| anonim_4396 a întrebat:

Cât de des vă schimbați masca? Câțe măști folosiți, în medie, pe lună?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosesc una noua de fiecare date cand ies din casa. Lucrez de acasa sa ca doara cumpărături

59 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

O masca la zi. Dar nu ies in fiecare zi afara. Cam vreo 15-20. Tu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Eu am una de aproape 4 luni

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai mai mult in casa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Nu

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sosetele la cat timp le schimbi? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Zilnic, de 2 ori pe zi, depinde. Tu?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu. Dar vara port sandale, deci nu mai port ciorapiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am 6 cumparate mai toate la inceput de pandemie.
Dar un lucru ciudat, dezinfectantul ala miroase ciudat de bine., ca si cum ar fi lichior rolling on the floor La propriu wtf?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

? Cat de des o schimbi?

| Speranta12 a răspuns:

Inseamna ca inca nu muncesti. La munca iti cerea sa ai masca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Pai am masca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cu cine vorbesc.
Și cât de inteligent e.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una si aceeasi de 4 luni incoace? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Un cetatean responsabil, felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În primăvară, când nu se găseau, ştiu că am tras de o singură mască peste care dădusem întâmplător prin casă vreo 2 luni, dar ieşeam foarte rar pe afară, doar când era necesar.O băgam la înmuiat câteva ore în dezinfectant pentru rufe, apoi o clăteam, o puneam la uscat şi era ca nouă.Am schimbat-o abia după ce se făcuse urâtă.În iunie am primit o cutie cu 50 de măşti şi nici pe jumătate nu am golit-o. Evit să petrec prea mult timp în spaţii unde se poartă mască şi atunci îmi ajung ceva mai mult timp.

| gabicoo a răspuns:

Teoretic o mască pe zi! Dar nu ies zilnic + că le mai și refolosesc! => 10-15 / lună acum cât sunt în concediu și nu merg la serviciu.

Caută pe net că găsești măști textile din bumbac cu buzunar la interior în care poti introduce filtre cu carbon activ ce pot fi folosite timp de 10 zile ( filtrele pot fi folosite 10 zile după care se aruncă, masca se spală zilnic cu detergent lichid). Asta îți recomand pentru când vei merge la școală/facultate! Nu te aștepta să primești mască gratuită! Pentru actualul guvern PNL a da bani pentru profesori și școală e ca și cum ai merge la crâșmă!

Hai cu Pepsi Glassu'
hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am primit 2 gratis acum vreo luna, dar nu le-am desfacut inca, astept sa se rupa asta, dar pare rezistenta, nu regret ca am dat 2 lei pe ea

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu e igienic laughing

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

A lichior dă viorele?
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Inca nu simt vreun efect advers

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu porți masca dupa ce mananci usturoi cu bere

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pasta de dinti folosesc totusi

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am gasit pasta de dinti care sa învingă usturoiul

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vodka e cea mai buna pasta de dinti

| ValentinGabi a răspuns:

Eu o am de la începutul pandemiei când o pun la gură gândești că umblu cu sconcsul după mine.dar vorba la bunicu decât să schimb mereu câte o mască mai bine pun ban pe ban si merg la kurve.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ValentinGabi):

Pai de ce n-o speli

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Să te ţină!