| bebitza a întrebat:

Cum poti sa uiti raul facut de o persoana (o prietena care m-a tradat cand mi-a fost mai greu)...am fost prietene si colege din cls 1
nu vreau sa mai fiu prietena cu ea, vreau doar sa nu ii mai port ura, au fost si momente frumoase petrecute impreuna si tocmai de aceea nu pot sa inteleg de ce m-a dezamagit?

Răspuns Câştigător
| Ralux a răspuns:

Salut! Si eu am avut aceeasi problema ca tine...am fost prietena buna cu o fata dar m-a tradat(si pe mine si pe alta prietena). Dar acum tot ce am facut este sa fiu o persoana mai buna ca ea. Pur si simplu iart-o dar nu mai vorbi cu ea.Altceva nu ai ce sa faci. Daca ea face rautati, nu face si tu si nu pune la inima.Cand va vedea ca tu esti o persoana asa buna, se va lasa pagubasa.Ai grija sa nu cazi in capcanele ei!happy
Nu te mai gandi la ea si stai si iesi mereu cu celelalte prietene ale tale.Vei uita tu.

Succes! :*

11 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Depinde acum in ce fel te-a tradat. Daca chiar este o greseala mare incearca sa nu mai vb cu ea si sa o lasi in pace.Este greu la inceput dar apoi o sa uiti totul.Insa daca greseala ei este una micuta iarta-o ca se mai intampla sa si greseasca.big grinwinking

daniela
| daniela a răspuns:

Cei buni iarta si iertarea este o mare calitate... O prietenie adevarata ar trebui in timp sa treaca peste asa ceva cu durere si regrete dar ar trebui sa o faca. Incerca sa te pui in situatia ei si sa vezi la rece daca nu ai fi facut la fel.

| covexrobu a răspuns:

Tradarea nu poate fii iertata cel putin eu nu o pot ierta. Este cel mai injositor lucru pe care il poate face cineva.

| yanny`s a răspuns:

Toti ne dezamagesc nellya...si pe mine m-a "parasit" persoana care credeam ca-mi este prietena cu adevarat.Ca sa nu`i port pica am invatat sa o iert si sa o ignor cand trebuie, caci cea mai mare pedeapsa a ei va fi bunatatea mea.Si in clipa in care isi va da seama ce a pierdut, va regreta, sper sa nu fie insa prea tarziu atunci.Asa sunt toti, iti sunt prieteni pana la un moment dat, cand nu mai au nevoie de tinestraight face

| Ben. a răspuns:

In viata o sa ai parte de multe momente de deceptie.fii tare si nu te lasa coplesita de sentimente.

| miry a răspuns:

Si eu am fost tradata de multe fete pe care eu le-am considerat surorile mele, dar le-am iertat si le vb la fel ca inainte doar ca nu imi mai descarc sufletul in fata lor, aduti aminte de clipele frumoase si iarto astfel ii vei dovedii ca esti de nepretuit

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Si eu m-am certat cu,, cmbp" dar dupa putin timp am realizat k de fapt era o prefacutahee hee imi pare rau k nu mi-am dat seama in 14 ani de zilehee hee ne cunosteam de la 2 ani... chiar daca at cand erammici erau certuri deoarece eramfoarte multe fete si ne certam apropae din orice. cand am reescut ne intelegeam perfect. au aparut primii iubiti si uite asa incetul k incetul s-a terminathee hee au trecut 6 luni de cand nu mai vb k ea si vr sa spun k nu m'a afectat k nimichee hee cel mai rau ma doare este k ma considera cv ce nu sunt happy

| ricafarafrica a răspuns:

Pur si simplu treci cu vederea, daca vrei cu adevarat sa iti mai fie prietena daca vreti sa fiti dusmani o rupi de tot cu ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ma crezi e posibil doar sa ierti, ca de uitat n-ai sa poti.Cred ca nu-i porti ura ci doar un sentiment generat de, inca neintelegerea de cum a fost in stare s-o faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu prefa'te ca ea nu exista...si mie mi s-a intamplat la fel, iar cel mai rau e ca nici nu recunoaste ce a facut, deci am hotarat sa o ignor complet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut o astfel de deceptie... din pacate... am avut o prietena pe care o consideram practic sora mea si care doar s-a folosit de mine. adica pe parcursul anilor de scoala a profitat de faptul ca stateam cu ea in banca si copia de la mine, la teze imi cerea ciorna si eu nevrand sa o supar ii dadeam pana si ciorna... pur si simplu nu-mi pasa ca facand asta puteam sa o patesc eu.am gresit mult asa e...acum dupa ce am terminat generala nu a mai avut nevoie de mine si practic isi batea joc de mine dar am decis sa pun capat odata pentru totdeauna acestei ''prietenii''... doare mult, ma simt uneori singura, dar am alti prieteni care ma ajuta si imi sunt alaturi mereu. voi trece peste... dar nu stiu cand...