| anonim_4396 a întrebat:

In Germania au ieșit sute de persoane in stradă pentru a cere înăsprirea regulilor de prevenție iar la noi pentru a protesta împotriva existenței lor. Cum vine asta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
25 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Germanii sunt mai idioți.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au avut si nemtii conspirationistii lor stai linistit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romanii sunt mai prosti. La ce nivel e Germania si la ce nivel e GipsyesLand aka Romania...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gândire obiectivă vs. gândire egocentrică.

| Catrice a răspuns:

Mentalitate de est vs mentalitate de vest.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

„La ăștia de aicea" nu le place să creadă în pandemie pentru că ei „e" mai deștepți și nu le poate impune nimeni să stea în case pentru binele comun, sau să nu umble nopțiile de nebuni. La noi trebuie să stea ca sardinele pe litoral, cum vedeam pe la știri anul' trecut și să umple cluburile că lor nu le pasă că mor oamenii pe capete în spitale, ei nu cred și gata.

| Panamax a răspuns:

In toata Europa au iesit zeci de mii pentru a manifesta impotriva masurilor.
In Germania au iesit cativa si hopa stirea.

| Zuzu1991 a răspuns:

Germanii vor sa traiasca, romanii vor sa se distreze chiar daca mor maine

Răspuns utilizator avertizat
| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta este pe noi din toate punctele de vedere, că de "germanii sunt mai idioți"

| Eisenheim a răspuns:

A fost cineva acolo? Aaaa a zis la tv pe un post românesc, da atunci e adevărat în mod sigur, fix așa e cum a zis la tv laughing

Răspuns utilizator avertizat
| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Harfagre):

Super raspuns
foarte bine documentat

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

„Poveștile cu despre oameni care "nu cred în pandemie" sau "nu cred în coronavirus" fac parte din propaganda autorităților românești."

Personal am în jur o groază de oameni care refuză să creadă în coronavirus.

„ În care număr din Monitorul Oficial a fost publicată declararea pandemiei în România?"

Nu știu, dar mi se pare suficient să vezi că mor oamenii pe capete în spitalele din toată lumea din cauza aceluiași virus (plus alte afecțiuni asociate la unii) ca să înțelegi că asta-i o pandemie

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Nu știu, știu doar că Șoșoacă aduce întrebarea asta în discuție.

OMS a declarat pandemie?

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca românul intelege doar cum vrea el.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Harfagre):

LEGE nr. 55 din 15 mai 2020

EMITENT
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 396 din 15 mai 2020

Mulțumit?

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Harfagre):

Scrie destul de clar de ce e declarata starea de alerta. Nu vad de ce incerci sa rostogolești rahatul. Ce castigi?

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Harfagre):

Legea 55 spune ca e instaurata starea de alerta pentru combaterea PANDEMIEI.

Iar începând cu articolul 10 e doar despre pandemie. Nu fi cârnat si rapunde care e scopul tau de a rostogoli rahtul.

Ce nu iti convine la pandemie? Ca au murit 25000 romani sau ca in momentul in cafe5tu rostogolesti rahatul pe net 1600 oameni se chinuie sa respire cu un tub bagat in gat?

| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Ai dreptate doara in ce priveste baba cloanta,in rest nu stiam ca esti specialist in microbiologie,vad esti atata de sigur pe tine,ai luat aceste informatii de unde? Ma refer informatiile despre virusuri,ai studiat tu personal,ai vazut tu virusuri la microscop cumva?

