| anonim_4396 a întrebat:

Acuma 5 ani am cunoscut o fata si timp de 1 luna am fost foarte indragostit de ea, ea m-a evitat tot timpul nu a vrut sa umble cu mine niciodata dar am fost prieteni, obisnuiam sa vorbim foarte mult.

Dupa 1 luna ne-am certat si timp de 2 ani relatiile s-au distantat tot mai mult.

Dupa 1 an,deci deja de la al treilea an de cand ne cunoastem,brusc m-am indragostit de ea din nou, dar in acel moment ea deja avea pe cineva si un prieten m-a mintit cu niste lucruri despre ea care nu erau adevarate si eu l-am crezut, fata in aceea perioada desi era cu aceea persoana inca mai discuta cu mine dar am inceput sa vorbesc urat cu ea si sa o evit pana cand am ajuns sa nu mai vorbim deloc unul cu altul.

Dupa 1 an, deja anul 4 de cand ne cunoastem m-am gandit sa o sun,si am inceput sa vorbim din nou, chiar m-a intrebat adresa mea de skype si lucrurile au revenit la normal desi nu vorbim cat de mult vorbeam inainte, vorbim mai rar.

Acuma astazi in anul 5 de cand o cunosc,m-a apucat un dor foarte puternic de ea si i-am dat un telefon sa vorbim,dar dupa ce am facut acest lucru m-am simtit oribil pentru ca mi-am propus sa nu o mai contactez niciodata acuma mai mult timp sa ma multumesc cu faptul ca nu ma uraste,ea este singura persoana cu care mai tin legatura in rest mi-am pierdut toti prietenii si sunt singur si am vrut sa o elimin si pe ea complet din viata mea ca sa pot incepe o viata noua cu oameni noi.

Nu stiu ce sa fac in privinta ei,am vrut sa o sterg de la skype si sa ii sterg numarul de telefon ca sa nu o pot contacta cand simt nevoia sa ii aud vocea dar nu am putut,nu ma lasa sufletul,sunt nedumerit in privinta ei.

Sa intrerup cu ea orice cale de o putea contacta tocmai pentru faptul ca in aceste rare momente cand imi este dor de ea nu ma pot controla sa nu o sun?

Sau sa pastrez in continuare legatura cu ea?

Azi cand am vorbit cu ea mi-a spus sa intru mai des pe skype si sa o contactez sa mai vorbim,uneori ea ma mai contacteaza pentru ca m-am oprit complet din a face acel lucru,am inceput sa vorbim de vietile noastre si i-am spus ca nu am prieteni si mi-a spus:"Daca vrei pot fi eu prietena ta"(nu se refera la relatie) "Intra mai des pe skype si cand vezi ca nu te contactez,scriemi sa stii ca nu musc",deci ea vrea sa vorbeasca cu mine.

Eu nu stiu ce sa fac,opresc orice mijloc prin care o pot contacta, sterg skype, numar de telefon etc sau pastrez legaturile asa cum sunt in momentul de fata?

Amandoi avem 18 ani, cand am facut cunostiinta aveam 13 amandoi.

Dau FUNDA, la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Anonima3127 a răspuns:

Daca iti este prietena, si zici ca si singura, de ce ai vrea sa rupi legatura cu ea. Au trecut deja 5 ani de cand va cunoasteti, si totusi, cu bune si cu rele, ati reusit sa ramaneti prieteni pana in momentul de fata. Nu vad de ce ai intrerupe legaturile cu ea, o cunosti de mult, te cunoaste de mult, si dupa parerea mea, o astfel de prietenie merita mentinuta. O sa iti faci cu siguranta multi prieteni noi, insa, pana sa ajungi la nivelul de intimitate la care aia juns cu ea, sa reusesti sa treci de la discutii superficiale, la cele care coneaza, dureaza, si nu stii niciodata peste ce persoane dai. E bine sa ne facem prieteni noi, insa nu trebuie sa ii uitam pe cei vechi, pentru ca pana la urma urmei, ei vor fi cei care vor fi langa noi mereu.

Ok, asta ar fi, daca tu ai privi-o ca pe o simpla prietena, insa este clar, ca tu de cand o cunosti, ai sentimente mai profunde fata de ea, decat fata de o simpla prietena. Daca tie iti face rau, sa aveti o relatie de simpla prietenie, da, ar fi cel mai bine sa rupi legatura cu ea. Dar nu inainte de a discuta cu ea. Nu gen, ca de maine ii stergi numarul, o stergi de pe skype, sau orice alt program de socializare ai folosi. Trebuie sa discuti cu ea, sa vezi ea ce sentimente are fata de tine. Daca ai sterge-o asa din viata ta, ai ramane mereu cu semnul de intrebare, ce era daca ii spuneam, oare avea un alt fir povestea noastra daca macar incercam sa ii spun ce simt pentru ea.
E greu sa fii prieten cu cineva, in conditiile in care tu ai alte sentimente fata de acea persoana. Insa fuga nu este solutie, prima data trebuie sa discuti cu ea cu calm, vezi incotro se indreapta lucrurile, dupa care, in functie de raspunsul ei, intrerupeti legatura, sau cine stie ce se poate naste intre voi... Totusi, acuma nu mai aveti 13 ani, sunteti mai maturi amandoi.

Trebuie sa te gandesti foarte bine, daca merita sa pierzi o prietenie... daca merita sa o pierzi definitiv daca nu iti impartaseste sentimentele, sau daca tu poti sa duci relatia asta in continuare, doar la nivel de prietenie.

Multa bafta!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca ea ti-a promis ca nu te musca inseamna ca, din pacate pentru tine, asa este. Totusi, nu dispera si mai sun-o, sau poate ca este totusi timpul sa o inviti in oras...

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Tu o iubesti. Se pare ca nici tu ei nu ii esti indiferent.

Ai suferit 5 ani dupa ea. E chiar atat de greu, sa o iei frumos la o discutie, calma si sa ii spui toate astea?

Asa cum ai scris aici? Sau pur si simplu trimite-i un link cu intrebarea asta?

La final ce ai de pierdut? Mai mult decat speranta, care oricum, daca nu ii spui, tot nu exista?

Pune naiba mana, fii barbat, si condu un pic ostilitatile. Nu mori daca esti putin onest cu tine si in acelasi timp cu ea.

| NoRegretsxx a răspuns:

Pai cu ce te deranjeaza daca mai pastrezi legatura cu ea? E stupid sa nu mai vorbiti macar asa de complezenta. Niciodata nu se stie cand o sa ai nevoie de ea sau sa te ajute cu ceva.
Mi se pare o idiotenie treaba cu " vai ii elimini pe toti din viata ta sa incepi ce?"o struto-camila?
Tu stii cel mai bine oricum ce ai de facut. Daca o mai vrei sau nu in viata ta. Indiferent ca e o simpla prietena.
Nici nu ai de unde sa stii daca pe viitor aveti sanse la o relatie daca tu o arzi asa dubios.
Ce sa iti povestesc. Nu o mai cauti tu. Asa si? Te incalzeste cu ceva ca nu mai faci asta? Dupa cum se observa nu prea dormi bine noaptea deci...care e concluIzia?
Lasa copilarismele si nu te mai prosti. Nu pare o fata rea deci nu vad de ce vrei sa "dispara" din peisaj. Dupa cum am mai zis tu faci ce vrei ca tu stii ce si cum iti este mai bine.
Mult succes!

| rrrrea a răspuns:

E aiurea relatia asta, sau cum sa.i zic, esti tanar cautati alta fata de care sa te indragostesti