| Superior a întrebat:

Cum pot sa fie asa multi oameni inconstienti si sa zbiere ca "libertatea le-a fost invadata" si "virusul nu exista,e fake" si aberatii de genul?
Repet inca o data...
Virisul actioneaza pe :
-sistem repisrator;
-sistem cardiovascular;
-sistem renal;
-sistem nervos;
Desi multi sunt asimptomatici,virusul poate ramane pentru totdeauna in creier,mai exact in zona numita "trunchiul vietii",unde este total protejat.
Expertii sustin ca persoanele care s-au vindecat pot dezvolta in viitorul mai apropiat sau indepartat diverse probleme neurologice sau pe sistem nervos.
E dovedit faptul ca o parte din victimele Covid au murit din cauza accidentului vascular cerebral iar la autopsie s-au depistat parti necrozate ale creierului si cheaguri de sange.
Sunt curios... chiar nu e frica nimanui cand expertii din domeniu vorbesc cu toata seriozitatea posibila?
M-am saturat de oamenii care nu poarta masca,nu respecta distanare,se duc la plaja,pe litoral,om langa om.
Am inteles si faptul ca se deschid scolile,restaurantele, etc.
"Abia" astept sa vad 6000 cazuri zilnic pana in decembrie, sau mai mult.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt multe cauze pentru care nu cred... Principala e lipsa de educatie si imbecilitatea de genul daca nu mi se intampla mie nu exista. Mai exista si categoria aia speciala de mega imbecili care cred in teoriile conspiratiei vieții

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu discut cu needucati care ma înjura in mesaje private

| Biciclistul5242 a răspuns (pentru suntserios):

Eu te-am înjurat ma?
In mesajul ala nici nu te-am înjurat omule

| Drimmero a răspuns:

Mult nu mai e si vine starea de urgenta iar, ca prea si-au facut romanasii de cap, sa-i vezi cum bombardeaza Facebook-ul in perioada aia, cunosc lume cu carte, cu educatie care nu cred si e aiurea ca la nivelul lor sa plece urechea la toti fraierii de pe retele de socializare, dar e problema lor.

Sper sa fie vaccinul accesibil cat mai repede sa se termine balciul.

| Superior explică (pentru Drimmero):

Ignoranta mai poate fi un raspuns. Lipsa curiozitatii (care ar trebui sa fie de fapt o necesitate vitala supravietuirii in momentul de fata) duce la a nu estima adevaratele pericole.
Un tip pe care-l cunosc nu stia nimic de virus pentru ca el nu asculta stiri si lucruri de genul. Daca nu eram eu sa-i explic cuvant cu cuvant despre ce e vorba,traia in lumea lui si purta masca doar de frica amenzii.
Poate guvernul ar trebui sa trimita mesaje periodice de avertizare si update-uri legate de virus + citate ale expertilor. Stiu ca unii o sa faca nasul mare ca "vai,le umple memoria telefonului,ca ii deranjeaza" si alte stupiditati exagerate precum astea.
Ce oamenii ar trebui sa ma inteleaga ca noi ducem un razboi biologic,deci sa nu mai faca figuri la masuri,caci e asemanator intr-o oarecare masura ca cel interuman.
Daca ar fi un razboi uman tara vs tara si s-ar inchide granitele, armata ar intra in defensiva, s-ar inchide centrele de divertisment pentru protectie, s-ar evacua locatii cheie, etc, aceste specimene s-ar gandi ca guvernul le taie dreptul consitutional de a merge la mare sau in Grecia.
Trist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Tu crezi si in dumnezeu, cum sa nu crezi si intr-un virus imaginar

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Wdym

| anonimg a răspuns:

