| CloseToYou a întrebat:

Acum un an am intalnit un baiat (mai bine zis barbat, are 24 de ani, eu 17) pe internet. Am inceput sa vorbim, am fost amici cam juma' de an, timp in care pot sa zic ca mi-a fost cel mai bun prieten, ne impartaseam orice, puteam sa vorbesc orice cu el. Ne-am intalnit acum 6 luni si din momentul ala am inceput sa-l iubesc cu adevarat. Simteam ca e sufletul meu pereche, vedeam din felul in care ma privea ca tine la mine. M-a respectat, niciodata n-a vorbit urat cu mine, si tot timpul cat nu era la munca era pe internet vorbind cu mine. A vrut chiar sa ma prezinte familiei!(n-am acceptat, mi s-a parut prea devreme pentru asta). N-a dechis niciodata subiectul ala tabu. Mai degraba am vorbit eu, si i-am zis ca nu sunt pregatita sa imi incep viata sexuala. M-a inteles, mi-a zis ca isi doreste sex, dar nu daca nu sunt eu de acord, si mi-a zis ca ma va astepta oricat, ca ma iubeste. Il inteleg si pe el (sunt sigura ca n-a stat el un an asa, fara sex), dar ieri mi-a zis ca nu vreau sa facem dragoste? Ca ne iubim, ce rost are sa ma asteptam. Nu mi-a placut deloc asta, desi stiu ca sexul e totusi o parte importanta a unei relatii. Dar nu vreau sa ma intrebe el, i-am zis ca o sa-i zic deschis cand ma simt pregatita. Cu mama vorbesc deschis, mi-a zis ca e alegerea mea. Comportamentu meu e exagerat oare, sunt prea rigida in privinta valorilor mele morale? Tin mult la el, e primul cu care ma inteleg asa de bine, si stiu ca si el tine la mine. Mai e si problema distantei, ne vedem doar o data la cateva luni, pentru 2-3 saptamani. Ar trebui sa vina peste o luna. Am nevoie de un sfat. Multumesc :*

19 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E alegerea ta, daca tu te simti pregatita nu te opreste nimeni sa o faci

| neutrino a răspuns:

Esti o fericita, nu toate fetele gasesc baiatul cu care sa faca sex si sa aiba acordul mamei. Asadar, la treba! Totusi, este bine sa nu va complicati in privinta locatiei, cel mai bine cheama-l la tine acasa si roaga-ti mama sa faca si ceva bun de mancare. Distractie placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te cam grăbeşti cu relaţiile de la 17 ani.
Puteai să mai aştepţi cel puţin după majorat încolo, ai mintea mult mai coaptă, eşti mai matură în găndire.
Părerea mea e că la cei 17 ani,încă trebuie sp-ţi vezi de şcoală, nu de bărbaţi, domnişoară, ai tot timpul din lume şi de din astea, cum vrei!
Te pup!

| CloseToYou explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa-ti zic ca gresesti spunandu-mi ca la 17 ani ar trebui sa-mi vad de scoala. Fac asta, crede-ma! Sunt olimpica la romana si engleza, am aproape 10 pe linie. Stiu ca la 17 ani nu se poate vorbi de maturitate, ca n-ai cum, nu-s trecuta prin viata. E o persoana speciala pentru mine, nu e vorba de,, barbati'' asa cum zici tu. Oricum, iti multumesc pentru raspuns! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spun parerea mea. Nu prea imi place genul asta de relatie. Adica stai pe internet si vorbesti cu el, si va vedeti o data la cateva luni?
Zici ca tii la el, ca-l iubesti, ca si el la fel, dar asa o sa fie mereu? O sa fiti impreuna, dar nu va vedeti decat o data la 3 luni?
Nu mi se pare in regula nici tipul. A vrut sa te prezinte familiei? L-ai cunoscut pe internet? Si cam de cate ori v-ati vazut? De 4 ori si deja a vrut sa te prezinte rudelor?
Te inteleg ca tii la el, iti place de el, dar nu cred ca o sa fie ceva bun la sfarsit. El deja zice de sex, tie nu ti-a placut asta, e clar ca deja s-a plictisit sa astepte si vrea sex si o termina, cred.
Cine stie ce face el unde o fii atunci cand nu te vede, pe internet.
E ciudata treaba.
Dar, dupa cum se spune, fa ce-ti spune inima big grin

| CloseToYou explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma, si eu is la fel de paranoica laughing. N-o sa cedez presiunilor (in cazul ca ma va presa vreodata), o sa fac asta cand o sa simt eu. Stiuuu cum pare,, relatia'' asta, nu-i tocmai o relatie normala. Doar ca simt ca e special fata de altii, si am considerat ca merita riscul asta. Daca nu merge, e ok, nu o sa ma cramponez de relatia asta, in primul rand ma gandesc la fericirea mea si nu las sentimentele sa-mi intunece ratiunea. Iti multumesc frumos pentru raspuns! :*

| Foxyyyy a răspuns:

Daca esti pregatita fa-o.Din ce spui aici nu pari un copil naiv, dar totusi mi se pare aiurea sa ceri sfaturile unor straini.Tu te cunosti cel mai bine, tu stii ce e cel mai bine intre voi.Mai bine iei decizia singura decat sa-ti para rau dupa ca te-ai ghidat dupa parerea nu stiu cui.

