| alexz1423 a întrebat:

1.Urina omoara spermatozoizii?(urina barbatului)
2. Daca ieri a ejaculat, iar azi dupa ce a urinat tot restul zilei si a facut dus se mai pot afla spermatozoizii in lichidul preejaculator?

18 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Mereu o sa existe cativa rataciti si destui de sanatosi, totusi la o ejaculare sunt cam 500 de milioane de sperma­tozoizi. De obicei ei rezista cam 48 de ore dupa ejaculare.
Acum pot si nu pot rezista, depinde de cat de "incapatanati sunt", dar mereu exista o mica sansa ca doar unul sa ajunga la ovul si doar atat trebuie ca sa faci un bebe.
Parerile sunt impartite si e logic asa, au fost multi savanti care au avut opinii diferite fata de unii. Dar parerea mea este ca nu se merita pentru cateva minute de placere sa te alegi cu un copil nedorit. Sanatatea nu e un joc de noroc.

| Hitback a răspuns (pentru LaLaura):

Zici ca esti profa mea de bio. Pana nu ne explica in cele mai mici detalii nu se simte bine. Cui ii pasa cate milioane de spermatozoizi ies la o ejaculare. laughing) sincer acum. Nu ma intelege gresit. sti proverbul ala

Nu intereseaza cat stim, ci cum stim.

| LaLaura a răspuns (pentru Hitback):

Te contrazic, e bine sa dai un raspuns in detaliat fara sa omiti, ca omul sa inteleaga, nu toti inteleg de la raspunsuri subtile.
Nu e vorba ca nu ma simt bine ( si cred ca profa ta gandeste la fel ca mine), e vorba sa faci tot omul sa inteleaga, nu toti sa prind mai repede.
Daca nu explicam ca sunt o groaza de spermatozoiti si ca doar de unul este nevoie sa fecundeze un ovul, atunci poate nu constientiza ca se joaca la risc cu o sarcina.
Pe mine ma intereseaza sa inteleaga tot omul raspunsul meu, nu am de unde sa stiu ca cel care a pus intrebarea se prinde mai repede sau mai greu, ca are nevoie de mai multe detalii sau nu.
Era simplu sa spun ca da, si atat, si de ce m-ar crede daca nu am dat niciun argument in favoarea raspunsului meu? Eu una nu as crede asemenea raspuns, as spune ca l-a dat la misto si ca habar n-are de ce am intrebat eu.
Uite ca am facut alt raspuns detaliat happy

| Hitback a răspuns (pentru LaLaura):

Sper sa nu te superi pe mine imi place sa ma contrazic cu orice persoana cand am ocazia. Si am sa incerc iar. Sunt de acord cu tine aproape in totalitate. Vrei ca raspunsul sa fie cat mai clar si detaliat. Okey okey. Dar. Ce e prea mult e prea mult. Profa mea vrea sa stim lucruri inutile si sa ne incarcam memoria degeaba. De ce sa introduc in creier un detaliu nesemnificativ pentru mine.

Chestia asta este ca matematica. De ce sa fac logaritmi integrale matrice si din astea' daca nu doresc sa merg in acest domeniu. Okey eu nu zic ca trebuie sa nu stii absolut nimic. Chestii de baza gen arii. tabla inmultirii. Scaderi. Ceva care chiar imi trebuie. Nu integrale si matrice si din astea'. Okey sper ca ai inteles ideea. Nu stiu cat de clar mi-am exprimat ideea. Sper sa fii intles. Scriu de pe telefon. Imi cer scuze de eventualele greseli gramaticale.

| LaLaura a răspuns (pentru Hitback):

Am inteles ideea si stiu cum o vezi tu acum, asa spuneam si de latina in clasa a 8-a, ce imi trebuie o limba aproape moarta sa o stiu, uite ca m-am dus la drept si uite ca dreptul are principii latine si trebuie sa stii cat de cat latina, mai ales la civil ( dreptul se trage in mare parte de la romani).
Ideea este ca sistemul scolar nu are de unde sa stie ce vrea fiecare cand intra la scoala ( de fapt nici elevii nu stiu ce vor sa faca mai departe, apoi se specializeaza pe niste materii). Profesoara ta nu iti spune lucruri inutile daca te-ai duce la facultatea de medicina mai departe, sau farmacie sau alta ramura care se pupa cu biologia, la fel si cu matematica ( mie nu mi-a placut nimic real, de aceea am si dat la drept, sa scap de matematica laughing ) nu are de unde sa stie profesoara ca tu nu doresti sa dai mai departe la mate-info ( facultate, liceu ) sau la ase/inginerie/marketing, etc, te asigur ca facultatea e mult mai grea ca in liceu, si acolo se fac materii care nu iti plac si iti pui intrebarea de ce faci materia asta, pai o faci, ca profesorii n-au de unde sa stie pe ce materie de bazezi mai departe, adica sa fi avocat pe civil sau pe penal, procuror sau procuror criminalist ( si sunt foarte diferite). La fel fac si cei de la facultatea de medicina, fac 6 ani despre toata medicina, si apoi ei isi aleg o ramura care o plac si pe aia o studiaza ( rezidentiatul) apoi ies pe meserie, pe ramura care au studiat-o.
Ideea e ca trebuie sa faci de toate, sa stii de toate, ca apoi sa te hotarasti ceea ce vrei sa devii si nimeni nu are de unde stii ceea ce vrei sa faci cu viata ta.
Si nu m-am suparat, nu am de ce.

| Hitback a răspuns (pentru LaLaura):