Nu trebuie să fi expert ca să îți dai seama că problemele enunțate -si multe altele- apar și fără coronavirus. Am mai spus-o și o mai spun: fiecare generație nouă care se va naște va fi mai bolnavă și mai slabă față de cea anterioară. Și asta se întâmplă și fără coronavirus.
Oamenii se îmbolnăvesc pentru că în mod conștient sau nu, nesocotesc legile sănătății.
A învăța în școală despre sănătate este o știință mai înaltă decât tehnologia.
Câtă vechime are pământul în spatele lui, cu atât de mult este rămas în urmă în ce privește cunoașterea și dezvoltarea fiziologiei.
Și să nu uităm că și Biblia este de acord cu proverbul care spune că "de la cap se împute peștele". Dacă o țară are conducători buni, atunci și poporul avea încredere în ei. Dar poporul român condus de două partide politice corupte (psd și pnl), cât de prost să fie să se uite în gura conducătorilor lui? Tu chiar crezi toate aberațiile care ți le aud urechile? Oamenii de nimic din conducere au făcut din țânțar armăsar, au dat legi care să se potrivească planurilor lor corupte. Ar fi făcut mult mai mult, dar se tem de popor ca să depășească limitele aberațiilor lor. Dacă era să ne luăm după "experți" (care avem toate motivele să credem că au fost corupți și ei), atunci nu doar poporul era mort, ci astăzi tot pământul ar fi fost pustiu la propriu. Dar conducătorii au băgat-o pe asta cu "asimptomatici" numai când au văzut că lucrurile nu decurg după planurile lor; dar nu au spus-o de la început.
Ai voie să stai la terasă dar nu în interior -de parcă virusului îi este frică de aer sau se răspândește mai greu în aer!? Din contră: în aer se răspândește mai repede.
Sau după în timpul nopții terasele sunt închise, de parcă virusul este un prădător de noapte, și ziua doarme.
În ce mă privește, eu port mască dar doar din pricina legii. Deci nimeni nu poate spune că aș fi vinovat în vreun fel de răspândirea virusului sau a legilor aberante.
De altfel nu-i plâng pe aceia care se îmbolnăvesc și mor, pentru că ei nu s-au protejat. Dar repet: legile sunt date întotdeauna pentru binele acelora care le dă, și nu pentru binele poporului.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Uite @Superior, ti ai primit răspunsul. Sunt oameni care pur și simplu nu înțeleg si preferă teoriile conspiratiei.

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Dacă nu mă uit în gura oamenilor corupți, asta înseamnă că sunt conspirationist? ಠ_ಠ (ノ•̀ o •́ )ノ ~ ┻━┻

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Nu are logica nimic din ce ai scris acolo. Sa o luam cu inceputul trecand peste aia cu fiecare generatie va fi mai bolnava desi speranta de viata creste constant samd.

Zi mi tu o masura luata exclusiv de guvernul Romaniei care nu a fost implementata la nivel global. Numai Romania a inchis restaurante? Numai Romania a impis carantină? Numai Romania a inchis scoli?

Sau poate psd si pnl dau legi pe intreg globul? Sau poate Arafat si restul epidemiologilor sunt corupti si au convins pana si SUA sa inchida restaurantele?

Ai impresia ca termenul de asimptomatic a fost inventat de Romania acum cu covidul? Sau chiar nu intelegi ce inseamna sa fii purtător de virus doar? Numai in Romania crezi ca exista purtători asimptomatici?

Chiar deloc creierul tau nu poate face diferenta intre a sta 50 persoane intru mediu inchis la interior si la o terasa? Daca aprinde unul o tigara in interior este ca o simt toti? Daca aprinde unul o tigara la terasa este ca se simte doua la 1-2m.chiar nu poți face acesta diferenta simpla?

Este ca nu ai inteles deloc nici rolul mastii asa e?

Este ca nici nu stii ce se intampla dupa 11 noapte cu terasele care devin ring de dans cu 10oameni pe metrul pătrat.

Vezi... Nu ai inteles niciun din masuri asa ca ai abordat direcția conspirativa ca e mai usor.

| gabicoo a răspuns:

Tu zici că virusul rămâne pentru totdeauna în creier!
Cei care neagă existența lui nu sunt în pericol pentru că nu au așa ceva!

| Ineys a răspuns:

Pai sincer sa fiu sunt mai multe categorii cu care am avut de-a face si o sa ti le enumar:
1. Idioti. In cazul asta pur si simplu nu ai ce sa le faci. Sunt aia cu 10 clase care stau toata ziua cu ochii beliti in televizor, pe Facebook, si mai stiu eu pe ce alte retele de socializare, fac parte din tot felul de grupuri cu oameni de statura lor. La ce te astepti daca pui intr-o camera 10 copii de clasa 5-a? Sa rezolve o integrala? N-or sa reuseasca niciodata, poti sa aduci si 1000. Cam asa sta problema. Degeaba stau ei prin tot felul de grupuri daca subietele lor de discutie si ideile sunt limitate la mintea unor copii de 15-16 ani, desi ei sunt oameni in toata firea. N-ai ce sa faci, nu toti au avut acces la educatie si cumva nu e in totalitate vina lor, dar acesti oameni ar trebui macar sa stie cand sa-si tina gura.

