Bula
| Bula a întrebat:

Sunt speriat. crying
Ieri am fost in 3 locuri unde, la intrare, mi s-a "masurat" temperatura:
35.8, 34.6, 30.1 grade, la intervale de 1-2 ore!
La ultimul loc am cerut gardianului un loc unde sa ma asez si sa cheme urgent un medic, fiindca sunt pe moarte! Nu a venit nimeni, au spus ca "sunt in regula" crying
Cumva am ajuns acasa si imediat mi-am masurat temperatura cu termometrul de acasa: 36.4.
Nevasta mea a ras si m-a facut prost.
Ce s-a intamplat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

S-a întâmplat că:
- nevasta are dreptate;
- dacă cumva greșește, se aplică punctul 3;
- nevasta are ÎNTOTDEAUNA dreptate;
- termoscaner-ele folosite la prăvăliile unde ai fost tu nu au niciunul vreun certificat de verificare metrologică probabil.

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai avut un atac de panica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

35.8 apoi 36.4. Corpul tău produce căldură, căci la în acest interval de temperatură se produc procesele vitale în organism. La 40 de grade se prăjesc proteinele ca niște albuș pus în tigaie. Sub 30 de grade, nu este suficient foc în tine, ca să producă bine procesele din tine. Astfel, la 35.8 și 36.4 nu aveai de ce să te îngrijorezi. următoarea măsurare 30.1 a fost clar o greșeală căci ar fi trebuit să simți frig. ceea ce nu s-a întâmplat. Astfel nu era cazul să te îngrijorezi că ești pe moarte. Temperatura de acasă era cea normală.
Astfel soția avea dreptate.

| Adry05 a răspuns:

O prostie luatu ăsta de temperatură că nu e nici pe aproape de temperatura corectă, pierdere de timp. la maică-mea la serviciu i-a ieșit și 33 și ea are minim 36 mereu.

| Drimmero a răspuns:

Nu e nimic amuzant, exista si lume inculta ca aia. Cand voi avea febra din N motive o sa-l rog pe paznicul ala sa-mi ia febra ca sa imi revin. Omul ii facea un bine iar dobitoaca dadea cu piciorul/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"am cerut gardianului un loc unde sa ma asez si sa cheme urgent un medic, fiindca sunt pe moarte"

Ai vrut sa vezi si tu, cum e să te plimbi cu izoleta? laughing

La ultimele controale, ai avut 34.6 si 30.1?!
Îti dai seama care era temperatura reală a acelor persoane, cărora termometrul le arata 36.5!
Acum, trebuie să îți faci testul, dacă ai stat in preajma lor. ))

| Bula explică (pentru floresdemayo):

Pai, in acest caz, temperatura lor reala trebuia sa fie peste 50 grade! big grin

Cu temperatura de sub 30 grade nu te duce cu izoleta, ci cu sicriu. tongue

| floresdemayo a răspuns (pentru Bula):

Păi, încă nu "muriseși" de ce să te ducă cu sicriul? :Ca să miroși lemnul de pădure? : ))
Am inteles că, indiferent de boala, chiar si daca sfârșești lovit de fulger, odata ajuns in spital, ești declarat cu covid. Cică, cu cât rata mortalitatii și infectatilor e mai mare, se primesc sume enorme de la UE. O fi adevarat? thinking

| Bula explică (pentru floresdemayo):

Tocmai de aceea am cerut sa CHEME un medic, nu sa ma duca la medic big grin
Sume enorme se dau acum, si in tarile care au deficit bugetar urias. Nu conteaza, Virusul Incoronat al Prostiei omenesti scoate la iveala multe...

| cristi202 a răspuns:

Ei, oi fi intrat si tu in hipotermie, nu vezi ca temperatura iti scadea mereu? Si ajungind acasa, te-ai incalzit, si arata normal. happy happy happy
Ce s-a intimplat? A ris nevasta, ridem si noi, doar ca noi nu te facem prost, stim de pe aici de ce esti in stare. happy

| minrest a răspuns:

Cei ce ti-au masurat temperatura voiau sa stie daca ai 40 de grade, pierzand cat mai putin timp cu tine, iar ultimul ti-a masurat temperatura la suprafata bratului. Asta a vrut sa spuna si sotia, pe scurt.

| aXy99 a răspuns:

30.1 grade? Si tu chiar ai crezut? laughing

| aXy99 a răspuns:

@Nevermore
Cu totii suntem cipati.
Inca de la 4g.
Nici atata lucru nu stii? Ma dezamagesti.

| Lioana a răspuns:

E clar ca paznicii de la magazine habar nu au cum sa folosească acele termometre. Iti dai seama cum se simte un medic caruia ii ia temperatura un paznic?

