| Rose_2860 a întrebat:

A fost primul baiat din viata mea.Cand ne'am cunoscut, primul pas l-a facut el, eu nu prea il placeam, il preferam mai mult ca amic, nici nu prea credeam eu in ce spunea. Credeam ca vrea doar sex! insa cu timpul(cam 6 luni) mi-a dovedit ca ma place cu adevarat(nu stiu daca era indragostit). Am acceptat sa fim impreuna, crezand ca o sa il iubesc si eu pe parcurs. Acest lucru chiar s-a intamplat, m-am atasat de el f mult. Dar acum dupa 3 ani il simt mai rece, mai indiferent. Parca s'au inversat rolurile! El parca e mai indiferent si nepasator acum, iar eu ma simt rau! Cum se poate intampla asa ceva? Sa'i fi trecut iubirea pentru mine?thinking

7 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, din moment ce inca e cu tine, de atata timp, sigur te iubeste, poate ca acum a trecut indragosteala insa acum a aparut obisnuinta, oricum e foarte posibil sa existe rutina si poate exista o lipsa in relatia voastra, poate lipsa de comnunicare, sau altceva.Cred ca cel mai bine ar fi sa vb cu el si sa vezi de ce se poarta asa...eu zic sa nu arati prea mult ca il iubesti, arata-i dar nu exagera, fi putin mai indiferenta ca sa vezi reactia lui, daca chiar te iubeste va reactiona cumva, poate fi si vorba de o mica razbunare pentru felul cum te-ai purtat tu inainte, dar nu cred ca ar fi cazul mai ales dupa atat timp, intr-o relatie trebuie 2 si sa se implice la fel de mult dar cand unul e mai rece, mai indiferent, atunci relatia incepe sa scartaie si de obicei cel ce iubeste mai mult are mai mult de suferit, eu una cred ca ar trebui sa porti o discutie cu el, sau sa luati o mica pauza sa isi clarifice si el sentimentele si purtarea, sa mediteze asupra relatiei voastre, atat el cat si tu, apoi sa vedeti ce ramane de facut, stiu ca nepasarea si indiferenta doare si nu meriti asta, ai grija de tine. te-am pupat!kiss

| Razvan a răspuns:

3 ani de zile... felicitari in primul rand. E normal ca sentimentele sa se schimbe pe parcursul trecerii timpului cand deja intervine obisnuita.Nu cred ca i-a trecut iubirea pentru tine pur si simplu e mai comod sa fii iubit decat sa iubesti

| UrăscPăstârnacul a răspuns:

Eu cred ca el vrea doar sa vezi si tu cum s`a simtit el... Si daca nu e asta, atunci discuta cu el thumbs up. Intreaba`l de ce e asa distant, si mai intreaba`l daca vrea sa va despartiti. Oricum, totul depinde de elwinking

| elenahd a răspuns:

Draga mea tinand cont de ceea ce ai relatat despre relatia ta se pare ca prietenul tau merge sau aplica varianta proverbului "roata se invarte "sau "cu ce moneda-mi platesti tot cu aia iti platesc inapoi". Posibilitatile ca raceala lui fata de tine pot avea cauze multiple. Poate tu esti prea insistenta in aceasta relatie si il sufoci cu iubirea ta lasa-i in acest caz mai multa libertate, fii si tu fata de el mai indiferenta (chiar daca iti va fi greu in sufletul tau dar trebuie daca vrei sa-l ai pentru totdeauna langa tine). S-ar putea ca el sa-si doreasca sa experimenteze si alte posibile relatii deoarece tu esti probabil mult prea insistenta in aceasta relatie si el se simte sufocat sau s-ar putea ca el sa nu te mai iubeasca si sa te considere doar cel mai bun prieten al lui sau sa-i fie oarecum jena sa-ti spuna "gata, stii eu nu te mai iubesc "(acest exemplu este unul extrem deoarece eu nu cred ca el nu te mai iubeste ci doar ca el simte si crede ca tu il sufoci cu atat de multa iubire si insistenta). Daca ai fost atenta cand ai citit raspunsul meu ai vazut ca am folosit de mai multe ori expresia "ca tu il sufoci cu prea multa iubire si cu prea multa insistenta" deci incearca sa-i dai mai multa libertate, sa nu il mai sufoci, iubirea si momentele de dragalasenie sa fie doar cand sunteti doar voi doi nu si de fata cu alti prieteni(gen mangaieri, pupici, alinturi, etc). Sper din suflet ca relatia ta sa mearga ca se vede ca tu il iubesti cu adevarat dar tu trebuie sa analizezi foarte bine unde "gresesti"(vezi ca am pus in ghilimele gresesti deoarece este cumva impropriu folosit)si xcand vei realiza vei sti cu siguranta cum trebuie sa remediezi situatia. SUCCES iti doresc!

| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° a răspuns:

Buna happy. parerea mea e ca, iubirea pentru.cineva nu trece dupa 3 luni ( asta daca e vb de iubire adevarata). Poate trece printr-o perioada mai proasta sau are probleme la serviciu, familie etc. Incearca sa vb cu el deschis si cu siguranta vei afla raspunsul la intrebarile tale happy. ByE >big grin

| alexandra35 a răspuns:

Buna.
Eu cred ca el sia luat lumea in cap cand a fost sigul ca tu il iubesti. Eu tias propune sa luati o micapauza sa vada si el cum e fara tine, nu il mai suna vei vedea dupa o saptamana sau chiar doua se va intoarce la tine. Dar sa nu fi nici atunci asa entuziasmata pentru ca va face la fel, ia-o usurel

Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intradevar, nu-l mai tine atit de strins,, poate te mai iubeste,,, dar are nevoie de timp ca sa constientizeze lucrul acesta... da-i pace, nu-l presa o perioada, si vei vedea cum stau lucrurile, si dupa, vei sti ce decizie sa iai in privinta lui.BAFTA