| LaviniuA a întrebat:

Sunt putin surprinsa de revenirea Covid. In Europa, dar si in Romania, au crescut rapid cazurile, in doar cateva saptamani, la mii si zeci de mii pe zi.

Cum explicati cresterea asta brusca?

Credeti ca se va repeta tot ce a fost anul trecut? Lockdown, restrictii pe baza certificatului verde, aglomerarea spitalelor, hiper-mediatizarea pandemiei, etc?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar de ce ar fi suprinzator? Toate lumea a revenit la viata din 2019. Fara nicio protectie era cumva de asteptat. Noroc ca acum circula variante mai usoare de covid si va fi tratat ca orice alte viroza

| Wr3nch a răspuns:

Nu a crescut brusc, nu a mai testat nimeni ca lumea din martie, deci a avut 4 luni sa se raspandeasca lejer fara teste si masuri de protectie.

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu va mai fi ce a fost, nu le mai merge.
Cazurile alea multe sunt magie.
Lasa covidu momentan, vezi ce faci cu variola maimutei!
Dar poti sta linistita, cu razboiul la usa, nu le mai arde de alte mascarade!

| Brizbriz a răspuns:

"acum 2 ore | LaviniAna a întrebat:
Sunt putin surprinsa de revenirea Covid"

surprinsa? de ce?
era EVIDENT ca o sa revina, intrebarea e numai cand o sa fie din nou destul de grav sa ne bage in lockdown

"Cum explicati cresterea asta brusca?"
EVIDENT
a venit vara, toata lumea a iesit din casa la distractie

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si acum de ce e vara si a aparut subit?

| LaviniuA explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am impresia ca temperaturile de vara nu favorizeaza raspandirea virusilor (spre deosebire de iarna).
Totusi sunt indeplinite alte conditii pentru raspandire - lipsa masurilor de protectie, dupa cum zic unii mai sus.
Dupa mine, mai sunt si alte motive pentru care au crescut cazurile.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru LaviniuA):

"Am impresia ca temperaturile de vara nu favorizeaza raspandirea virusilor (spre deosebire de iarna)."
Vezi Zi cappa a (TPU imi tot corecteaza raspunsul) din Brazilia in perioada 2015-2016 si Ebola in 2014-2015 in Africa. (in ambele cazuri e cald pe toata perioada anului)

Astea pe langa coronavirus, despre care se vede ca si el e rezistent la caldura.

| goguPatent a răspuns:

De ce ai fi surprinsa?
Au inceput vacantele, nu mai exista restrictii, toate lumea se inghesuie peste tot. Aeroporturi pline, concerte, festivaluri, targuri, nimeni cu masca, anticorpii naturali si cei din vaccin scad... era chiar de asteptat.

Eu nu imi aduc aminte ca anul trecut sa fi fost lockdown, ala a fost in 2020 din alte motive, acum probabil doar masca se va introduce prin anumite zone, evenimente si tari

| LaviniuA explică (pentru goguPatent):

Da, e si asta un factor pentru raspandire, lipsa restrictiilor combinata cu aglomeratia specifica sezonului. Totusi nu ma asteptam sa influenteze asa de brusc raspandirea covid.

| nukeyly a răspuns:

Sunt putin surprinsa de revenirea Covid?
Covid a murit, dar dupa 3 zile a inviat ca in scripturi.
Deci ieri mergem prin magazine, cate un pierdut martian cu masca casa-loko, restul fara,
nimeni nu era pe jos in balta de sange cu spume la urechi si nici covoru lui Aladin nu era sa-i faca vant.

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu e nimic surprinzator, daca ne-am face toti teste ar creste si mai tare

| Nelucojoc a răspuns:

Cresterea este exponentiala. Este o chestiune de matematica ce tine de cat de ridicat este factorul R la BA5. Daca o sa inceapa sa se umple sectiile de terapie intensiva cu bolani de covid - deocamdata nu este cazul nicaieri si nu pare ca va fi - singura solutie este un vaccin dedicat sau lockdown. Dar cel mai probabil ca nu va fi cazul de imbolnaviri grave. In UK, spre exemplu, seroprevalenta este de aproape 100%, ceea ce inseamna ca aproape toata populatia beneficiaza de o forma de imunitate care, chiar daca se vor infecta, ii va tine in afara spitalelor.

| C0NSTANTIN2021 a răspuns:

S-au achizitionat cate 8 doze de vaccin pe cap de locuitor UE.
Cine are creier nu isi mai pune intrebari.Site-ul asta este plin de retardati mintali, adminii inclusi.

| Andrel2027 a răspuns:

Doar la vaccinati.