| MariaIoana09 a întrebat:

Acum o săptămâna am avut un act sexual cu iubitul meu și s-a rupt prezervativul …șansele erau de 1% din ce am văzut pe cele aplicații de menstruație, de ieri seara observ niște pete maronii pe lenjeria intimă ….țin să menționez că astăzi am făcut un test de sarcina și a ieșit negativ.De ce au apărut acele pete maronii?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un test de pe fata pamantului nu poate sa detecteze vreo sarcina la numai 1 saptamana de la sex!

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile este facut inutil si va arata eronat.

In ce privesc sangerarile intre menstruatii pot avea diverse cauze si numai in urma unor investigatii medicale, se poate afla natura/cauza lor.
In acest caz, te sfatuiesc sa mergi la ginecolog pentru investigatii si tratament adecvat.
Sanatate multa!

| mi25 a răspuns:

O singura observatie: testul de sarcina nu da nici un rezultat daca este facut dupa o saptamana. Nu am inteles ce e cu menstruatia si acel 1%. Cand puneti intrebari, puneti-la astfel incat sa le inteleaga si cititorii, nu numai voi.

| Minerva9709 a răspuns:

Cel mai bine este sa consulți un medic ginecolog. Din câte știu secrețiile vaginale colorate pot fi din multe motive. Pot fi datorita infecțiilor, a problemelor hormonale, boli cu transmitere sexuală ( nu ma refer la HIV sau hpv), candidoza etc. Cel mai bine știe un medic specialist, nimeni de pe TPU nu îți poate spune ce este. Multa sănătate îți doresc.

| rafol a răspuns:

Sabotaj