| anonim_4396 a întrebat:

Am intrat azi pe un forum si mi-a aparut virusul politia romana, am intrat in task manager si am iesit, acum nu mai apare, e posibil sa am virisul in pc?

8 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Ia asta https://www.malwarebytes.org/ si scaneaza!

s-ar putea sa fie ceva prin calculator ramas...

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

am avut un RAT si chestia aia nu mi-a detectat nimic
antivirusurile astea free sunt cam useless in unele cazuri

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Chestii ca "politia romana" detecteaza!

e trial...

| doctorandus a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Niciun produs de securitate nu detecteaza 100% iar dupa ce ti s-a instalat un rootkit pe calculator nu il mai detectezi decat daca ai mare noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e un virus. E un malware, cel mai probabil. Si daca ti-a aparut pe ecran sub forma de fereastra web, e doar o nenorocita de reclama, ia-ti adblocker pentru browser si nu iti mai va arata in veci.

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Nu e un virus. E de fapt un popup care iti apare din cauza originii site-ului respectiv.
Pentru siguranta, poti sa scanezi cu antivirusul, daca te face sa fi mai linistit.

O zi buna!

| n1n1o a răspuns:

Sal, mai degraba e malware