| donottouchmybody a întrebat:

Ajutor!
Nu stiu ce am!
Mi-a intarziat menstruatia din 1 martie pana in prezent.
Stiu sigur ca am racit la ovare sau ceva pentru ca urina mea este inchisa la culoare cu miros puternic si durere si mancarime, am secretie cremoasa, am momente de cateva secunde de dureri ca la menstruatie, dar am si dureri pe care le am de fiecare data cand racesc "jos"
Nu am dureri de spate, doar durere de sani pentru ca sunt mai sensibili
Am facut si sex neprotejat dar cand eram departe de fertilitate si fara ejaculare inauntru
Mi-a intarziat si in ultimele luni tot de raceala asemanatoare
Am facut un test de sarcina si a iesit negativ
Nu stiu ce sa fac sa imi vina menstruatia mai repede(remedii, ceva?). sper ca nu este vorba de altceva mai rau
Ce credeti?
PS: am citit pe net despre cistita ca se face daca nu te stergi corect dinspre vagin spre fund si stiu ca nu prea am avut grija la aspectul asta
Ah da, am 19 ani si daca pana luni nu imi vine menstruatia o sa ma duc la doctor (in cel mai rau caz de urgenta la spital)
Scuzati categoria, aici m-a obligat TPU sa pun intrebarealaughing

Răspuns Câştigător
| DsqCnc1 a răspuns:

Infecție urinară si daca nu te duci mai repete la doctor s-ar putea sa te ia dureri de mijloc îngrozitoare si de burta

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Un medic mi-a spus că zilele cu mai mult soare și cu ziua tot mai lungă pot avea ca efect întârzierea menstruției.

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod aproape sigur in cazul tau este vorba de ciclu menstrual neregulat. Nu este vorba de nici-o raceala sau alte afectiuni medicale deoarece trebuie sa stii ca menstruatia se produce STRICT pe baza activitatii hormonale avute si desfasurate in respectivul ciclu menstrual. Durata asa zisei "intarzieri" (de fapt nu este intarziere) depinde strict de gravitatea dereglarii hormonale, care la randul ei depinde de cat de incorect sau defectuos este modul de functionare a acelor glande endocrine care sunt responsabile de producerea hormonilor feminini, estrogen si progesteron. Lungimea ciclului menstrual depinde in primul rand de modul in care este produs hormonul estrogen, cel care dirijeaza si determina momentul de producere a ovulului, adica a ovulatiei de fapt. Ajutarea si/sau "grabirea" inceperii menstruatiei se poate realiza cu ajutorul/prin folosirea pastilelor Duphaston. Aceste pastile pot fi prescrise doar de catre medicul ginecolog in evidenta caruia esti, fiindca se administreaza pe baza unui tratament bine stabilit ca numar de zile de folosire si mod de administrare. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste a glandelor endocrine. Fiindca caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este insasi imprevizibilitatea, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!