| Hyacinth a întrebat:

V-ati vaccinat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
52 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

De doua ori.
Cheers

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Parca nu.

| Andrei007007 a răspuns:

Personal nu si nu o voi face nici in viitorul apropiat. Dupa parerea mea, un vaccin nu se face in 2-3 ani de zile, ce fac astia acum sunt experimente umane. Eu nu m-am vaccinat pana acum pentru ca nu am avut niciun simptom, nu am avut febra, nu am tusit etc. de cand a inceput pandemia pana acum si crede-ma ca am fost pe oriunde si prin magazine si prin parcuri etc. dar am avut masca tot timpul. Eu ma rog, sunt tanar, am 25 de ani dar nu incurajez pe nimeni sa se vaccineze daca nu a avut probleme de sanatate pana acum!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Andrei007007):

Dar te-a informat cineva macar care e rolul unui vaccin? Tu il ai pe nu in brate, dar pare ca nu prea stii care e rolul vaccinului. Poate daca te informezi isi schimbi parerea

Răspuns utilizator avertizat
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu si nici n-o s-o fac vreodata

| johnnny123 a răspuns (pentru Andrei007007):

Chiar crezi ca esti tu in masura sa estimezi de cat timp este necesar pentru a dezvolta un vaccin? Ma cam indoiesc, avand in vedere ca din restul raspunsului tau rezulta ca nici macar nu intelegi care este rolul unui vaccin.

Rolul unui vaccin este de a pregati corpul pentru lupta cu virusul inainte de expunerea la virus. Iar pentru asta are nevoie de timp.

Daca astepti pana cand te infectezi si ai ajuns deja intubat, vaccinul nu te mai ajuta cu nimic.
Este ca si cum te-ai gandi sa te apuci de antrenamente de box cand tu esti deja in ring cu Mike Tyson care-ti cara pumni in cap.

| Frank51 a răspuns:

Aprilie prima doza
Mai a doua doza
Urmează în decembrie doza 3

| Ukaya a răspuns:

Nu inca dar ma mai gandesc

| Ciprian09 a răspuns:

Facut 2 doze in ianuarie, Pfizer, urmeaza a 3 a doza saptamanile astea! fiecare decide ce e mai bine pentru el, am fost 400 de persoane la vaccin atunci, nici o problema la nimeni! nu are rost dezbaterile astea de 2 bani, cand a fost facut, bla bla bla.fiecare decide pentru organismul lui!

| NLS a răspuns:

Facut doua doze.
A treia cu siguranta nu o s-o mai fac.

| johnnny123 a răspuns (pentru Ukaya):

Pana la cati morti pe zi te mai gandesti?

Astazi au fost 331, dintre care 91.5% nevaccinati. Iar cei 8.5% care erau vaccinati aveau comorbiditati si/sau varste inaintate.

Te mai gandesti pana cand ajungem la 1000/zi?

| Digikey a răspuns:

Inca nu.Am trecut prin boala toata familia toti prietenii si toti vecinii.
Avem anticorpi bio, mai buni decat ai vaxerilor.

| Ukaya a răspuns (pentru johnnny123):

Dupa ce trece valul asta poate acum oricum e frig si eu lucrez de acasa deci nu am contact cu nimeni

floresdemayo
Userul Lunii
| floresdemayo a răspuns:

Da, uite ca traiesc si sunt Ok.

| johnnny123 a răspuns (pentru Ukaya):

Ah, deci astepti sa treaca valul de covid ca sa te vaccinezi impotriva covid... Am inteles, ai o logica de fier.

Este ca si cum ai spune "o sa fac focul in soba, dar astept mai intai sa treaca frigul asta."

| Ukaya a răspuns (pentru johnnny123):

Pai de ce l-as face daca nu ies din casa? tu iti cumperi bocanci de munte daca nu mergi la munte? uite cei ca tine ma conving sa nu il fac deloc

| Lukasssz a răspuns:

Da

| johnnny123 a răspuns (pentru Ukaya):

Vrei sa spui ca in urmatoarele luni nu vei iesi deloc din casa si nu vei intra in contact cu nici o persoana din exterior? Locuiesti cumva intr-un buncar subteran din desertul Mojave?

| Ukaya a răspuns (pentru johnnny123):

Treaba mea

| Ukaya a răspuns (pentru suntserios):

Pe mine sincer nu m-a informat nimeni si daca rugam pe cineva sa imi explice imi trimitea linkuri cu cuvinte medicale si nu intelegeam nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am facut rapelul in mai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrei007007):

Dupa parerea ta, ce vaccinuri ai studiat pana acum, de nu ii dai sanse astuia?
Covid nu este o boala noua, se studiaza de sute de ani, iar vaccinurile se fac prin aceleasi proceduri.
Banuiesc ca esti la medicina, si nu-ti spun nimic nou.

| salieri84 a răspuns (pentru Andrei007007):

Exact ca si tine a gandit si sotul unei cunostinte: ba ca nu are inredere in vaccin, ca e facut pe brate, in timp scurt, ba ca el se simte super in forma, nu ar avea de ce sa se teama, ba ca vaccinul e facut pentru cei cu sistem imunitar precar... Acum, ii scrie sotiei sale, cat ii e de dor de familie si ca abia asteapta sa vina acasa. Fara tubul din gat.

| salieri84 a răspuns (pentru Ukaya):

Bocancii de munte merg de minune si la blugi. Asadar, eu mi-as lua bocanci de munte, chiar daca i-as purta doar in oras.

| salieri84 a răspuns (pentru Ukaya):

Cum, nu te-a informat Simi&Șoșo? Ei trimit linkuri cu un continut clar, extrem de usor de inteles, sa priceapa tot prostul. Practic iti dau mura-n gura, tot ceea ce ai nevoie, pentru a fi cat mai informat.

| Digikey a răspuns (pentru Ukaya):

Vaccinul Covid de la ModeRNA, blocat în Suedia și Danemarca, promovat de Gheorghiță pentru tineri în România

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Parca as spune la felhee hee

| Celcestietot a răspuns:

Ma voi vaccina atunci cand o vor face toti medicii, pentru ca am incredere in ei!

| SkateFunk a răspuns:

Nurmal