| anonim_4396 a întrebat:

Acum ceva timp, prietena mea pe care o iubeam foarte mult, mi-a marturisit ca m-a inselat. de doua ori cu acelasi individ! Am fost darimat! Mi s-au derulat prin minte toate momentele petrecute impreuna, in cautarea momentului in care s-a produs ruptura intre noi fara ca eu sa-mi fi dat seama. Cu ce am gresit? Devenise pe zi ce trece mai insistenta si extrem de apasatoare intrebarea asta! Mi-am revenit foarte greu din starea de apatie sufleteasca care ma cuprinsese de ceva timp si am incercat sa ma resemnez... distrusese intr-o clipa tot ce avusesem si era ireversibil! Cum poti sa ierti asa ceva!? Cum poti sa spui ca ierti si treci mai departe, fara sa ai o problema cu respectul de sine? Indiferent cit de importanta este persoana iubita pentru tine, asa ceva nu poti sa uiti! Am urit faptul ca a distrus aura aceea care o facea mai buna decit mine. In orice situatie, ma comparam cu ea, reprezenta pentru mine, idealul acela de perfectiune la care tindeam sa ajung. Dar iata-ma vorbind despre ea, fata cu care am copilarit, ca de o persoana oarecare. Doare foarte rau sa stii ca trebuie sa lasi in urma toate lucrurile. amintirile, clipele frumoase petrecute impreuna, ca trebuie sa le stergi ca si cind n-ar fi existat... nu poti altfel! Nu poti uita pe cineva daca nu uiti mai intii ce inseamna pentru tine! Vreau sa cunosc persoane care au trecut prin asa ceva si sa-mi spuna cum au gasit puterea sa mearga mai departe.

Răspuns Câştigător
| lostcontrol12 a răspuns:

Dragostea nu e intotdeauna roz. Uneori capata nuante de gri care o uratesc atat de mult incat, in cele din urma devine neagra si isi pierde orice urma de frumusete. Depinde numai de noi sa ii pastram culoarea initiala. Uneori negrul poate fi sters si chiar daca ramane mereu o pata din el, ea poate fi ascunsa de lumina care straluceste in rozul copt transformat in rosu... Alteori negrul ramane etern, ca o perdea greoaie peste ceea ce ar fi putut sa fie o iubire eterna. Dragostea e ca o pictura pe sufletele noastre, amestec de sublim si de suferinta în nuante mereu inegale... puterea de a merge mai departe exista in tine.nu te lasa doborat.imi pare atat de rau cand aud chestii d-astea.si eu am trecut prin multe incercari din acestea.si uite-ma, sunt VIE!

5 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Poti trece prin asa ceva doar daca ai multi ani de casnicie in spatele tau si vrei sa-ti salvezi casnicia si sa nu sufere copiii. Dar cind e vorba de prima dragoste nu cred ca as putea ierta ...inainte de a-l cunoaste pe sotul meu mi-a facut curte cineva care m-a inselat... dar nu eram asa de indragostita de el... dar si asa m-a durut si il puteam sa-l iert daca din nou eram nr 1 in ochii lui si daca... ei na din pacate asta sunt eu materialista!=daca imi dovedea prin banii cheltuiti pe mine ca ce mult tine la mine... ei unele femei mai judeca si astfel... dar nu sunt barbat pentru ca pe un barbat nu-l poti cumpara cu banii...barbat fiind nu cred ca as fii putut ierta asa ceva... dar las loc si altor pareri caci cum spunea Einstein totul e relativ si tine de personalitatea fiecaruia...

| Betty18 a răspuns:

Tie de ce ti-a marturisit? va cerut sa va despartiti apoi, sau doar a vrut sa fie sincera cu tine? poate chiar te iubeste de ti-a marturisit ca te-a inselatworriedin plus minciuna recunoscuta e pe jumatate iertata din punctul meu de vedere

succes

| devilll a răspuns:

Ii admir curajul ca macar a fost sincera si nu te-a lasat sa afli singur
la mine a trebuit sa imi dau seama singur si asta a durut tare dar ce sa faci am stat cu aceea fata 4ani si jumatate sunt despartit de ea de aproape 2 ani si inca sufar.
Am iertato pentru ca m-a inselat eram in stare sa-mi dau si viata pentru ea dar ce sa-i faci m-a lasat balta m-a parasit fara macar sa-i pese ca stau si sufar in tacere de atunci n-am avut puterea sa o inlocuiesc si nici nu stiu cand o voi putea face.
Ma doare dimineata cand ma trezesc si sa stiu ca ce mi-a ramas sunt doar visele si amintirile ce a fost frumos odata totul sa risipit viata imi este ca o ceata acum uneori imi vine sa plang dar ce folos eu sa ma chinui si ea sa rada, sa se distreze cu alti prin cluburi si eu sa stau sa sufar?
Incerc sa-mi continui viata asa cum este desi nu stiu cata putere mai am sa continui imi este frica sa iubesc nu-i doresc moartea sau alte lucruri rele ci doar sa treaca prin ce am trecut si eu am iubit-o si n-am inselat-o niciodata iar ea... Bafta in ceea ce vei face si sper ca vei proceda cat mai bine pentru tine iarto daca crezi ca merita si nu te va mai insela dar odata ce a facut-o nu-i va fi greu si a doua oara.

| Tessy a răspuns:

Eu trec prin ce treci tu acum...sau cel putin am trecut.Sunt cu un baiat de un an si jumatate...in primele 6 luni si-a batut joc de mine si la propriu si la figurat dar fiind prima data cand trec prin asta nu am stiut cum sa reactionez si il iertam mereu.Acum nu mai este asa, in adancul sufletului stiu sigur ca nu mai face ce facea candva dar nu am incredere 100% in el, mereu cand il stiu plecat mai ales ca invata in alt oras ma gandesc ce face, cu cine e. Poti sa ierti si sa treci peste dar nu va mai fi niciodata cum a fost.
Iti doresc putere sa treci peste! Este greu dar timpul isi spune si el cuvantul. Daca tu crezi ca o poti ierta fa-o, daca nu, nu te lasa influentat de altii!:*

| Lale_2033 a răspuns:

Stiu ce simti, am fost inselata de fostul iubit, si nu doar o data. l-am iertat crezand ca a fost doar o ratacire, dar mi-am dat seama ca nu exista asa ceva. Aveam langa mine un om care nu ma mai iubea, cu toate ca el sustinea contrariul. M-am chinuit sa-i cred vorbele, dar nu mai era nimic ca inainte. Vroiam sa stiu ce avusesera ele mai bun ca mine, de ce simtise nevoia sa plece in bratele altcuiva... Simplul lui raspuns a fost : "daca ele au vrut, de ce sa refuz?". Atunci am realizat ca el nu v-a refuza niciodata si ca eu voi simti mereu umilinta de a fii inselata.
Amintirile frumoase cu el nu le-am uitat si nici nu vreau sa le uit, cat a fost frumos va ramane in sufletul meu, ce a facut urat vreau sa uit.
Am decis ca nu are rost sa sufar pentru un om care nu a meritat iubirea mea, care nu m-a respectat si care a calcat in picioare totul.
Sfatul meu e sa nu te mai gandesti la ea, nu te merita. De ce sa pierzi timpul gandindu-te la un om care nu se gandeste la tine? Gandeste-te ca mai sunt multi in situatia ta, doar ca ei au decis sa uite raul din viata lor si acum zambesc increzatori spre viitor.