| TeodoraMez a întrebat:

Bună, am avut menstruație pe data de 8 ianuarie. Prin 31 ianuarie, 1 februarie, am observat pe lenjeria intimă câteva pete de sânge maronii. Am facut 2 teste de sarcină care au ieșit negative.
Am avut unele stări de greață, frecvent amețeli de cap, sânii îmi erau tari și sensibili și o stare continuă de foame.
Astăzi 28.02 au început niște sângerări de abundenta medie, având culoarea tot de maroniu închis.
Mi-am făcut programare la medicul ginecolog pentru data de 29.02 dar am hotarat să aman până când sângerările se vor opri.
Oare as putea să fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Da, ai putea fi însărcinată.

Testul de sarcină se face la 2 săptămâni după ultima menstruație.
Dar dacă tu ai făcut testul și îți apare negativ cred ca este și de la o problema hormonală sau o bacterie ceva.

Dar mai bine sa mergi la ginecolog și îți va spune clar.

Posibil sa nu fi fost bun testul de sarcina.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-a programat pe 29 febrauarie, sa stii ca-i vorba de anul 2020, ca anul asta, februarie are numai 28 de zile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nici macar chiar si asa doar in treacat thinking, NU ai mentionat cel mai important aspect si anume DACA in timpul celor 2 cicluri menstruale mentionate (08.01 - 01.02 = 25 zile) si (02.02 - 28.02 = 27 zile), ai intretinut macar si 1 singur sex neprotejat in urma caruia ar fi putut sa ajunga sperma in vaginul tau. Iar in cazul in care ai intretinut acte sexuale, trebuia sa specifici DATA exacta in care au fost intretinute. Pentru informarea ta precisa, trebuie sa afli ca sa stii, ca sarcina poate sa se formeze NUMAI daca in uter are loc intalnirea deintre OVULUL VIABIL si SPERMATOZOIDUL provenit din sperma ejaculata in vagin in orice zi apartinatoare de PERIOADA FERTILA. Cele 2 PERIOADE FERTILE s-au situat intre 15 -20 Ianuarie si 10 -15 Februarie, singurele zile in care putea sa ia nastere o sarcina in conditiile amintite. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Dacă ai făcut neprotejat cu ejaculare înăuntru. Atunci ești însărcinată. Dacă nu a fost asa. Atunci nu ești însărcinată.

| Anonim5647 a răspuns:

Cine naiba te-a programat pe tine pe 29.02?