| candycane16 a întrebat:

Ajutati-ma va rog.prietenul meu mi-a dat telefonul lui astazi(e la armata deja). si am intrat in apeluri, am vazut ca cu vreo 10 zile in urma i-a sunat lu fosta, m-am enervat groaznic.mesaje de a ei nu sunt. nimic in telefonul lui legat de ea nu e(doar poze de a mele, mesaje de a mele, etc), doar ma framinta ca i-a sunat lu fosta. mi-a demonstrat de sute si mii de ori ca ma iubeste, eu nu inteleg ce se intimpla.il iubesc foarte mult. suntem de un an impreuna, stiu password-ul lui de la toate profilele de pe net, suspicios nimic nu este. cineva a mai avut asemenea situatii? e ceva rau in asta ca si-a sunat fosta? ei au ramas prieteni, numai ca eu nu inteleg. ori eu sunt prea paranoica.va rog ajutati-ma, vreau sa scap de starea asta, parca am o piatra pe inima. unica ce mi-e ciuda ca miine plec la mare pe o saptamana, si o sa plec sa-l vizitez tocmai peste 2 saptamani, atunci o sa-l intreb ce inseamna aceasta. merci anticipat

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu că eşti paranoică, eşti EXTREM de paranoică.
Eu nu aş sta cu o fată care să mă spioneze în halul ăsta şi cu atât mai puţin i-aş permite prietenei mele să se logheze constant pe profilele mele de pe reţelele de socializare sau alte dintr-astea.
Intimitatea mea rămâne intimitatea mea indiferent dacă sunt într-o relaţie sau nu.
Puteam să-i verific de 4738974389 de ori mail-ul, să mă loghez pe profilele ei, etc. şi nu am făcut-o niciodată. De ce? Pentru că o iubesc iar iubirea mi-am fondat-o pe încredere, respect şi comunicare.
O dată era laptopul ei la mine şi am dat să mă înscriu pe ceva şi rămăsese salvat să treacă peste tot mailul ei şi nu am văzut şi primisem mailul de confirmare pe al ei. Am sunat-o şi i-am cerut voie să intru ca să-mi pot recupera datele ajunse accidental la ea. Puteam să intru pur şi simplu (nu ar fi ştiut în veci) că era mailul logat cu parola salvată dar o respect.
Dacă îmi spune să-i aduc ceva din poşetă o refuz. Geanta e intimitatea ei şi nu am eu ce căuta acolo. La fel, dacă e să-i dau ceva ce-i în borseta mea, îmi mişc târtiţa până la borsetă şi-i dau eu, ea nu umblă în borseta mea.
Gelozia a distrus căsnicii durabile aşa că relaţiile astea de sub 5 ani, le devorează instantaneu gelozia.
"mi-a demonstrat de sute si mii de ori ca ma iubeste" - Sunt cuvintele tale. Dacă-i aşa, atunci de ce-ţi faci probleme?
Şi eu am unele foste în telefon, unele îmi mai dau mesaj de "la mulţi ani" de ziua mea, indiferent dacă-s cu ea sau singur pe stradă, dacă mă întâlnesc cu vreuna stăm de vorbă 5-10 minute ca doi adulţi şi oameni civilizaţi, şi-aşa mai departe.
Ţi-am povestit toate astea ca să ai o idee despre faptul că chiar se poate şi că de fapt problemele tale pe care ţi le faci acum sunt aproape sigur imaginare.
Tu trebuie să înţelegi că suntem oameni, nu animale.
Şi-n plus, chiar crezi că-i era greu să şteargă apelurile dacă avea ceva de ascuns? Şi-n plus, e armată, nu te înşeală sigur - nu are fizic cum!
Eşti extrem de paranoică şi rişti să-ţi transformi iubirea pe care spui tu că i-o porţi în obsesie.
Mai multă încredere şi mai mult respect din partea ta, n-ar strica.
Salut!
Armata poate obosi psihicul unui bărbat. El are nevoie de tine acum să-l susţii emoţional nu să-i reproşezi nimicuri şi să-l cicăleşti.
Salut!

11 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu poţi considera asta ca un act criminal. Avea nişte apeluri atât. puteai să te uiţi ca idee la numărul de minute vorbite. nu cred că e ceva aşa extraordinar din moment ce ei doi au rămas prieteni. Eşti geloasă şi e nromal să fi aşa, dar dacă ai încredere în el şi în dragostea lui nu ai de ce să te temi. Dacă ai de gând să-l întrebi ceva să-i vorbeşti frumos şi cu calm! Baftă!

| pacalici a răspuns:

La gara cu el

| pacalici a răspuns:

Nu te mai lua dupa ei. Cum sa aiba numarul aleia de a stat cu ea asa ceva e imposibil.Eu am mai spus la gara cu el.

| Diana889333 a răspuns:

Si eu am avut probleme cu comunicarea. La mine e putin mai diferit. insa. stiu cum e sa nu vorbesti deloc zile, saptamani intregi.
Dar mai mult de atat nu ai ce face. Profita si de putinul timp cat poti vorbi cu el.cat va puteti vedea. Cand o sa se termine toata chestia asta totul va reveni la normal. O sa fie iar cum era inainte daca nu cumva in tot acest timp ceva s-a schimbat cu el sau cu tine. Important e sa vorbiti cat mai mult posibil. in felul asta nu veti uita unul de altul desi nu cred ca aveti cum. Insa ca si idee e nevoie de rabdare si iarasi rabdare cum spuneai. Si de incredere.

| GymClass a răspuns:

Foarte urat din partea ta ca-l verifici asa...:-|
penibil
esti obsedata?

| sdfgsdf a răspuns:

1.Esto obsedata! straight face
2.Parca ai spus ca e la armata, poate la/a sunat/o sa il salute, daca pleaca in armata etc...

3.Cum spune "GymClass" foarte urat ca faci astea, eu cred ca e o dova de "neincredere"

4.Bafta tongue

| candycane16 explică:

Gym class>>>Atunci cind gelozezi si iti este frica sa pierzi persoana pe care o iubesti fffff mult, pai deja faci si asa fapte(.

| candycane16 explică:

Diana>>>da, comunicarea e de vina(. el doar face armata, cu telefoane nu-i permite acolo. vb cu el doar 2 ori pe saptamana(cind il vizitez) si maximum 30 min, deoarece mai mult nu se permite(. trebuie rabdare si iarasi rabdare(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Zici ca sunteti de un an impreuna, ca ti-a demonstrat "de sute si mii de ori ca te iubeste", pai atunci. cred ca lipseste increderea.comunicarea cred ca e cumva.
Daca a sunat-o pe fosta pai. zic ca n-ai de ce sa te gandesti la tot felul de chestii. Posibil ca ei sa fi ramas amici.Nimic mai mult. Cand de fapt tu esti cea pe care o iubeste.

| ANA_5158 a răspuns:

Candycane16 daca esti acolo vreau sa iti zic ceva care cred ca o sa iti foloseasaca auzi noi doi eu cu '' iubitul tau '' suntem de mult impreuna si chiar am facut si infine vezi ca el nu te iubeste si vezi ca eu nu sunt ana sunt o alta fata care nu vreau sa imi sti id si l-am scris de pe al prietenei mele si eu sunt iubita lui

| ANA_5158 a răspuns:

Vezi ca nu eu am scris asta si imi pare rau candycane16 de mesajul de la proasta asta care se baga aiurea --- nu o asculta si daca e adevaarat scuze
te pup