| Oanasecret1 a întrebat:

Ce reacții sunt de la pfizer?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Vasile2003 a răspuns:

Salut! La participanții cu vârsta minimă de 16 ani cele mai frecvente reacții adverse au fost durere la nivelul
locului de administrare a injecției (>80%), fatigabilitate (>60%), cefalee (>50%), mialgie și frisoane
(>30%), artralgie (>20%), febră și tumefiere la nivelul locului de administrare a injecției (>10%), iar
acestea au fost de regulă ușoare sau moderate ca intensitate și s-au remis în decurs de câteva zile de la
vaccinare. O frecvență puțin mai scăzută a evenimentelor de reactogenitate a fost asociată cu vârsta
mai înaintată. După a doua doză s-a observat o frecvență mai mare a febrei.

4 răspunsuri:
| rapandula a răspuns:

Depinde de organismului fiecarei persoane. Reactiile pot fi diferite dar toate minore. Dureri ale mainii, ameteli, frisoane, dureri de cap, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Eu nu am avut nici o reactie in afara de o durere la locul intepaturii, dar si aia doar daca apasam, daca nu apasam nu ma durea.

| Panamax a răspuns:

Conspirationistii zic de sterilitate, dar nu exista dovezi.