| Aluriu a întrebat:

Ajutai-ma! Va roggggggg!
A început să îmi crească sânii, am 11 ani și 11 luni. Când e posibil sa am prima menstruație?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai varsta amintita, intr-un viitor destul de apropiat, s-ar putea sa ai si prima sangerare menstruala. De obicei procesul de maturizare a organele reproducatoare feminine poate sa inceapa chiar si cu circa 1-2 ani inainte de producerea efectiva a primei menstruatii. De obicei apar anumite modificari specifice atat in privinta aspectului exterior al corpului fetelor care sunt cele de natura fizica dar si schimbari invizibile care sunt cele hormonale. De obicei apropierea momentului in care se va produce prima sangerare menstruala denumita MENARHA, este semnalata de aparitia scurgerilor de secretii vaginale care umezeasc mai ales interiorul vaginului, precum si zona vulvei si labiilor mici ceea ce produce neplacuta patare a chiloteilor in portiunea care este in contact direct cu "pasarica". Trebuie cunoscut faptul ca scurgerile vaginale reprezinta o stare normala si in plus prevestesc aparitia menstruatiei intr-un viitor inca destul de "incert" insa nu foarte indepartat. Menstruatia este un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, in jurul varstei de 10-12 ani si se va produce ciclic/periodic adica in jur de o luna una fata de alta, pana ce va apare menopauza care de regula se instaleaza in jurul varstei de 48-55 de ani. In general menstruatia apare in momentul in care fetele ajung la pubertate si incepe dezvoltarea vizibila a sanilor, aparitia pilozitatii atat la subrat cat si pilozitatea pubiana din zona "pasaricii". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa uneori si in anumite cazuri se poate produce si mai devreme cu 1-2 ani sau uneori mult mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani (foarte rar 17 ani). In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de prima menstruatie, practicarea sexului nu va influenta momentul in care va apare prima menstruatie.
Este important sa stii, ca inceperea primei sangerari menstruale ar putea fi semnalata de dureri aparute atat in zona sanilor cat si in zona abdomenului inferior, adica simptome premenstruale de intensitate variabila. Prima sangerare menstruala de regula este extrem de slaba si se poate reduce pur si simplu la cateva picaturi de sange de culoare mai inchisa la culoare, maronie si chiar si urme/resturi de tesuturi cu aspect mucilaginos. Numai in cazuri rare scurgerea poate fi putin mai consistente si sa curga 1-2 zile, dar in general aproape sigur cam acesta este modul de incepere/producere a primei menstruatiei. Cind apar semnele mentionate este indicat sa ai pregatite si mereu la indemana tot timpul 2-3 absorbante, atat acasa cat si in geanta de scoala, fiindca sangerarea menstruala poate sa porneaca uneori fara nicio ''avertizare'' in orice moment al zilei deci si cand esti la scoala. Daca vei avea ocazia, vorbeste si cu mama ta fiindca ea este cea care iti poate da cele mai bune informatii si sfaturi in privinta modului corect prin care se intretine igiena corporala si a ''pasaricii'', dar si in privinta tipului de absorbant indicat sa-l folosesti. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| va21102001 a răspuns:

Da fa

| HoaxSix a răspuns:

Gg bafta