| Bula explică (pentru Lioana):

Da, ca o balerina pe care o invata o vaca, sa danseze. big grin

| AnastasiaK a răspuns (pentru Lioana):

Daca are ceva in cap medicul (si de obicei are), nu se simte nicicum. Iti dai seama ca la medicina nu exista curs de luat temperatura, nu? Poate aparatele sunt proaste, nu zic nu, erori apar si cand se descarca bateria si din alte cateva motive, dar sa crezi ca iti trebuie vreo pregatire speciala sa folosesti un termometru e absurd.

| Lioana a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu trebuie pregatire speciala ca sa folosesti un termometru. Nici nu am spus asta. Dar trebuie citite instructiunile de utilizare si aplicate corespunzator.
Nu poti spune ca acei paznici stiau sa le foloseasca daca le-a dat un astfel de rezultat.

| Apokales a răspuns:

Am vazut asta la TV si am ras happy, termometrele lor erau niste panarame. Deci stai calm, inca esti viu.

| Bula explică (pentru Apokales):

Dupa ce am ajuns acasa, am crezut ca-s fantoma deja laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1- Stai liniștit "băetzii" au folosit termometre de tâmplarie!
2- Problema cu nevasta o rezolvi singur! Noi nu ne băgăm! Nu e treaba noastă!
Să fii iubit!
hee hee

| oz_1736 a răspuns:

Trebuia sa stai putin langa el sa-ti dea niste grade. Cu termometrul ala palinca si berea au aceleasi grade happy

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Omule, termometrele acelea sunt de la pufuleți cu surprize! Nu are rost sa te impacientezi! Cand ți-ai luat cu termometrul acasă (ala cu mercur este cel mai bun dar și cel electronic dacă nu a costat 5 lei) ți-a dat temperatura normala pe care o ai! Deci nu ai o problema, o problema au aia care folosesc termometru superficial laughing! Sănătate!

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Ideea e urmatoarea: termoscannerele acelea nu pot lua cu foarte mare acuratete temperatura corpului intreg in 5-10 secunde de scanare. Mai ales daca mai e si racoare, dimineata, iti da temperaturi ciudate. Eu am fost caz de morga, 32, 3 Grade.
Daca bate soarele pe el, iar nu e bine, se supraincalzeste si arata prea mult.
Stai linistit!

| Bula explică (pentru Octavian81):

Da, stiu. big grin
M-am "masurat" vara asta de cateva ori, iar "masuratorile" au oscilat in gama foarte mare (30-60 grade Celsius). laughing

| Octavian81 a răspuns (pentru Bula):

Daca vrei o masuratoare exacta a temperaturii, inainte de a iesi din casa aloca-ti un minut si foloseste un termometru clasic sau electronic. Si atunci vei stii sigur cum stai.

| Bula explică (pentru Octavian81):

MmmmmDA!
Vorba bunicului meu, fost ceasornicar:
"Un ceas totdeauna arata ora exacta. Doua ceasuri: niciodata! "

| Hannah06 a răspuns:

E doar de forma toata operatiunea, nu ii pasa nimanui ce numere arata acolo laughing

| MaRIAN9889 a răspuns:

Pai sotia ta, cam are dreptate laughing
doar glumesc, nu o lua in serios laughing

revenind la subiect, e cam greu sa iei la cineva temperatura cu chestiile alea, deoarece o face la o distanta anume, pe ei ii intereseaza sa nu ai o temperatura foarte ridicata care ar arata ca ai avea febra.
De exemplu, daca avara este destul de frigut si iti masoara temperatura, sa zicem ca ai 37, sunt sanse sa ii apara 36, 5, mai putin sau mai mult. Ei trebuie sa faca o medie.
De exemplu daca in locul respectiv sunt cam 40 de grade, iti masoara temperatura, sunt sanse sa ii arate tot 40 chiar daca tu ai 37 de exemplu. Sa zicem ca te ajuta aparatura respectiva, dar nu prea laughing fata de cele clasice, oricum decat nimic, ne multumim si asa, mai precauti putini, daca intra cineva cu covid, intr-un magazin si nu stie nimeni, e jale dupa.

| DoarAndreiPeTpu a răspuns:

Daca ai temperatura nu inseamna neaparat ca ai coronavirus

| Bula explică (pentru DoarAndreiPeTpu):

ORICE are temperatura.
"Temperatura" (ceea creata de boala) este intre 37.0 si 43.0 grade Celsius.
Sub 27 grade Celsius (daca temperatura ambianta este de peste 10 grade) inseamna ca deja esti mort, cadavrul tau e in racire. De asemenea, peste 43 grade mori repede, creierul fiind efectiv ars la aceea temperatura.