Deci si tu esti unu din ala care propaga ceva,care iese in fata si spune da exista,aproba ce altii iti baga sub gusa laughing cu alte cuvinte nu esti departe de tovarasa despre care vorbesti.
Toata lumea ii tot trage cu virusurile lu peste prajit,care virusuri? Mergi la un doctor,intreaba personal daca ala a vazut in viata lui un virus,dar sa il vada personal, iti garantez ca n-a vazut, asta o sa fie raspunsul, toti accepta ce li s-a spus, arata la scoala, dar fara sa vada.
Virusurile sunt organisme gen Dzeu.Crezi ca exista? Dovedeste ca exista ceea ce afirmi tu sau sustii pe alti care afirma.
O sa spui cauta pe net e plin de poze si infirmatii cu virusuri.Propaganada,exact ce spuneai tu despre tovarasa.
Eu iti pot demonstra ca nu exista,dar din pacate nu am acces la microscoape electronice,dar ca idee am privit la un astfeld e microscop si sunt povesti.
Dar nici nu este nevoie de microscoape,este nevoie doara sa gandesti tu singur cateva momente.
De ce nimeni pe aici nu vrea,sau nu-i capabil sa converseze pe tema asta? Si nu doara aici,peste tot e cam la fel.
Deja am intrat intr-un nou ev mediu,am intrat deja intr-o noua era intinecata,care nu ne va duce inainte deloc asa cum cred multi,ne va cufunda in intuneric.
Foretele hanadicapate au pus mana pe putere si la revedere,ne scufundam odata cu ei laughing
Virusurile ce sunt,cum de nu le putem vedea, cum de organismul nostru aparut de milioane de ani nu il detecteaza, cum de nu il ataca, asta trebuie sa te intrebi singur, nu sa accepti ce rahaturi iti spune un doctor care asculta ca o oaie ce ii spun altii.
Daca nu vrei sa fii oaie, atunci incepe sa gandesti singur.Organismul uman,animal este capabil sa detecteze orice,absolut orice corp strain intrat inauntru,fie organic,fie anorganic,il detecteaza imediat si ia masuri sal elimine sau sal izoleze.
Stii macar cei aia o boala? Cati stiu cei aia o boala? Nimeni laughing toata lumea spune boala la un atac extern asupra organismului,de ce?
Boala este de fapt o defectiune a organismului,nicidecum un atac extern a unui microrgansim sau organism de mai stiu eu unde.
Daca ai paduchi,esti atacat de paduchi corect? Sau de capuse,atunci de ce nu spui ca ai boala paducheala?laughing Aaaaa nu se pune,utasem.
Cand esti atacat de o bacterie,ciuperca pe care oricine le poate vedea,de ce organismul imediat le detecteaza si le ataca? Spui vad ca aceste virusuri se schimba de x ori pe an,mai sa fie,dar cei ala ceva chestie extraterestra din filemele SF? Asa si o bacterie isi modifica sistemul de aparare,dar tot o poti vedea,o poti ataca,sau organismul o ataca.

Ai o bacterie,sau ciuperca,organismul fara sai dai nimic o detecteaza,o ataca si distruge. Dacaa nu poate incearca prin orice metoda sa o elimine chiar daca se omoara singur,pentru a nu lasa bacteria sa se inmulteasca si sa mai atace si alte organisme.
Voi credeti ca exista bau bau,virusuri care fac ce vor cu oamenii laughing de ar fi fost asa am fi fost eliminati de mult de pe scena vietii.
Ai o bacterie nu iei absolut nimci si organismul isi face treaba,daca e ceva o bacterie mai periculoasa organismul se omoara singur,bineinteles pas cu pas prima data pentru a o distruge,dar daca vede ca nu poate se omoara singur.
Iara noi am vazut aceasta bacterie,am studiato cum functioneaza si ii dam otrava so omoaram,astea sunt antibioticele,otrava,substabte chimice care intrand in corpul baceteriei produce leziuni interne.

De ce nu au facut vacinuri pentru ciuperci si bacterii? De ce trebuie sa dam cu chimicale? Pt ca organismul stie ca a intrat ceva,il ataca fara sa dai tu cu ceva,produce anticorpi la greu singur fara sai dai absolut nimic.

Dar stai au venit virusurile,organismul nostru habar nu are,nici nu stie ca in el au intrat aceste obiecte,habar nu are laughing si trebuie noi sai aratam,ba la nivelul asta este omenirea? Niste papagali au prostit o intreaga planeta, si tot aia or vor duce de rapa.
Inainte pana acum cine ne apara de aceste virusuri? Sa nu spui ca de abia aparu acum aceste virusuri, au fost aduse de meteori laughing
Asa este cand nu esti capabil sa afli cauza unei boli, dai vina pe Dzeu laughing cam la nivelul asta sa ajuns, unia mai rad de religiosi, dar uite cas mult mai multi astia religiosii stiintei laughing iar oile asculta si merg unde le mana lupu laughing

| Frank51 a răspuns:

Nu stiu daca stii vorba aia, "fiecare cu ce il doare" laughing In vremurile astea vedem cat il duce capul pe fiecare, si majoritatea din pacate pica testul normalitatii laughing