| anonim_4396 a întrebat:

România este în zona rosie si as vrea sa călătoresc în Italia care este în zona verde și apoi sa ma întorc în România. Am citit pe internet dar nu sunt sigura ca am înțeles.
Nu am vaccinul făcut, dar am certificat care atesta ca am trecut prin boala acum 2 săptămâni. Oare trebuie sa fac test la plecarea din România sau este suficient ca am acel certificat verde?

3 răspunsuri:
| RoyalSovereign a răspuns:

Salutare!

Citez: „Întrebări frecvente legate de certificatul digital:

1. Dacă o persoană a trecut prin boală și deține certificat digital mai are nevoie de test RT-PCR negativ pentru a călători?

Nu, nu are nevoie și de test, cu condiția să se înscrie în perioada cuprinsă între 14 și 180 de zile de la confirmarea bolii".

Sursa: http://www.mae.ro/node/51759

| PX732HG a răspuns (pentru RoyalSovereign):

14 zile de la confirmarea bolii sau 14 zile de la ieșirea din izolare?

| RoyalSovereign a răspuns (pentru PX732HG):

„între 14 și 180 de zile de la confirmarea bolii" scrie acolo. Dacă nu se sincronizează condițiile scrise cu realitatea, nu avem noi, cititorii, vreo vină. Alte actualizări mai recent scrise decât asta eu n-am văzut, chiar și luând în considerare listarea României pe domeniul roșu. Dacă, totuși, cineva cu experiență în ultima vreme privind situația dată vede întrebarea asta, să se simtă liber(ă) să răspundă.