2. Interesanti. Astia sunt aia, nene, care spun ei ca nu e ca noi, e ca ei ca au auzit ei domne ca treaba sta altfel si na. Iti dai seama ca astia vorbesc doar sa para inteligenti si sa se afirme si ei cu ceva. Astia sunt cei mai rau, sa vorbesti doar sa faci parte din treaba mi se pare penibil rau. Daca nu te pricepi iti vezi de treaba si aia e. Problema e ca ei chiar cred ce spun.

3. Mistocarii. Cam ca si cei care se dau interesanti, doar ca astia stiu in sinea lor ca ce spun nu e adevarat, dar o fac doar ca sa enerveze pe altii sau sa isi bata joc de altii.

Poate mai sunt si alte categorii, dar cu astia am avut eu contact.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt inconstienti. Intr-adevar, nu tot ce apare la televizor este adevarat, unele emisiuni dau pe afara de fake news. Dar virusul asta e cat se poate de real. Adica nu cred ca si-ar dar nicio tara economia peste cap asa, degeaba.

Am asa o presimtire ca scolile o sa fie deschise maxim o luna, si dupa o luam de la cap cu starea de urgenta. Pregatiti-va pentru un an intreg de scoala online eficienta si de calitate. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa fie 15000 pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai stai asa, te-ai saturat de ei. Dar tu eviti locurile aglumerate.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Nu poti sta in casa non-stop....nu poti decide tu unde sa fie aglomerat si unde nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abia astept sa vina 1 sa iau toate restaurantele la rand

| Pantagruel a răspuns:

Ce interesanti sunt oamenii. Daca eu cred in ce crezi si tu sunt destept. Daca nu cred atunci sunt prost, imbecil, needucat. Daca cred dar totusi nu mi se pare chiar asa grav sunt conspirationist.

Tu iti pui ochelarii de cal dar ceri unui altuia sa fie deschis. Tu ii ceri unuia sa plece discutia de la premisa ca el greseste dar nici nu vrei sa auzi ca si tu poti fi manipulat sau supus greselii.

In general "conspirationisti" au schimbat lumea, nu cei care se incadreaza in gandirea mediocra, care pare mult mai logica.
In secolul 17 observand planeta Jupiter Giovanni Casini a dedus dupa perioada eclipselor satelitilor planetei ca viteza luminii pare a fi finita. A respins aceasta idee oricat de bine ar fi fost fondata pentru ca la acea vreme se credea ca viteza luminii este infinita. Asistentul sau a observat acelasi lucru, dar nu a respins ideea, a cautat sa cerceteze, astfel ca Ole Romer a fost primul care a calculat viteza luminii, formuland premisa ca aceasta este finita. Oricat de mult s-a spus la acea vreme ca greseste, 4 secole mai tarziu stim ca acesta este adevarul.

Concluzie: oricat de nebunesc ti se pare ca suna o idee, cerceteaz-o!

| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Virusul e cercetat, e demonstrat. Ce sa mai...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pantagruel):

Ee, te-ai dus cam departe

Virusul asta mai bine il asemeni cu fantanile otravite de la revolutie sau cu teroristii

| Superior explică (pentru Pantagruel):

Nu are cum sa minta orice cercetator...
E suspect cum insa niste doctori din China au incercat sa ia contact cu lumea exterioara pana sa ajunga Italia focar... au fost izolati si s-a spus ca au murit brusc,"din cauze necunoscute". Asta ar merita dezbatut.
Da,nu neg ca nu au existat conspiratii, dar coronavirusul este cat se poate de real. Avem si useri pe site care admit ca au fost confirmati pozitiv si ca simptomele, desi nu grave (inca, doamne-fere), persista.