| Austina345 a întrebat:

AJUTOR! Iubitul meu pe care îl am de jumătate de an ma pune intr-o situație foarte dificilă.

Eu termin acum a 12-a, iar el termina anul 2 de facultate, in schimb din cauza unei restanțe mai vechi cică nu poate intra in anul 3. Ar putea sa dea din nou examenul in toamna, am vorbit cu el mult despre asta, dar nu vrea. Ci își dorește să plece în America deoarece are si rude acolo, vrea sa muncească câțiva ani si apoi sa isi deschida el o afacere. Iar mie tot ce mi-a zis a fost "Dacă mă iubești, vii dupa mine".

În condițiile în care totusi inca depind de ai mei si nu cred ca ar fi de acord să renunț la facultate doar pentru ca prietenul meu spune ca putem avea un viitor si fara facultate. Ma simt constrânsă de iubirea pe care o împărtășim amândoi si m-a dărîmat cand mi-a zis ca el oricum pleacă pentru ca nu are de ales. Ar fi o despărțire prea dureroasă sa stiu ca la vara pleacă definitiv, iar eu raman aici cu inima distrusă deci nici nu vreau sa ma gandesc la asta.

Simt ca am de ales intre a refuza sa ma risc si sa stau acasa cu sufletul bucățele si in a face pasul asta cu el chiar daca ai mei nu vor fi de acord...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cuvant a răspuns:

Ceea ce ți-a zis mi se pare foarte egoist. Dacă iubești pe cineva nu ii spui eu plec oricum. Plus gândește-te ca nu ai drept de munca acolo și vei merge cu viza de turist. Asta înseamnă munca la negru cu multe riscuri.
Dacă vrea bani poate pleca mai aproape și sa vina sa te viziteze.
Dacă te iubește sau dacă te-ar iubi nu ti-ar spune sa lași totul și sa fugi cu el.
Gândește-te ca el fuge de o restanță dar ce va face când ramai însărcinată și nu veți avea bani destui.
Și eu am dat o restanță de 11 ori dar nu am fugit sau sa cer cuiva sa renunțe la vise.
Eu cred ca e mai bine sa suferi acum cât încă nu a plecat și nu merita sa fie cu tine.
Visează mai mult decât atât.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O fi un semn ca nu ai planificat un viitor cu el.

| Austina345 explică (pentru Adry05):

Noi ne planificasem sa plecam, dar asta După ce terminam facultatea. in schimb acum au luat lucrurile o întorsătură prea radicală pentru mine.

| Andreeush a răspuns:

Lasă-l să plece singur.
Tu du-te la facultate, gândește-te la viitorul tău.
Prietenul tău e prea egoist, nu se gândește deloc la tine.

| sofisis a răspuns:

6 luni e fas de relatie. O sa iti ia maxim2 luni sa treci peste. Plus de asta, un om care te "obliga" sa faci ceva, nu te iubeste. Vrea sa faci niste sacrificii mult prea mari pentru el in conditiile in care pe el in doare in dos de viata ta. El deja si-a croit viata, ii e lene sa mai invete si vrea sa se duca sa munceasca. Oricum daca el are impresia ca se imbogateste in state se inseala. Ca oriunde in lume, fara scoala nu poti. Iar el ca imigrant fara acte cu atat mai putin. Dar ma rog. O sa l loveasca realitatea dupa ce ajunge acolo. Iar tu ce ai face acolo? Ai servi la mese? Ai face curatenie? Asta e visul tau? Termina-ti studiile, fa-ti o cariera, gaseste unul care chiar te iubeste nu unul care se... in sentimentele tale si pe tine cu jet.

| SG1995 a răspuns:

Eu zic să stai acasă. Gândește nițel, dacă chiar te iubea, nu punea lucrurile în felul ăla, ci găsea o cale de compromis. Nu fii proastă, fă-ți facultatea, că de hăndrălăi ai timp, ești tânără.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te stresezi prea mult pentru o relație de 6 luni laughing.

| Plato a răspuns:

Iubirea trebuie mereu sa fie pe primul loc. DAR, NU in cazul tau.
Tu esti un copil care trebuie sa-si faca o CARIERA, un VIITOR.
La varsta ta, principala ta prioritate esti TU. NU esti in masura de a te sacrifica pentru un strain. Iubitul tau e practic un strain.

Ideea nu e ca daca-l iubesti mergi cu el, ci el daca te iubeste se gandeste la viitorul si binele tau.
Nu-ti irosi viata de la 18 ani. Poate el se realizeaza, dar daca se desparte de tine tu ce faci? Lucrezi pe 18 milioane. Du-te fetito la scoala, sa fii independenta, nu sa depinzi de cineva. Niciodata nu te lasa sa depinzi de cineva. TU depinzi de TINE. Nu fi prostuta!

| Issabelle6789 a răspuns:

Jumatate de an nu e prea mult. Oamenii se despart dupa mai multi ani desi la inceput e minunat.Nici eu nu credeam ca ma voi desparti de prietenul meu dar dupa 5 ani s-a intamplat desi la inceput credeam ca ne vom casatori si vom avea copii.La inceput totul ar trebui sa fie frumos dar la voi nu e asa.In locul tau eu as ramane in Romania.

| Kbirnnmi a răspuns (pentru Issabelle6789):

Din proprie experiență stiu ca sunt o mulțime de ocazii sa iei restanțele si doar cele din anul | te impiedica sa avansezi la un an superior plus ca poate sa dea si in toamna si sa treaca. El vrea sa plece oricum in America doar cauta un motiv sa ti-l spună ție. Tu mergi pe drumul tău, concentrează-te pe ce vrei sa faci mai departe, facultatea e foarte importantă.

| AnaPisicutza a răspuns:

Eu cred ca tu ar trebui sa înveți pentru bac, sa intri la o facultate, sa îți faci un viitor. Dacă el te iubea putea sa găsească o remediere a situației. De ce sa nu își dea restanta și sa își conținue facultatea? Poate ca nu este alesul tău, și știi vorba aia: "toate se întâmpla cu un motiv"