin trebuie testat in jur de 5 ani pe subiecti umani pentru a fi declarat "sigur" si "eficient". Aici nu se pune problema "conspirationistilor", e vorba despre o reticenta, o neincredere in calitatea si beneficiile acestor seruri deoarece au fost facute in pripa, iar companiile producatoare s-au exonerat de eventualele efecte adverse si le-au trecut in responsabilitatea guvernelor care achizitioneaza serul.
O alta situatie: daca persoana este sanatoasa, nu simte imperios nevoia de vaccinare. Povestea cu "simtul civic" e cusuta cu ata alba. Daca tu esti vaccinat, de ce sa il obligi si pe cel de langa tine sa se vaccineze? Vorba aia, tu esti super imun... esti super protejat, ce ai cu cel nevaccinat? Vrei sa-ti protejezi batranii? vaccineaza-i! Astfel sunt si ei imunizati puternic (dupa spusele lui Valer Gheorghitza). Te temi ca cei nevaccinati pot raspandi virusul? Bine faci, dar si cei vaccinati o fac exact la fel!
In plus, fiecare vaccin nou va creea o mutatie noua. Fiecare mutatie noua creeaza o tulpina noua. O noua tulpina, un nou rapel...
Nu uitati ca vaccinul este un produs, vaccinatul este un consumator, iar producătorul este un comerciant. It's all about Money.
Cine are de inteles, intelege. cine nu, imunizare placuta!

| rapandula a răspuns (pentru hacktek):

Tu n-ai inteles ce-ai citit. O zi buna.
Am spus ca prin democratie nu te poti pune cu conspirationistii pentru ca au dreptul sa refuze sau sa accepte. Decizia sta in mana lor. Iar pentru ca tara e plina de prosti carora le lipsesc logica si informarea corecta, refuza sa faca un lucru bun, si de-asta suntem unde suntem cu atâtea restrictii care par sa dureze o vesnicie. Daca am fi avut alt regim, ii obligau sa-l faca si eram bine acum.

| hacktek a răspuns (pentru rapandula):

Ahh, am priceput! Ai constatat si tu ca "democratia" este dictatura majoritatii? Good work, keep it up!