| CloseToYou explică (pentru Foxyyyy):

Total de acord. Probabil nesiguranta (pe care hai sa recunoastem, cred ca toti o avem la un moment dat) m-a impins spre TPU. Eram doar curioasa sa aud parerile celor de aici, eram sigura ca o sa fie diverse opinii. Multumesc! :*

| Foxyyyy a răspuns (pentru CloseToYou):

N-ai pentru ce. big grin

| e1xtz a răspuns:

Pai asta nici nu este o relatie, de aceea e si asa minunat..va vedeti o data la cateva luni. Daca erati impreuna era altceva, daca ai chef sa o faci cu el o faci, dar voi practic nu sunteti impreuna

| CloseToYou explică (pentru e1xtz):

Ai dreptate. Aceleasi ganduri le am si eu. Cred ca am ramas asa din comoditate, obisnuinta. Dar situatia asta e clar ca nu poate sa ramana asa. Iti multumesc frumos pentru raspuns.

| e1xtz a răspuns (pentru CloseToYou):

happymi-am imaginat ca te vei oftica ca am fost prea direct, ar fi mai mult de spus, dar e bine ca stii si singura cum iti este aceasta asa zisa relatiehappycel mai ok ar fi sa iesi cu un baiat care sta in acelasi oras, apropiat de o varsta cu tine..etc.happy

| MrAnderson a răspuns:

Salut

Poate si diferenta dintre voi, a creat aceasta presiune. Nu e vorba de varsta, ci de mentalitati. El deja a trecut la nivelul in care relatiile sexuale ar trebui sa fie o normalitate, intre doi oameni care se iubesc.
Tu...inca ai nevoie de timp pentru a te descoperi pe tine insati, inainte sa treci la un asemenea stadiu.

Nu, nu esti rigida. Si nici el nu e prea insistent. Doar ca sunteti pe parti diferite ale unei granite mentale.
Daca tine intr-adevar la tine, va astepta cand simti tu ca e momentul potrivit, chiar daca mai aduce vorba.
Si tu, trebuie sa gasesti acest moment, nu sa te lasi influentata de simple aluzii.

| CloseToYou explică (pentru MrAnderson):

Asa voi face. Sunt mai puternica decat cred ceilalti la cei 17 ani(sori) pe care ii am (dupa cum am vazut ca sunt considerate TOATE fetele de 17 ani de multi care mi-au dat sfaturi pe aici laughing), ma pun pe mine pe primul plan si nu las sentimentele sa-mi intunece ratiunea. Si ai dreptate in legatura cu mentalitatile diferite, dintre toate probabil asta e cel mai puternic impediment. Iti multumesc frumos pentru raspuns, cred ca e cel mai pertinent dintre toate!

| Elly7890 a răspuns:

Chestia e ca daca u crezi ca el e persoana potrivita poti sa o faci si mai ales daca crezi ca te iubeste...plus nu inseamna ca daca prima data o faci cu cineva te si casatoresti cu acel cineva cum multi cred! viata se poate schimba oricand! si 17 ani e o varsta potrivita pentru relatii ca doar nu oi astepta pana la 20 de ani sa ai relatii serioase! si iti poti vedea si de scoala poti avea si uibit ca doar in viata nu ramai cu scoala in momentele grele ci cu un om care te iubeste si te apreciaza si este langa tine cand ai nevoie.

| Elly7890 a răspuns:

Relatiile pe net nu sunt intotdeauna doar o relatie pe net sau altceva! exista cazuri cand da la inceput te vezi rar dar daca exista iubire totul se schimba! exemplu meu; am vb 1 an pe net si la telefon dupa ne-am vzt si ne-am indragostit unul de altul si de 2 ani si ceva suntem impreuna si am facut multe unul pentru altul! ne vedem mult mai des etc si eu tot 17 ani aveam pe atunci si nimeni nu era de acord cu relatia ca nu stiu ce dar am demonstrat contrariul! asa sper sa fie si la tine sa fie cineva care sa te iubeasca si sa te merite!

| viki16 a răspuns:

Pai Relatile la distanta nu prea tin dar vorba aia "DRAGOSTEA E TOT CE RAMANE DUPA ATAT VANT SI PLOI"Chiar Se Vede Ca Te Place Dar Fi Atenta sa nu te foloseasca pentru ca esti mai mica decat el sunt 7 ani intre poate sa te foloseasca fii atenta si de viata sexuala nu cred ca ar trebui sa incepi acum daca chiar te iubeste te va intelege testeazal si tu bafta funda?

| ovi93 a răspuns:

Pai daca esti pregatita in totalitate de ce sa nu o faci? Daca a asteptat atata timp cred ca nu o sa fie unul din acei baieti care scuza-mi expresia "Da de 2 ori din fund si iti uita numele si ca te cunoaste". E alegerea ta tu stii cel mai bine ce sa faci si cred ca e si varsta, dar ai grija daca e primul crede-ma ca o sa tii la el mai mult dupa ce o faceti. Cel mai bine ar fi sa mai porti o discutie cu mama ta niste sfaturi ca na doar mamele dau cele mai bune sfaturi. Deci daca esti pregatita do it.

| notziv8 a răspuns:

Sex te rog sunteti impreuna de mult happy