| Iloveblue12345 a întrebat:

Am 12 ani, anul asta in nov. fac 13. Nu mi.a venit ciclul inca,si nu stiu de ce. Am par pubian,la subrat,sunt extrem de dezvoltata,si mi-a venit si chestiuta aia alba,secretia, saut cum se numeste, am si sanii mari(toate astea de aprox. un an)ma si epilez pe picioare maini subrat...ma si pensez (dar stiu ca astea nu au legatura). Dar..cam de un an,ma masturbez. Inainte ma masturbam prin pantaloni,iar apoi direct.M-am masturbat de foarte multe oricrying. Chestia e ca,odata ma masturbam,nu m-a durut sau ceva,dar am. avut foarte putin sange pe chiloti,si nu era foarte inchis la culoare. Pot face si sfoara,si am citit pe internet ca te poti dezvirgina facand-o. Acum nu stiu... intrebarea mea este daca o sa ma imi vina ciclul daca tot o sa continui sa ma mazturbezcrying,si daca mi-a venit secretia,e neaparat sa imi vina ciclul?
Multumesc, mi-ati fi foarte de folos cu raspunsuri adevarate, si pozitive. Dau fundita.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual incepe sa se produca si sa se manifeste prin sangerarile periodice lunare denumite menstruatii, STRICT in functie de activitatea hormonala a fiecarui organism in parte. Din acest motiv menstruatia poate sa apara in cazuri foarte rare intre 8-10 ani, de obicei intre 12-14 ani dar uneori si foarte tarziu in jurul varstei de 16-17 ani. Astfel ca din descrierea ta fizica reiese ca in cazult tau se poate considera ca sunt intrunite toate conditiile ca in urmatoarele cateva luni probabil pana intr-un an, sa iti inceapa sangerarile lunare. Practicarea masturbarii intravaginale sau chiar si inceperea vietii sexuale nu are absolut nicio influenta asupra procesului de maturizare a organelor reproducatoare feminine, inceperea ciclului menstrual si transformarea efectiva din fetita in femeie. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad ce legatura ar avea masturbarea cu menstruatia... ai rabdare, ai abia 12 ani totusi

| mihai69 a răspuns:

Poți să te masturbezi până la adânci bătrâneți, chiar și după menopauză. Nu e nicio legătură între această plăcută activitate și menstruație (sau apariția ei).
După simptomele pe care le descrii, în curând va veni și asta.
Cât despre virginitate, o pierzi numai după primul contact sexual. Dar e posibil să te deflorezi prin masturbare sau anumite mișcări mai ample ori sporturi.

| MadaMadalina1234 a răspuns:

Menstruatia ar trebui sa-ti vina pana in 17-18 ani. Deci stai calma. IN plus, menstruatia nu are nicio legatura cu masturbarea! Cam dupa 5-6 luni de la prima secretie pe care o vezi pe lenjerie, iti vine ciclul, dar acum poate varia de la organism la organism. Vorbeste cu mama ta, sigur va intelege. Fara inhibitii! Multa sanatate!

| LadyRoses a răspuns:

Mie mi-a venit ciclul la vârsta de 13 ani jumătate. Menționez că și eu mă masturbam, deci nu are lagatura asta cu ciclul. Doar nu te grăbi, bucură-te că nu ai, pentru că o sa-ti fie ceva mai greu după

| Richard2003 a răspuns:

Deci masturbarea nu are nici o legatura cu ciclu.
Si ciclu iti vine aproximativ la 6-12 luni dupa par pubian sânii dezvoltati etc

| Bibi232017 a răspuns:

Buna, am 16 ani si tot la fel ca tine mă ingrijoram si eu la fel ca tine aveam 13 aproape 14 ani si nu.mi venise menstruația, până la urmă mi.a venit la 14 ani si 3 luni☺ Dar mi.e mi.a venit in ziua in care aveam cursul festiv clasa a 8