| Andreiu68 a întrebat:

Ajutati-ma! Am 17 ani jumate si niciodata nu am avut o iubita! Acuma se aproprie Craciunul si cand aud ca majoritatea prietenilor mei au iubite, se duc la ele de Craciun, fac revelionul impreuna eu ma simt singur.Adica nu am avut iubita niciodata..nu am tinut de mana o fata, nu m-am sarutat, parca toate fetele ma evita si nu ma vor.Am un prieten in cartier are 16 ani si cand vad ca el e impreuna cu e fata simt ca mor! Baiatul ala nu are viata sociala, toata ziua in casa si se joaca la pc, dupa ese pe afara vr-o2 ore,dar vorbeste drespre jocuri si in casa iar pe jocuri-si are iubita.-eu nu,am o viata sociala,nu am vicii(nu beau,nu fumez,nu joc la pacanele etc)invat bine, am 1, 73m inaltime,par castaniu, ochi albastrii, arat bine(am facut 1an jumate sala de forta) am facut 1 an de box, nu sunt urat-majoritatea zic ca aret bine.Cand vad si aud copii astia de 12-13 ani ca au iubite si le schimb pe saptamana eu mor! Oare de ce nu am avut prietena pana acum? Am intrat in convorbire cu fete dar toate imi dadeau,, flit,, (credeti-ma ca stiu sa vorbesc cu o fata) Dece eu? Pot scapa cumva de sentimentul asta ca sunt singur si voi ramana pentru toata viata singur? Cum pot sa imi alin singuratatea? FUNDA-nu ma judecati.

3 răspunsuri:
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Sinceră îți bați prea mult capul. Nu contează că ai 17 ani și nu ai avut o relație până acum, puteai să ai și 25 și sa ai numai relatii pe interes. Nu trebuie să te dai la orice fată frumoasă care nu te place. Dacă deja ai început să spui că ai nu știu ce nuanță la păr sau mai nu știu ce corp e clar că ești cam lăudăros. Nu mă iau de tine, îți spun doar că atunci când încerci să abordezi o fată nu-i spune ce pectorali ai sau ce fund mișto are ea. Încearcă să găsești o fată ce are aceleași hobby-uri sau atuuri în viață ca tine, ca să puteți discuta despre asta. După invit-o politicos la o întâlnire în oraș sau la tine acasă și vezi ce iese. Ține minte, nu vorbii cu ea despre tine, ci despre subiecte pe care vă pot captiva pe amândoi.

| Just4Joker075 a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta diar ca am 20 de ani nu 17, si ma gandesc ca nu am unde sa fac revelionu

| Ihvnnm a răspuns:

Stai linistit. Eu sunt convinsa ca vei găsi o fata care iti va cunoaste valoarea si care te va iubi. Si eu sunt cam in aceiasi situatie. Am aproape 17 ani însă nu am sarutat niciun băiat pana acum. Nici nu am avut vreo relatie. Sora-mea e mai mica decat mine si deja a avut prieteni. Sunt convinsa ca se va întâmpla intr-o zi. Daca nu s-a întâmplat inca nu înseamnă ca nu se va întâmpla. De curând am auzit un citat are spunea ceva de genul ca daca nu ai pe nimeni inca nu înseamnă ca nu te vrea nimeni ci ca iti cunosti valoarea si ca astepti sa intalnesti pe cineva care ti-o recunoaste. Si eu mă simteam foarte frustrata. Însă m-am gândit sa fac alte lucruri, de exemplu sport. Mereu cand joc tenis uit de toate astea si ma simt mult mai bine. Da stiu, mă simt ciudat cand mai toate prietenele mele au iubiti iar eu nu, însă realizez ca sunt normala si ca nu sunt singura in situatia asta. Cat despre faptul ca acel prieten de-al tau nu are o viata sociala asa cum ai tu, asta poate sa insemne ca relatia lui cu prietena este destul de superficiala, e imatur sau dezinteresat de a construi relatii de durata cu ceilalti. Tie iti face foarte bine sa vorbesti cu cat mai multe persoane, sa încerci sa afli cum gândesc la modul general fetele. Sfatul meu este sa iti traiesti viata linistit in continuare, sa fii deschis la a vorbi cu fetele dar in acelasi timp sa nu disperi daca nu se întâmplă chiar acum sau foarte curând. Sper ca te-am ajutat. Mult succeswinking