| SasaSasa2000 a întrebat:

Cum pot obține (în mod legal) un certificat verde?
De ce in Italia are valabilitate de 9 luni iar în Romania 6 luni?
Este obligatoriu în Romania?
Dar în Italia?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Certificatul verde il poti scoate de pe https://certificat-covid.gov.ro/ dupa ce te-ai vaccinat sau ai trecut prin boala sau ai facut test si este negativ.
In anumite situatii este obligatoriu: anumite institutii, localuri magazine mari.
UE doar de la 1 februarie a limitat valabilitatea certificatului la 9 luni, daca nu ai administrata a treia doza (doza booster). Pana acum pe certificatul dupa vaccinare nu era trecuta valabilitatea. Valabilitatea de 180 de zile de la data testului pozitiv este trecuta doar pe certificatul obtinut de cei trecuti prin boala. La testare stiu ca este valabil 72 de ore.

1 răspuns:
| Mikoleko a răspuns:

Poti obtine un certificat verde doar dupa ce te-ai vaccinat. Din cate stiu, certificatul verde are si o data a expirarii care este scrisa pe site-ul unde il si downloadezi. De exemplu eu m-am vaccinat anul acesta in Septembrie si imi arata expirarea in Iunie anul viitor.