| blairelovesmusic a întrebat:

Sunt racita de 6 zile si acum raceala s-a agravat. Cred ca e covid-19. Pot sa fac testul de coronavirus daca sunt racita? Mentionez ca am 17 ani.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Da, normal că poți face testul covid. Dacă e altceva nu însemna că rezultatele testului vor fi date peste cap.

38 răspunsuri:
| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Condoleante. Da, stiu ca lumea e rea si chestii de genul asta, ceea ce poate fi foarte enervant. Din pacate, uneori nu mai poti avea incredere nici in cele mai apropriate persoane. Te inteleg ca vrei sa ma ajuti. O sa umblu in setari, daca vrei. Oricum am insomnie de la raceala asta.
"Esti foarte isteata pentru varsta ta" Multumesc.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Insomnii si eu am avut inca de la inceput. Si dupa ce am revenit din spital tot nu am putut sa dorm. Eu am mai luat pastile pentru somn si inainte, iau si in prezent. Nici ziua nu dormi deloc?

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Eu de mica nu pot sa dorm ziua, cred ca e ceva genetic. Am luat o data un somnifer si am adormit deeabia dupa 2 ore.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Pe termen lung lipsa somnului poate aduce si alte probleme sad Dar ai psihiatru? sau inca nu iei tratament pentru depresie?

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Am psihiatru. Iau tratament pentru depresie de 5 ani (s-a schimbat mult tratamentul fiindca nu-si mai faceau efectul pastilele). De obicei dorm bine noaptea, cam 9-10 ore cand sunt in vacante si 7-8 ore cand sunt la liceu.

| timidu89 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Inseamna ca e mai grava depresia decat mi-am inchipuit eu. Iti lasam insta meu, aici nu prea doresc sa ma mai expun. Degeaba pot primi eu mesaj, daca tu nu accepti sa primesti. Ori doar de la prieteni ai setat?

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Setez acum. Am din nou insomnie, am incercat o ora sa adorm (de la 8 la 9). Nu am insta din pacate.

| blairelovesmusic explică (pentru timidu89):

Nu cred ca este somnul o problema mare deoarece ziua nu ma simt deloc obosita.