| whatisthis19 a întrebat:

Dupa 15 iulie se mai poarta masca?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Wr3nch a răspuns:

Probabil ca da.

| Sofer a răspuns:

Nu scăpam de măști. Totuși se poarta doar în spatii comerciale, aglomerate și în spatii închise (magazine, malluri).

| DenisIonut01 a răspuns:

Se va purta masca pana cel putin la sfarsitul anului

| aumih16 a răspuns:

Se poarta masca! si se va purta pana dupa doi ani cel putin! obisnuieste-te cu ideea! ca asa se merge pe strada! depinde unii considera ca doar in spatii inchise poti purta masca! insa in spatii libere poti si fara masca!

| laSoledad a răspuns:

Se vede ca n-ai inteles nimic din problema cu pandemia. Evident ca se va purta masca atata timp cat virusul este o amenintare globala. Este infantil sa crezi ca dupa o anumita data stabilita de un guvern, dispare virusul si nu mai trebuie sa porti masca.

| User4352 a răspuns (pentru laSoledad):

Mai mult oamenii poartă masca ca sa fie si sa nu ia amenda, si eu asa fac, nu imi e frica de gripa sezoniera!
Port si eu asa sub barbie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti fraier porti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masca si pampers pentru medicii ce lucreaza cu pacienti ce au asa zisul "COVID". Fac ture interminabile.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Simtei ca nu esti destul de imbecil pana nu îți bati joc si de medici puțin. Vezi ca *** spatarul de sw credea zmeu, președintele Braziliei cam are muci... E si fun virusul pana la urma, le o trage an.al unor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Le-o trage nazal ca pe acolo ies mucii

| Devil21 a răspuns:

Da.

| Lowkee a răspuns:

Cand nu vor mai fi cazuri, atunci nu se va mai purta masca.

| roty78 a răspuns:

Trebuie să trăiască și vânzători de măști.
Am vorbit cu un medic neurochirurg și mi-a spus :
Masca se folosește în mediu steril adică in săli de operație
Zicea că vor apărea tot felul de boli din cauza prafului acumulat in organism.
Căldura de afară plus umiditatea care o eliminăm din gura si nas plus praful din aier depus pe mască.

| suntserios a răspuns (pentru roty78):

Praful din "aier" daca nu se depune pe masca se depune direct in plamanii tai.

medicul tau neurochirurg este contrazis de prea multi alti medici ca sa fie relevant ce zice el

| suntserios a răspuns (pentru roty78):

Ai niste surse de informare foarte indoielnice niste video-uri de pe Youtube... Si chiar si acolo se explica ca masca protejeaza in destule conditii. Da tu nu cred ca ai ascultat, te ai luat dupa titluri.

| Lowkee a răspuns (pentru roty78):

Lol cat praf se poate acumula pe o masca? Daca stai intr-un oras mare, deja inspiri tone se noxe si de praf, cu sau fara masca. Cum ar face masca sa imhalezi mai mult?

| User4352 a răspuns (pentru suntserios):

Ba,tu stii cum esti? Dacă unu spune ceva si esti de acord cu el, vin altii si il contrazic pe ala cu care esti de acord tu o sa fi de acord cu aia mai multi pentru ca nu stii sa gandesti, tu gandesti ca o oaie si esti doar o oaie din turma!
Tu lasi altii sa decidă pentru tine, esti doar o oaie si atât!

| suntserios a răspuns (pentru User4352):

Ia mai explica mi odata cum s au înțeles 200 state sa conspire si tu i ai dat in gat...

| suntserios a răspuns (pentru User4352):

Https://imgur.com/a/GkUx7cD

Lool, am gasit asta pentru tine.

| User4352 a răspuns:

Doar daca vrei