| Cesii09 a întrebat:

Bună!^⁠_⁠^ Am o întrebare legată de restanțe. Se apropie examenele la facultate, eu lucrez și sunt conștientă că nu voi putea reuși cu un rezultat bun la toate, mai ales la materiile pe care nu le plac deloc. Pot plăti restanțele pe care o să le am? Dacă termin anul acesta cu multe restanțe le pot plăti pe toate?

4 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

În general, majoritatea universităților permit plata restanțelor pentru a permite studenților să-și completeze studiile și să obțină diploma de absolvire. Însă, fiecare universitate are propriile reguli și proceduri privind plata restanțelor, așa că este important să verifici cu universitatea ta dacă există o astfel de opțiune disponibilă și dacă da, cum poți să o accesezi.

De exemplu, unele universități permit plata restanțelor doar pentru anumite materii sau numai după ce ai absolvit anumite cerințe, cum ar fi completarea unui program de studii suplimentar sau participarea la o sesiune de învățare suplimentară. Alte universități pot avea limite privind numărul de restanțe pe care le poți plăti într-un an sau într-un semestru.

Este important să te asiguri că înțelegi regulile și procedurile privind plata restanțelor înainte de a lua o decizie. De asemenea, poate fi util să vorbești cu un consilier academic sau cu un alt reprezentant al universității pentru a afla mai multe despre opțiunile tale și pentru a vedea ce este posibil în cazul tău.

Este, de asemenea, important să ții cont de faptul că plata restanțelor poate fi costisitoare și poate necesita timp și efort pentru a te asigura că îndeplinești toate cerințele necesare. Prin urmare, trebuie să te asiguri că aceasta este o opțiune care îți este fezabilă și care merită efortul

| Violleta2022 a răspuns:

Adica sa dai spaga la profesori?
Asta inseamna platit la tine?
Atunci mai bine renunti la facultate daca nu esti capabila sa inveti ca ajungi la puscarie ca un student care si-a cumparat examanele pe spagi si-si incepe viata cu un dosar penal, de toata frumusetea.
Si te mai miri de ce nu se intampla nimic buna in tarisoara aia, cand tu singura cauti sa dai spagi si sa iei examene pe nedrept. Rusine!

| Violleta2022 a răspuns:

Restante in primul an de facultate inseaman pierderea definitiva a facultatii!

| 99290 a răspuns:

Tanti Violetta e doar o frustrată, nu o băga în seamă. Îi timp ce ii critică pe alții pentru cât de "incapabili" sunt, dânsa tastează incorect gramatical. (Asta e, ^^la toți ni-i greu, dar nu la toți la fel :]]])
Cunosc muuulți oameni care au avut restanțe din primul an, si s-au descurcat. Tu încercă că încercarea moarte n-are. Fii pozitiv, că rezolvi tu cumva, și până la urmă, ai să inveți și-ai să știi cândva și ce astăzi ți se pare greu.