| anonim_4396 a întrebat:

Am o secretie albicioasa de 1an si 2 luni dar sanii de abia au inceput sa creasca. Am 12 ani. Nu am menstruatie. Ce se intampla cu mine? O sa imi vina menstruatia. Par pubian a inceput sa creasca si parul auxiliar nu a inceput.

Răspuns Câştigător
| AnneRoseRock a răspuns:

Usor, calmeaza-te!

E normal ceea ce se intampla cu tine. Toate fetele trec prin lucrurile astea.
Nu esti un extraterestru si ceea ce ti se intampla nu este o problema.

Acesta este modul naturii de a spune 'In curand vei deveni o femeie ce va putea avea copii!'.

Nu te panica. Trebuie sa stii ca esti pregatita (fizic si mental).

Faptul ca sanii tai cresc mai incet nu e nimic rau. De fapt, abia de la varsta aceasta ar trebui sa inceapa sa-ti creasca.

Ciclul menstrual ar trebui sa apara peste cateva luni, desi nu trebuie sa te bazezi pe asta.

Important e ca metabolismul tau se dezvolta corect.

winking big hug

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu este nimic in neregula cu tine, corpul tau se dezvolta normal. Menstruatia depinde de la fata la fata, incepand de la dureri, numar de zile sau cand vine prima data. Toate la timpul lor. Documenteaza-te despre menstruatie, ce trebuie sa faci, sa ai la tine ce iti trebuie tot timpul, si altele. happy Iti doresc un inceput de adolescenta frumos. happy

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu te îngrijora, eşti în perioada de dezvoltare iar pe parcursul acestui proces vei observa diverse reacţii şi transformări ale corpului tău.

Pa-pa.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Fetele se dezvolta la o varsta mai frageda decat baietii... cam la varsta ta mai exact. incepi sa te dezvolti nu cred ca e nimic anormal nu te panica cel mai bine ar fi sa discuti cu mamica ta despre asta. ceau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acea secretie albicioasa apare inaintea menstruatiei...chiar si cu 2 ani inainte.
Tu nu trebuie sa te ingrijorezi, corpul tau incepe sa se maturizeze si apar schimbarile.
Toate fetele trec prin asta.

| LittleHobbitLover a răspuns:

O să îți vină menstruația! Ho, liniștește- te! Mamă nu ai ca să îi spui? Ea de ce nu ți-a spus așa ceva până acum?
Numai bine!

| Anaaaaaaaa a răspuns:

Hei draguto aia la orice fata vine e normal asa ceva nu-ti fa griji aia o sa-ti curga si dupa ce o sa-ti vina menstruatia nu-ti mai fa griji