Ma bucur ca mi-ai replicat cu un raspuns la fel de elevat si detaliat ca celelalte raspunsuri. Intr-adevar profesorii nu pot sti ce vreau eu sa fac mai departe dar pe de alta parte ar fi bine sa se faca niste modificari in invatamant.
consider ca sistemul e devina pentru majoritatea elevilor care nu iau bacul. Si consider ca ceva chiar trebuie schimbat.

| LaLaura a răspuns (pentru Hitback):

Eu consider ca doar elevii nu se pregatesc suficient, cauta doar sa copie.
Te asigur ca minim 5 poti sa iei la orice materie.
De exemplu eu am dat la biologie, am avut un subiect in care sa fac propozitii cu plamani, rinichi, etc, ( deci de clasa a 3-a).
Si acum s-a mai schimbat de fata cum am dat eu bacul, la romana de exemplu sa da diferentiat, sa de mai usor daca nu esti la profil uman, eu am avut profil tehnic si romana a fost la fel la toata lumea.
Cand am dat eu bacul, erau multi elevi care nu stiau ce inseamna sinonime contextuale, sau cum sa faca un text argumentativ, si totusi e limba ta materna, e aiurea sa nu ai minimul de cunostinte. Hai sa spunem ca la matematica e mai greu, dar 5 poti sa iei, daca nu ai trecut prin liceu doar cu prezenta.
Iti spun sincer ca s-au schimbat multe de acum 4-5 ani de cand am dat eu bacul, e mult mai usor, s-a miscorat foarte mult materia de bac ( ma refer la romana) tocmai ca sa poti sa iei un amarat de 5.
Am observat ca si la facultate e la fel, erau multi care habar nu aveau la ce materie se da examenul apoi sa mai si scrie ceva pe foaie, de fapt isi pregateau documentele in telefon ca sa copie ( nici nu aveau documentele, le cerseau de la altii, atat de interesat era de examen), iar la licenta nu mai spus, grile si cu telefonul pe banca.
Daca tie bacul ti se pare ca ai mult de invatat, te asigur ca e un pui printre sesiunea de examene unde ai de tocit cel putin 5 carti care depasesc 300 de pg, iar bacul pe langa licenta scrisa e o molecula.

| Hitback a răspuns (pentru LaLaura):

Uneori ma gandesc de ce numai in Romania este situatia care este. In alte tari aia stiu ca isi fură singuri caciula daca copiaza si de aceea nu incearca nici unul sa copieze. Ministrii care au fost in invatamant au fost niste idioti prosti incapabili si neinteresati. Cum il cheama pe ala. Funeriu. Un tampit care nu stia nici sa vorbeasca in fata camerelor fara foaie.
Regimul Basescu ne-a distrus tara. Din cauza lui noi inca platim bani grei la FMI datorie. Din cauza lui oamenii nu mai au ce manca. Sistemul e devina. Niste imbecili sunt toti. Mai bine ne-ar conduce alta tara pentru ca noi nu putem sa facem nimic.

| Hitback a răspuns (pentru Hitback):

Suntem o țara de proşti.

| LaLaura a răspuns (pentru Hitback):

Nu cred ca regimul basescu te-a impedicat pe tine sa inveti la bac, pe mine nu m-a impedicat, nici macar la facultate.

| Hitback a răspuns (pentru LaLaura):

Basescu a pus la putere pe cine a vrut. Ministrii care nu au nici macar un nivel de cultura mediu au ajuns din greseala sau din cauza lui basescu. Invatamantul de azi nu mai e ce a fost. Profesorii nu mai sunt asa de severica inainte si nici nu ii mai intereseaza de elevi. La scoala aveam profesoare care isi taiau unghiile in ora se uitau pe telefon iar noi? Cititi sin manual faceti si conspect. Da mersi. Fix asta am sa fac.
De aia nu mai invata copii. Acum nu se mai intreaba deapre ce e vorba in cartea aia. Ci cate pagini are cartea? 50? A e prea mult. Nu citesc.

Asa e acum. Nu poti sa negi asta pentru ca sti si tu ca asa este.

| LaLaura a răspuns (pentru Hitback):

Eu nu am avut asa profesori, am avut colegi care nu i-au pasat, aruncat in profesori cu harti, dar saracii profesori isi preda incontinuare lectia pe tabla.
Am avut si profesori severi, care nu miscai la ora lor, si am facut un profil tehinic.
Cum am spus, eu am dat la biologie bacul ( era la alegere intre fizica, chimie si biologie), si am facut biologia decat 2 ani, asa ca mi-am luat frumos un manual de pe net si am tocit biologia pana am invatat-o. Ideea e ca daca vrei sa inveti, poti, daca nu, dai vina pe sistem si pe profesori. Pana la urma e viata ta, pe tine ar trebui sa te interezeze daca iei sau nu bacul, cel putin asta m-a interesat pe mine cand am invatat pentru bac.

| Hitback a răspuns (pentru LaLaura):

Mai am un am si ceva pana la bac. Evident ca am de gand sa il iau. Insa nu stiu daca chimia sau biologia e mai "usoara".

| LaLaura a răspuns (pentru Hitback):

La mine a fost biologia, nu mi-a placut nimic ce semana cu matematica.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Lichidul preseminal poate conţine spermatozoizi timp de 48 de ore după ultima ejaculare - vezi detalii la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand urina elimina orice urma de sperma din canalul uretral si da spermatozoizii nu pot trai in amestecul de spema cu urina. In nici un caz NU se vor mai gasi spermatozoizi in lichidul prespermatic.

| Emilian65 a răspuns:

Nu-i omoara in totalitate. Asa ca mai bine folositi un prezervztiv, daca vreti sa nu aveti dureri de cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am impresia ca si urina de cal omoara spermatozoizii. Si cea de casalot...