| didik15 a întrebat:

Ajutati-ma va implor.maine dimineata mama vrea sa ma duca la un control sa vada daca sunt virgina.eu sunt dar imi e foarte teama de chestia asta si bineinteles rusine. exista cazuri in care ginecologii se pot insela? in ce conditii? v-am spus eu sunt virgina dar totusi imi e teama.in ce consta acel control
? help mee

Răspuns Câştigător
| nordka a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie frica si rusine. Acel medic vede de n ori pe zi cea ce va vedea la tine! Te incurajez si te felicit ca mergi la ginecolog pentru ca acest contol te poate ajuta foarte mult in caz ca ai vreo problema si stai linistita daca esti virgina nu are cum sa se insele medicul ginecolog in privinta asta si si daca nu ai fi virgina, in cabinetul lui doat tu intri fara mama ta si medicul nu are voie sa divulge cea ce afla pentru ca ii interzice atat meseria cat si legea. Poate dat afara din spital pentru asa ceva deci stai linistita.

Te sfatuiesc sa faci un obicei din a merge o data la 6 luni la un control ginecologic pentru ca asa ai grija de tine si cum iti spuneam nu are de cine sa iti fie rusine si mai ales de medicul ginecolog pentru ca el asa face controleaza "pasarica" si vede o groaza de "pasarici" PE ZI! deci stai linista, e obisnuit cu asa ceva, nu o sa il surprinzi cu absolut nimica. Iti spun oricum ca in majoritatea cazurilor medici ginecologi sunt de sex feminin!

2 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Suna asa de ciudat incat mie imi vina sa cred ca tu glumesti sau epatezi. Te iau totusi in serios si te sfatuiesc sa te increzi in mama ta fara frica, chiar cand gresesti. Mai bine sa te bata, decat sa nu stie ceva.

| Ralucaaaaaaaaaa a răspuns:

Doctorul inspecteaza vulva sa vada daca exista probleme evidente.Acestea pot fi, de exemplu, modificari ale texturii pielii sau umflaturi.Cu betisorul cu vata se recolteaza secretii si celule, care vor fi apoi trimise catre laborator pentru analize.Cateodata se poate face consultul cu ultrasunete, cu ajutorul unei sonde vaginale(ecografie). Astfel doctorul poate verifica organele interne.Dar tu inca mai esti virgina, asa ca, consultul cu ultrasunete se face din exterior pe suprafata abdomenului.Doctorul introduce adeseori un deget in vulva si palpeaza cu cealalta mana abdomenul, uterul si ovarele. :*