| anonim_4396 a întrebat:

Cât de des vă schimbați masca? Câțe măști folosiți, în medie, pe lună?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosesc una noua de fiecare date cand ies din casa. Lucrez de acasa sa ca doara cumpărături

59 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

? Cat de des o schimbi?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Un cetatean responsabil, felicitari!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu porți masca dupa ce mananci usturoi cu bere

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pasta de dinti folosesc totusi

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am gasit pasta de dinti care sa învingă usturoiul

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vodka e cea mai buna pasta de dinti

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, alcoolul omoara bacteriile

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ajuta si la dezinfectarea mastii

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ffff adevărat!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Folosesc una noua de fiecare date cand ies din casa. Lucrez de acasa sa ca doara cumpărături

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O spăl după utilizare și o mai folosesc o dată. Apoi o arunc.

| Celcestietot a răspuns:

Nu am schimbat-o de cand am luat-o din Decembrie, am bagat-o la masina de spalat si merge si asaa.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Dar de ce ai luat in decembrie?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu erau asa de scumpe ca dupa explozie.

| Sofer a răspuns:

Folosesc o masca pe zi și o atarn la oglinda la mașină când nu o mai folosesc. Firma unde lucrez îmi oferă zilnic câte 4 măști. rolling on the floor

| gabicoo a răspuns:

Teoretic o mască pe zi! Dar nu ies zilnic + că le mai și refolosesc! => 10-15 / lună acum cât sunt în concediu și nu merg la serviciu.

Caută pe net că găsești măști textile din bumbac cu buzunar la interior în care poti introduce filtre cu carbon activ ce pot fi folosite timp de 10 zile ( filtrele pot fi folosite 10 zile după care se aruncă, masca se spală zilnic cu detergent lichid). Asta îți recomand pentru când vei merge la școală/facultate! Nu te aștepta să primești mască gratuită! Pentru actualul guvern PNL a da bani pentru profesori și școală e ca și cum ai merge la crâșmă!

Hai cu Pepsi Glassu'
hee hee

| Ineys a răspuns:

Chiar asa, se zgarceste la 2 lei lumea?
Schimb masca odata la 4 ore pentru ca asa e recomandat. Daca porti aceeasi masca mai mult timp mai bine nu mai porti deloc.

Nu stiu cum va permite la locul de munca sa stati cu ea 8 ore. Pe noi ne obliga sa le schimbam la 4 ore si sa dezinfectam biroul cu alcool totodata la 4 ore.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Pai de ce sa nu ne zgarcim?

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa o facem pentru o masca ce ne protejeaza si-i protejeaza pe cei din jur. La alte prostii nu ne zgarcim.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Nu imi pasa de nicio protectie, imi pasa de amenda, daca nu iau amenda neschimbnd-o pentru mine e suficient

| Sophieka a răspuns:

Buna

Am doar doua masti luate din farmacie in cazul in care pierd una.
Nu le schimb, ci le spal si le reutilizez.

| Alyra a răspuns:

Am doar câteva pe care le folosesc și le "dezinfectez" după ce ajung acasă și încerc să n-o ating câteva zile după aia. Încerc să păstrez o anumită ordine. Gen "Azi e timpul pentru masca numărul 3".

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cu cine vorbesc.
Și cât de inteligent e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În primăvară, când nu se găseau, ştiu că am tras de o singură mască peste care dădusem întâmplător prin casă vreo 2 luni, dar ieşeam foarte rar pe afară, doar când era necesar.O băgam la înmuiat câteva ore în dezinfectant pentru rufe, apoi o clăteam, o puneam la uscat şi era ca nouă.Am schimbat-o abia după ce se făcuse urâtă.În iunie am primit o cutie cu 50 de măşti şi nici pe jumătate nu am golit-o. Evit să petrec prea mult timp în spaţii unde se poartă mască şi atunci îmi ajung ceva mai mult timp.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am primit 2 gratis acum vreo luna, dar nu le-am desfacut inca, astept sa se rupa asta, dar pare rezistenta, nu regret ca am dat 2 lei pe ea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Să te ţină!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi, sa stii ca deja exista o legatura emotionala intre noi, m-am atasat de ea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce frumos.
Să VĂ ţină atunci şi să ai grijă de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Odată la o săptămână. 4.

| Speranta12 a răspuns:

O masca la zi. Dar nu ies in fiecare zi afara. Cam vreo 15-20. Tu?

| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Eu am una de aproape 4 luni

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai mai mult in casa?

| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Nu

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sosetele la cat timp le schimbi? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Zilnic, de 2 ori pe zi, depinde. Tu?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu. Dar vara port sandale, deci nu mai port ciorapiwinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am 6 cumparate mai toate la inceput de pandemie.
Dar un lucru ciudat, dezinfectantul ala miroase ciudat de bine., ca si cum ar fi lichior rolling on the floor La propriu wtf?

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

A lichior dă viorele?
laughing

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

De 4 ori pe luna adica saptaminal unu.Si lucrez printre oameni si imi pun doar cand se striga ca vine controlul (este pe ureche pentru orice eventualitate)restul colegilor fac la fel nu intelegem de ce sa purtam ca daca era sa fie ceva din martie se intampla ca doara suntem 22 si zilnic lucrind in comert vin furnizori vine marfa vin clienti.Dar bineinteles masurile de igiena respectam clientii poarta masca daca vine unul de stranuta sau tuseste si eu imi pun repede si bineinteles ma spal des pe maini folosesc dezinfectantul.Si am mai luat si o luna si 3 flacoane de sirop de intarit sistemul imunitar.

| Speranta12 a răspuns:

Inseamna ca inca nu muncesti. La munca iti cerea sa ai masca.

| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Pai am masca

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una si aceeasi de 4 luni incoace? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Da

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu e igienic laughing

| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Inca nu simt vreun efect advers

| Jus7t a răspuns:

Ai văzut tu mort?

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

? n-o folosesc sa ma apere de virusi, ci de amenzi

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu îți e frică de virus?

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Tie iti e frica de unicorni?

| Michaeel a răspuns:

Folosesc aceeasi masca de cand a inceput tot covid-ul asta. Ies aproape zilnic si mai mereu daca cumva nu o gasesc pe cea mototolita din buzunarul jachetei, i-au alta de pe noptiera.Mai primeste tata de la servici si le aduce acasa.

| Andresso a răspuns:

Niciodată, nu port asa ceva. Mai bine ii pun la caine decat sa port eu, de ce as purta asa ceva

| EntertainYou a răspuns:

Sunt unul dintre aceia care privesc cu cinism reclama aia de incurajare "poarta masca. arata ca-ti pasa" (sa arati e relevant) - masca de care? Aia pe care o poarta unii de cand se stiu? laughing

| anonim_4396 explică (pentru EntertainYou):

Pai de ce sa n-o port daca isi face treaba? M-a ferit de amenda mereu

| ValentinGabi a răspuns:

Eu o am de la începutul pandemiei când o pun la gură gândești că umblu cu sconcsul după mine.dar vorba la bunicu decât să schimb mereu câte o mască mai bine pun ban pe ban si merg la kurve.happy

| anonim_4396 explică (pentru ValentinGabi):

Pai de ce n-o speli

| ioan452 a răspuns:

Schimb masca destul de rar, la vreo 2-3 săptămâni. 2 măști pe luna folosesc

| StefanIntrebare a răspuns:

In general schimb masca de 0 ori pe luna

| Evaluator a răspuns:

Tu vad c-o porti pe-aceeasi.